logo uswps nazwa 3

Deklaracja maturalna

Pierwszy krok do matury to deklaracja zdawanych przedmiotów – masz czas do 30 września!

staron foto

Zbliża się moment podjęcia decyzji o wyborze przedmiotów, które planujesz zdawać na maturze. Specjalną deklarację musisz wypełnić do 30 września. Nie denerwuj się, jeśli nie masz pewności, czy Twój wybór jest słuszny. Możesz to jeszcze przemyśleć i wprowadzić zmiany. Termin złożenia ostatecznej deklaracji to 7 lutego. Deklarację składasz dyrektorowi szkoły, do której uczęszczasz.

Uwaga! Niezłożenie ostatecznej deklaracji jest równoznaczne z tym, że wstępna deklaracja staje się ostateczna.

Marzec to czas, kiedy dyrektor szkoły ogłasza szkolny harmonogram przeprowadzania części ustnej egzaminu maturalnego.

Szczegóły znajdziesz w informatorze CKE: Informator o egzaminie maturalnym do roku szkolnego 2022/2023 »

W przygotowaniu do matury pomogą Ci podczas pierwszego spotkania w ramach kursu „Matura 2023” nasi eksperci – Przemek StarońMichalina Mruczyk. Zapraszamy 21 września na pierwszy webinar pt. Po co Ci matura? » 

Źródło: Centralna Komisja Egzaminacyjna – www.cke.gov.pl

RESQL – aplikacja pomagająca zapobiegać przemocy w szkołach

Przemoc dotyka około 35 proc. uczniów – skala zjawiska jest więc ogromna. W szkołach dochodzi do agresji fizycznej i przemocy psychicznej. Sytuacja jest o tyle trudna, że ofiary niechętnie mówią o swoich doświadczeniach i najczęściej nie zgłaszają problemu. Jak więc można im pomóc? W jaki sposób szerzyć świadomość wśród nauczycieli i budować pozytywny klimat szkoły? Odpowiedzią jest RESQL – aplikacja mobilna, która pozwala uczniom anonimowo zgłaszać sytuacje przemocowe. Twoja szkoła może wygrać roczny, bezpłatny dostęp do aplikacji, biorąc udział w naszym projekcie edukacyjnym.

staron foto

Przemoc w polskich szkołach

Co trzeci uczeń w Polsce doświadczył przemocy ze strony rówieśników, jednak tylko około 20 proc. z nich zgłasza takie sytuacje. Wiele szkół nie ma dobrej kultury zgłaszania problemów. Ci, którzy zdecydują się na rozmowę z pedagogiem, ale nie spotkają się z odpowiednią reakcją, nabywają braku zaufania do nauczycieli i szkoły jako instytucji. Świadkowie nie zgłaszają przemocy, bo nie wiedzą, jak to zrobić i boją się odwetu ze strony sprawcy.

RESQL pomaga przekroczyć barierę

Aplikacja RESQL umożliwia anonimowe zgłoszenie incydentów przemocy przez ucznia, dzięki czemu informacja ta trafia bezpośrednio do nauczycieli. Wystarczy, że uczeń, który uczestniczy w niebezpiecznej sytuacji lub jest jej świadkiem, zgłosi ten incydent w aplikacji, wybierając kategorię przemocy. Podanie swoich danych jest zupełnie dobrowolne – zgłaszający może zachować anonimowość albo ujawnić swoje imię czy klasę, do której chodzi. Zgłoszenie trafia do nauczyciela interwenta, który wspólnie z innymi pedagogami analizuje problem i reaguje. Każdy z nauczycieli ma dostęp do panelu interwenta, w którym znajdują się wszystkie potrzebne informacje oraz napływające zgłoszenia. Dyrektor szkoły również ma dostęp do swojego panelu, który umożliwia mu analizę zdiagnozowanych problemów, a także raportów dotyczących każdego zgłoszenia w jego szkole.

