logo uswps nazwa 3
Centrum Prasowe

To oczywiste, że design napędza gospodarkę. Coraz lepsze, bardziej funkcjonalne, ekologiczne, lżejsze, łatwiejsze w transporcie produkty, innowacyjne usługi – to wszystko projektują projektanci. Nie tylko rachunek gospodarczy napędza ich jednak do działania. Rzeczywistość stawia przed nimi zadania i wyzwania, rozwiązanie których sprawia, że życie wielu ludzi może zmienić się na lepsze.

Człowiek i najbardziej aktualne problemy dotyczące jakości życia – te zagadnienia stają na czele wyzwań podejmowanych zarówno przez markę Ikea, jak i School of Form, katedrę wzornictwa Uniwersytetu SWPS. Stąd pomysł na wspólną organizację spotkania dotyczącego projektowania odpowiedzialnego, szczególnie zaś tego, które odpowie na największy obecnie problem społeczny – zjawisko uchodźctwa. Wydarzenie „Projektanci dla uchodźców” w ramach STREFY DESIGNU w School of Form rozpocznie się 13 kwietnia 2016 o godz. 17.00 w siedzibie szkoły.

W lutym b. r. IKEA Foundation wraz z Biurem Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) oraz platformą What Design Can Do (WDCD) ogłosiła konkurs dla projektantów – Refugee Challenge. Projekty konkursowe mają poprawić przyjmowanie i integrację uchodźców w obszarach miejskich, pomagając im w trudnej sytuacji życiowej. Udział w wyzwaniu da uczestnikom dostęp do wiedzy i wsparcia WDCD, UNHCR oraz IKEA Foundation. Pięć najbardziej obiecujących projektów otrzyma dotację w wysokości do € 10,000 na dalsze dopracowanie pomysłów. Partnerem konkursu jest School of Form, a zgłoszenia przyjmowane są do 1 maja b.r.

W prezentacjach i dyskusji 13 kwietnia udział weźmie Monika Zielińska, zastępca Dyrektora Sprzedaży IKEA Retail. Około 60% z 20 milionów uchodźców na całym świecie mieszka na obszarach miejskich i ten udział ma wzrastać – wylicza - Zarówno miasta jak i trafiający do nich uchodźcy muszą dostosować się do tej nowej rzeczywistości. Potrzebujemy trwałych rozwiązań problemów związanych z mieszkalnictwem, opieką zdrowotną, edukacją, pracą czy integracją kulturalną. Reprezentantka marki opowie m.in. o rozumieniu terminu democratic design w IKEA.

School of Form reprezentować będzie architekt i wykładowca uczelni – Maciej Siuda, któremu międzynarodowe uznanie przyniósł projekt szkoły na Haiti, realizowany we współpracy z Fundacją Polska-Haiti, pomagającej mieszkańcom po tragicznym trzęsieniu ziemi. Projekt został wybrany przez szwajcarską fundację Holcim do grona 8 najważniejszych budynków w Ameryce Południowej ostatnich dwóch lat. Zdobył również Nagrodę Holcim Awards Acknowledgement w Kolumbii za wkład w dyskurs zrównoważonego rozwoju.

O różnicach międzykulturowych, genezie zjawiska uchodźctwa, stereotypach oraz obecnej sytuacji uchodźców opowie dr Marta Penczek-Zapała, psycholog międzykulturowy z Uniwersytetu SWPS.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego.

Strona rekomendowana przez: nauka w polsce  Patronat: mnisw  Należymy do: promeuprio