logo uswps nazwa 3
Centrum Prasowe

Minął zaledwie rok od czasu, gdy wrocławski wydział Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej osiągnął najwyższą ocenę parametryczną Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, czym zdeklasował wszystkie wydziały, na których wykłada się nauki społeczne w Polsce i wszystkie Instytuty Polskiej Akademii Nauk z tych dyscyplin, a władze uczelni mogą się pochwalić realizacją kolejnych celów. W środę, 12 października, we Wrocławiu, 2500 studentów SWPS zainauguruje rok akademicki w nowej siedzibie przy ul. Ostrowskiego 30.

Budynek to stara hala produkcyjna Elwro, która została zaadaptowana na potrzeby dydaktyczne. Znajdują się w nim sale ćwiczeniowe na 30 i 40 osób, aule wykładowe na 80, 120, 200 i 300 osób, laboratoria komputerowe, przestrzeń laboratoryjno-badawcza, biblioteka z czytelnią, biuro Samorządu Studentów, pokoje wykładowców oraz pomieszczenia administracyjne i socjalne. Inwestycja pochłonęła 25 mln zł. Wcześniej studenci mieli zajęcia przy ulicach Grunwaldzkiej, Sienkiewicza, Parkowej i Bujwida.

– Otwarcie nowej siedziby to dla nas początek realizacji kolejnych planów – komentuje prof. Dariusz Doliński, dziekan wydziału i od razu przechodzi do konkretów. Zapowiada, że już w przyszłym roku w strukturach wydziału powstanie nowy ośrodek badawczy – Centrum Zachowań Zdrowotnych. Zdaniem profesora istnieją przesłanki by mówić, że będzie to jeden z najsilniejszych ośrodków badawczych w Polsce zajmujących się realizacją projektów z zakresu profilaktyki zdrowotnej. Skąd ta pewność? – Zatrudniamy najwybitniejszych europejskich badaczy w obszarze psychologii zdrowia. I tu wymienia prof. Aleksandrę Łuszczyńską, prof. Helenę Sęk, dr Ann Kouvonen i prof. Ralfa Schwarzera, który z początkiem października dołączył do grona pracowników naukowych SWPS we Wrocławiu. W tym miesiącu uczelnia wystąpiła tez o uprawnienia habilitacyjne z psychologii.

Otwarciu nowej siedziby towarzyszy wystawa prac artystycznych Zdzisława Nitki. To początek cyklu wystaw twórców z Dolnego Śląska. Uczelnia zapowiada także serię konferencji i seminariów z udziałem najwybitniejszych przedstawicieli nauk społecznych na świecie. Już w tym tygodniu gościem wrocławskiej SWPS jest Robert Cialdini z Arizona State University, który spotka się ze studentami i mieszkańcami Wrocławia (wtorek, 11 października, godz. 17.00). W poniedziałek 17 października uczelnia zaprasza na konferencję z okazji Międzynarodowego Dnia Mediacji. W najbliższych planach konferencja poświęcona psychologii mediów społecznościowych, obrazom powojennego, wrocławskiego życia filmowego, a także i problematyce dotyczącej osób głuchoniewidomych.

Przypomnijmy, Wydział Zamiejscowy SWPS we Wrocławiu powstał w 2003 r. W jego ofercie znajdują się studia na kierunkach: psychologia, psychologia dla magistrów, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, grafika oraz kilkanaście kierunków studiów podyplomowych. Zgodnie z oceną parametryczną dokonaną w 2010 r. przez MNiSW jest najlepszą jednostką naukową w grupie nauk społecznych w Polsce. Przy wrocławskim wydziale SWPS działa Centrum Badań nad Zachowaniami Ekonomicznymi.

Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej to nowoczesne centrum naukowo-dydaktyczne, które oferuje interdyscyplinarne studia humanistyczne w Warszawie, Wrocławiu, Sopocie, Poznaniu i Katowicach. Uczelnię założyli profesorowie związani z Polską Akademią Nauk. SWPS jest pierwszym i jedynym ośrodkiem studiów psychologicznych w Polsce, który otrzymał najwyższą ocenę jakości kształcenia Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Uczelnia posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk humanistycznych w dyscyplinach: psychologia, kulturoznawstwo i socjologia oraz doktora habilitowanego w dyscyplinach psychologia i kulturoznawstwo. Według raportu Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy" i Konferencji Rektorów Zawodowych Szkół Polskich, SWPS zajmuje trzecie miejsce wśród niepublicznych uczelni w kraju pod względem liczby studentów. Od lat SWPS należy do liderów niepublicznych uczelni humanistycznych na krajowym rynku usług edukacyjnych (ranking niepublicznych uczelni magisterskich miesięcznika „Perspektywy” oraz dziennika „Rzeczpospolita”). W tym roku  obchodzi 15-lecie działalności.

Więcej: www.swps.pl.

  

Strona rekomendowana przez: nauka w polsce  Patronat: mnisw  Należymy do: promeuprio