Dodatkowo nauczyciele mogą korzystać z przygotowanych przez psychologów i pedagogów specjalnych scenariuszy lekcji dotykających problematyki przemocy szkolnej. RESQL nie tylko pomaga, ale również zapobiega, edukując zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Przeczytaj więcej o aplikacji RESQL »

 

Wygraj aplikację RESQL dla Twojej szkoły

Każda szkoła średnia w Polsce może wygrać roczny, bezpłatny dostęp do aplikacji RESQL i tym samym przyczynić się do zapobiegania przemocy wśród uczniów. Wystarczy, by dyrektor, nauczyciel, pedagog czy inny przedstawiciel szkoły zarejestrował przez formularz swoją placówkę do udziału w naszym projekcie edukacyjnym. Po zamknięciu listy szkół uczestnicy kursu Matura 2023 oddają głos na jedną z nich. Szkoła, która zdobędzie najwięcej głosów, otrzyma roczny dostęp do aplikacji RESQL. W zwycięskiej placówce zostanie również zorganizowane spotkanie dla uczniów z udziałem Przemysława Staronia – psychologa, współautora kursu matura, Nauczyciela Roku 2018, Finalisty Global Teacher Prize 2020.

Jeśli jesteś uczniem i bierzesz udział w kursie Matura, napisz do nas na adres: [email protected]zgłoś swoją szkołę. Skontaktujemy się z przedstawicielem Twojej placówki i zachęcimy do rejestracji w programie.

Kliknij po więcej szczegółów »

Jakie przedmioty maturalne wybrać?

Matura to Twój bilet wstępu na uczelnię wyższą. Pierwszym krokiem jest złożenie deklaracji przedmiotów, które chcesz zdawać na maturze. Masz czas do 30 września! Nie wiesz, na co się zdecydować? Zastanawiasz się, czy skupić się na swoich mocnych stronach i wybrać przedmioty, w których czujesz się pewnie? A może obawiasz się, że źle wybierzesz i zamkniesz sobie drogę na wymarzony kierunek? Przeczytaj nasz krótki przewodnik!

staron foto

„Mam pewność” czy „Wiem, że nic nie wiem”? Krótki przewodnik dla każdego maturzysty

To, jakie przedmioty maturalne wybierzesz, zależy od tego, na jakim etapie jesteś – czy wiesz już na pewno, co chcesz robić po maturze, czy też poszukujesz dopiero swojej ścieżki, a decyzję o studiach pozostawiasz na później.

 

Mam pewność! Wiem, co chcę studiować i jakie przedmioty maturalne wybrać. Co teraz?

  • Upewnij się w swoim wyborze – poszukaj argumentów za i przeciw, żeby mieć pełny obraz tego, na co się decydujesz.
  • Rozmawiaj – otwórz się na dyskusję z bliskimi, przyjaciółmi czy znajomymi, by poznać różne punkty widzenia i zadać pytania, które Tobie mogły nie przyjść do głowy.
  • Opieraj się na faktach – zapytaj siebie, czy plan, jaki masz, jest zgodny z Twoimi upodobaniami i kompetencjami.
  • Zrób research – bądź zawsze na bieżąco z zasadami rekrutacji na wybraną przez Ciebie uczelnię.
  • Doświadczaj – sprawdź, czy Twoje wyobrażenie o danym kierunku czy zawodzie jest zgodne z prawdą. Zweryfikuj je z osobami, które już studiują lub wykonują zawód, o którym marzysz.
  • Nie bój się gorzkiej prawdy – miej w sobie gotowość do zmiany planu, jeśli okaże się, że przestał być zgodny z Twoimi zainteresowaniami.

 

Poszukuję swojej ścieżki! Cały czas zastanawiam się, jaki kierunek studiów wybrać i jak odnieść to do matury. Jak podjąć decyzję?

