logo uswps nazwa 3
Centrum Prasowe

W Polsce na depresję leczy się prawie 8 tysięcy dzieci i młodzieży – wynika z danych NFZ-u. Nie ma statystyk, ile dzieci się nie leczy. Obraz tej choroby u dzieci bywa inny niż u dorosłych. Oprócz typowych objawów takich jak przygnębienie, utrata energii, zainteresowań, brak apetytu, bezsenność, czy myśli samobójcze, mogą pojawić się również gorsze oceny w szkole, agresja i pobudzenie. Te objawy często są źle diagnozowane lub bagatelizowane.

– Jako małolat zawsze miałem huśtawki nastroju – mówi Marek Piekarczyk, lider zespołu TSA, jeden z bohaterów książki „Twarze depresji”.  – Można przejść nad tym do porządku dziennego, że ktoś, kto ma naście lat i myśli w ten sposób, że pisze „czarne” teksty, zanurza się w Dostojewskim, Hamsunie itd. Można to nazwać dojrzewaniem, buntem, ale można też powiedzieć, że jest to depresja, która ma podłoże w dzieciństwie. Nadwrażliwość rozwinęła się, gdzieś coś się zablokowało i zaczęła się depresja. Nazwanie takich stanów depresją jest właściwie początkiem leczenia – wyjaśnia.

– Coraz więcej nastolatków choruje na depresję i inne zaburzenia psychiczne związane z nastrojem. Okres dojrzewania wiąże się z różnymi trudnościami, dołami, burzami hormonów. – tłumaczy Michał Pozdał, trener młodzieży, wykładowca Uniwersytetu SWPS. – Czasami jest to jednak coś więcej niż „tylko” dół. Zdarza się, że młoda osoba nie reaguje na zwyczajne pocieszenia, nie może wstać rano z łóżka. Chcemy uwrażliwić młodzież na ten problem, aby wiedzieli, jak go dostrzec u swoich kolegów. Chcielibyśmy im pokazać, że choroby psychiczne się zdarzają i że można z nimi żyć. Tak jak z chorym zębem idziemy do lekarza, tak z chorobą psychiczną możemy się zwrócić o pomoc do psychologa – dodaje.

Stany depresyjne od dzieciństwa znane są również Kamilowi Sipowiczowi - ambasadorowi kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.”: – Bardzo się źle czułem przez wiele lat od młodości. Moje dzieciństwo było głęboko chore, uszkodzone i relacje między mną a moją matką były bardzo skomplikowane, niedobre. Uważam, że cud polega na tym, że jestem takim człowiekiem, jakim jestem, że jakoś się z tego wydobyłem – mówi Kamil Sipowicz.

Ambasadorami kampanii są zarówno osoby, które doświadczyły depresji: Andrzej Bober (dziennikarz), Tomasz Jastrun (pisarz), Piotr Zelt (aktor), jak i postaci, które osobiście nie doświadczyły tej choroby, ale postanowiły wesprzeć kampanię swoim autorytetem i zwrócić uwagę na problemy dzieci chorych na depresję: Ewa Błaszczyk (aktorka, współzałożycielka Fundacji „Akogo?” i Kliniki „Budzik”), Jarosław Gugała (dziennikarz telewizji Polsat, prezenter „Wydarzeń”); Marta Kielczyk (prezenterka „Panoramy” w TVP2), Maciej Orłoś (prezenter „Teleexpressu” w TVP1) i Tomasz Wolny (prezenter „Panoramy” w TVP2).

Organizatorzy kampanii: Fundacja Dzieci Niczyje, Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych oraz Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji.

Patroni honorowi: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak i Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar.

Patroni: Uniwersytet SWPS, Wydawnictwo Świat Książki i firma AMS.

23 lutego 2016 roku o godzinie 12:00 na Uniwersytecie SWPS w Warszawie (ul. Chodakowska 19/31) odbędzie się konferencja prasowa z udziałem ambasadorów kampanii, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Obywatelskich, psychologów i psychiatrów dziecięcych. Wstęp wolny. Tego samego dnia na Uniwersytecie SWPS odbędą się bezpłatne, otwarte wykłady oraz warsztaty, prowadzone przez psychologów i psychoterapeutów.

Osoby zainteresowane udziałem są proszone o wypełnienie formularzy zgłoszeniowych dostępnych na stronach Strefy Psyche i Strefy Rodzica

Dodatkowo w Centrum Psychoterapii BEN w Warszawie (ul. Czeczota 14, tel. tel. 22 844 19 00 lub 507 123 243) trwają zapisy na bezpłatne konsultacje u lekarzy różnych specjalności, które odbędą się w dniach 22-26 lutego. Decyduje kolejność zgłoszeń do wyczerpania puli. Również w Centrum Psychoterapii BEN można zapisać się na bezpłatne, trzygodzinne warsztaty dla rodziców pt. „Depresja nastolatka w kontekście rodzinnym”, które rozpoczną się 24 lutego 2016 roku o godzinie 17:30.

Więcej informacji na temat konferencji oraz innych wydarzeń kampanii znaleźć można na stronie wydarzenia.

 

Strona rekomendowana przez: nauka w polsce  Patronat: mnisw  Należymy do: promeuprio