logo uswps nazwa 3
Centrum Prasowe

Internet stał się dla wielu jego użytkowników naturalną przestrzenią funkcjonowania. Coraz więcej codziennych aktywności wykonywanych jest właśnie w cyberprzestrzeni. Wyniki badań jednoznacznie wskazują, że opinie i wydarzenia znajdujące się w internetowym obiegu, mają na nas niezwykle silny wpływ. Internet oddziałuje zarówno na sferę emocjonalną, poznawczą, jak i moralną jego użytkowników.

– Choć internet jest masowo używany zaledwie od dwudziestu lat, to obecnie nie wyobrażamy już sobie życia bez niego. Kontakty twarzą w twarz coraz częściej są uznawane przez internautów za swoiste „second life”, odnosząc się do tytułu znanej gry. Celem debaty jest spojrzenie na blaski i cienie cyfrowej rewolucji z jak najszerszej, interdyscyplinarnej perspektywy – mówi Jakub Kuś, psycholog nowych technologii z Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu.

Internetowa moralność
Sieć przesuwa granice dozwolonych zachowań, sprzyja formułowaniu kategorycznych i radykalnych sądów na temat innych osób. Odacı i Çelik wskazują, że największe predyspozycje do przejawiania zachowań patologicznych w internecie wykazują osoby agresywne oraz nieśmiałe – dodaje Jakub Kuś.

Internet może doprowadzać do zmiany myślenia o tym, co jest etycznie i moralnie dopuszczalne. Sama specyfika komunikacji w sieci sprzyja agresji oraz relatywizowaniu norm moralnych. To z kolei może prowadzić do akceptacji zachowań, które w rzeczywistości analogowej byłyby społecznie napiętnowane.

Perspektywa blogera i naukowca
Celem debaty jest przyjrzenie się temu zjawisku w sposób interdyscyplinarny, dlatego w spotkaniu udział wezmą naukowcy zajmujący się tematyką nowych technologii oraz blogerzy:
- red. Jarosław Kuźniar (ambasador akcji #RyjKuzniara),
- Joanna Grabarczyk (Hejt Stop),
- dr Krzysztof Krejtz (psycholog Internetu z Uniwersytetu SWPS, współautor raportów na temat mowy nienawiści w sieci),
- Jakub Kuś (psycholog nowych technologii z Uniwersytetu SWPS),
- Joanna Gutral (blog Zdrowa Głowa).

W trakcie wydarzenia eksperci omówią zmiany zachodzące w modelach komunikacji cyfrowej, możliwości przeciwdziałania przemocy oraz wpływ procesów zachodzących w sieci na świat realny.

Termin i miejsce
18 października 2016 r.
godz. 10.30, sala N308 (piętro 3)
Uniwersytet SWPS
ul. Chodakowska 19/31

Osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniu prosimy o rejestrację poprzez formularz zgłoszeniowy.

Strona rekomendowana przez: nauka w polsce  Patronat: mnisw  Należymy do: promeuprio