  • Poznaj siebie – pomyśl o sobie bez żadnych założeń! Zastanów się, co lubisz robić zarówno w szkole, jak i wolnym czasie, a co nie sprawia Ci przyjemności.
  • Konsultuj – zwróć się do doradcy zawodowego, pedagoga szkolnego lub poradni psychologicznej. Szukaj informacji, które pomogą Ci odkryć siebie.
  • Pomyśl o przyszłości – zastanów się, jak widzisz siebie za 10 lat i co z przeszłości doprowadziło Cię do punktu, w którym jesteś.
  • Oceń siebie – zanotuj swoje mocne i słabe strony, co przychodzi Ci łatwiej, a co trudniej i jak może się to zmienić na przestrzeni czasu.
  • Doświadczaj i odkrywaj – poznawaj nowe obszary rozwoju i próbuj robić różne rzeczy. Tylko tak dowiesz się, co lubisz, a czego nie. Pamiętaj, że każda nowa inicjatywa sprzyja kreatywności.
  • Nie obawiaj się zmian – jest wiele dróg, którymi możesz dojść do tego, co chcesz robić w przyszłości. Każdy z nas ma wiele możliwości, a uczymy się przez całe życie.
  • Nic nie musisz – dbaj o swoje zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie. To podstawa! Nie wywieraj na sobie niepotrzebnej presji, by tu i teraz mieć wszystkie odpowiedzi.
  • Nie myśl w kategoriach ostatecznych – matura jest jednym z wielu istotnych momentów w Twoim życiu, ale nie decyduje ona kategorycznie o Twojej przyszłości.
  • Postaw na elastyczność – nie nastawiaj się na jedno rozwiązanie i jeden kierunek rozwoju, zwracaj uwagę na zmieniające się warunki zewnętrzne, rynek edukacji i pracy.
  • Szukaj różnych metod – sprawdź, jakie metody samopoznania są dostępne i dobierz tą, która najlepiej pasuje do Ciebie.

 

Chcę zdać maturę, a o przyszłości pomyśleć później. Jakie przedmioty wybrać we wrześniu?

  • Zwróć uwagę na swoje emocje – obserwuj i analizuj uczucia, jakich doświadczasz w różnych sytuacjach, szczególnie w obliczu decyzji, które musisz podjąć. Pozwól, by były dodatkowym sygnałem, który pomoże Ci dokonać wyboru.
  • Daj sobie czas – przetestuj naukę różnych przedmiotów i zobacz, co wychodzi Ci najlepiej. Ostateczną decyzję musisz podjąć dopiero w lutym.
  • Rozłóż siły – skup się w pierwszej kolejności na nauce przedmiotów, które są obowiązkowe.
  • Zdobądź informacje – sprawdź zdawalność przedmiotów, które chcesz wybrać jako dodatkowe (musisz wybrać minimum jeden taki przedmiot) i zastanów się, którego przedmiotu uczysz się najchętniej.

 

Zainspiruj się

Jeśli chcesz lepiej poznać siebie i pomóc sobie podjąć decyzję, możesz sięgnąć po inspiracje w książkach czy grach. Polecamy:

  • Grę „CV. Co by było, gdyby…”
  • Książki:
    • „Księga ludzkich uczuć”, Tiffany Watt-Smith
    • „Wielka księga supermocy”, Susanna Isern, Rocio Bonilla
    • „Osobliwa Księga Niepoważnych Supermocy, czyli Różni Znaczy Fajni”, Theo Tsecouras
    • „Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak sobie radzić z życiem”, Przemek Staroń

 

Bądź na bieżąco!

Pamiętaj, że wybór przedmiotów maturalnych w dużym stopniu zależy od tego, na jakie studia zdecydujesz się w przyszłości. Bardzo ważne jest to, by być na bieżąco z zasadami rekrutacji na dany kierunek. Jeśli myślisz o studiach na Uniwersytecie SWPS, kliknij na stronę interesującego Cię kierunku i wypełnij formularz kontaktowy. Dzięki temu będziesz otrzymywać od nas informacje o wydarzeniach związanych z wybranym przez Ciebie obszarem oraz aktualnych zasadach rekrutacji.

Matura 2023

staron foto

Zdaj maturę z głową!
Ucz się skutecznie, a nie dużo.
Planuj mądrze i ułatwiaj sobie naukę.


Jestem Przemek Staroń
i zapraszam Cię do udziału
w wyjątkowym kursie.

Przemysław Staroń, psycholog, współautor i główny ekspert kursu,
Nauczyciel Roku 2018, Finalista Global Teacher Prize 2020, autor książek dla młodzieży

staron foto

Maturalne lifehacki, strategie, taktyki.
Złap dobry kurs na maturę!

Jestem Michalina Mruczyk
i zapraszam Cię do udziału
w spotkaniach z ekspertami,
które będę prowadzić!

Michalina Mruczyk, psycholożka i nauczycielka,
wykładowczyni Uniwersytetu SWPS,
współautorka i prowadząca kurs

michalina foto
staron foto
psychologia

01

Damy Ci wiedzę i umiejętności,
które przydadzą się nie tylko dziś,
ale i przez całe życie!

badania

02

Nauczymy Cię, jak się uczyć!
Tego nie znajdziesz w swoich
szkolnych podręcznikach!

informatyka

03

Pokażemy Ci narzędzia
do stworzenia dobrego planu
i własnego kalendarza
przygotowań do matury.
A to już połowa sukcesu!

informatyka

04

Z nami dowiesz się,
jak wykorzystać stres
jako dodatkowe paliwo
do działania, by w swoim
tempie oswoić niepokój.

staron foto

Opinie uczestników poprzednich edycji

Sprawdź, co o naszym kursie mówią uczestnicy poprzednich edycji.

Kurs pomógł mi przygotować się do poprawy moich wyników z matury [...]. Dziękuję, że taka wiedza jest udostępniana za darmo przyszłym maturzystom.

Uczestniczka edycji Matura 2021

cudzyslow

Dzięki Wam jestem naprawdę zmotywowana, czuję wsparcie i zaufanie do Was, takie ciepło, którego często brak tam, gdzie powinno być przy pracy z dziećmi i młodzieżą.

Uczestniczka edycji Matura 2021

cudzyslow

Jesteście świetni! Bardzo dziękuję za webinar, cieszę się, że są ludzie, którzy interesują się maturzystami.

Uczestnik edycji Matura 2021

cudzyslow
staron foto

Harmonogram kursuKrok po kroku do Twojej matury!

Wrzesień

Po co Ci matura?
Ekspert
Przemysław Staroń

Tematyka spotkania:

Jak podejść do matury ze spokojem, dbając o swoje zdrowie i dobre samopoczucie? • Czy musisz już dzisiaj decydować, co chcesz robić w życiu, na jakie studia iść? • Co zrobić, żeby poradzić sobie z lękiem przed podjęciem złej decyzji? • Jak obronić się przed zewnętrznymi naciskami i słuchać siebie, planując swoją przyszłość?

Czytaj więcej »

Wrzesień

Jak się dowiedzieć, co chcę robić w przyszłości?
Ekspert
dr Dorota Wiśniewska-Juszczak

Tematyka spotkania:

Jak rozpoznać swoje mocne strony? • W jaki sposób połączyć swoje pasje i wartości z przyszłą pracą? • Dlaczego nie warto porównywać się z innymi? • Czemu nie warto analizować dróg niewybranych przez nas? • Jak nadawać sens swoim działaniom?

Czytaj więcej »

Październik

Lifehacki na maturę — czy dużo zawsze oznacza lepiej?
Ekspert
Sławomir Prusakowski

Tematyka spotkania:

Jak nasz mózg porządkuje wiedzę? • W jaki sposób wykorzystać nowe technologie w nauce? • Rola rytmiczności i regularności – jak dobrze zaplanować naukę? • Wzrokowiec, słuchowiec czy kinestetyk? Jak dopasować styl uczenia się do siebie? • Jakie techniki warto zastosować w przygotowaniach do matury?

Czytaj więcej »

Październik

Jak zadbać o siebie, by się nie przeciążyć i uczyć się efektywnie?
Ekspert
dr Ewa Jarczewska-Gerc

Tematyka spotkania:

Dlaczego mimo że chcesz mieć dobre wyniki z matury, czasami po prostu nie chce Ci się uczyć? • Z jakich technik warto skorzystać, by zmotywować się do nauki? • Czym jest siła woli i dlaczego jest kluczowa w efektywnym osiąganiu celów? • W jaki sposób uporządkować swoje cele i motywacje? • Jak nie stracić motywacji na kolejnych etapach przygotowania do matury?

Czytaj więcej »

Spotkanie dla Twoich rodziców!

Jak pomóc maturzyście odkryć swój potencjał? Jak wspierać nastolatka w planowaniu przyszłości?
Ekspert
dr hab. Tomasz Grzyb, prof. Uniwersytetu SWPS

Tematyka spotkania:

Jak przygotować się do rozmowy z nastolatkiem na temat przyszłości? • W jaki sposób zachować równowagę pomiędzy wsparciem a nadopiekuńczością? • Dlaczego tak ważne jest zabezpieczenie swoich emocji w obliczu wkraczanie dziecka w dorosłość i niezależność? • Co zrobić, gdy dziecko nie wie, co chce robić po maturze?

Czytaj więcej »

Listopad

Techniki pamięciowe – jak uczyć się szybko i skutecznie?
Ekspert
dr Edyta Bonk

Tematyka spotkania:

Jak skutecznie zapamiętać dużą ilość materiału do matury? • Z jakich technik pamięciowych warto skorzystać? • Czy istnieje jedna technika-cud? • Jak dopasować sposób uczenia się do rodzaju zagadnienia? • Jakie techniki sprawdzą się przy zapamiętywaniu dat, a jakie przy uczeniu się słówek?

Czytaj więcej »

Grudzień

Pewność siebie i motywacja! Jak wzmocnić swoje poczucie wartości w chwilach kryzysu?
Ekspert
dr Agnieszka Mościcka-Teske

Tematyka spotkania:

Jak się nie poddawać w obliczu kryzysu? • W jaki sposób utrzymać motywację, kiedy doświadczasz porażek? • Co obniża, a co podnosi Twoją pewność siebie? • Jak nie słuchać się zbytnio swojego wewnętrznego krytyka? • Jakie sposoby mogą pomóc Ci w utrzymaniu dobrego i adekwatnego poczucia własnej wartości?

Czytaj więcej »
staron foto

Informacje praktyczne

Przygotowaliśmy dla Ciebie niezbędnik maturalny, w którym znajdziesz istotne informacje dotyczące MATURY 2023, a także materiały na temat matur 2022, które mogą być przydatne w Twoich przygotowaniach do egzaminu dojrzałości. Dowiedz się, jakie są planowane daty przyszłorocznych matur, jakie zmiany zajdą w formule egzaminów i jak poradzili sobie uczniowie w roku 2022.

psychologia

Kalendarium matur 2023

Sprawdź, jak zaplanowane są matury w przyszłym roku. Zapisz te daty w swoim osobistym kalendarzu maturalnym.

Czytaj więcej »

psychologia

Zmiany w roku 2022/2023

Matura 2023 i 2024 ma odbyć się na nowych zasadach. Co dokładnie się zmieni? Jak będzie wyglądać tegoroczny egzamin maturalny?

Sprawdź »

psychologia

Statystyki matur 2022

Zobacz, jak z egzaminem dojrzałości poradzili sobie uczniowie w 2022 roku. Które przedmioty poszły im najlepiej?

Czytaj więcej »

Zapisz się na kursi uzyskaj dostęp do wszystkich webinarów

Weź udział w projekcie #Zawodowcy!

Zastanawiasz się, jak połączyć swoje pasje z karierą zawodową? Myślisz o tym, jaki kierunek studiów da Ci szansę na satysfakcjonującą i ciekawą pracę?

Poznaj nasz cykl, w którym przybliżymy Ci perspektywy zawodowe po różnych kierunkach studiów i odkryjemy tajniki ciekawych zawodów.

Dołącz do nas »

Poznaj naszą uczelnię podczas Drzwi Otwartych Online!

Poszukujesz studiów i uczelni dla siebie? Chcesz dowiedzieć się, jakie kierunki oferuje Uniwersytetu SWPS? Ciekawi Cię, co nas wyróżnia i jakie możliwości rozwoju oferujemy?

Sprawdź program spotkań z naszymi wykładowcami, studentami i pracownikami Biura Rekrutacji.

Dowiedz się więcej »