logo uswps nazwa 3
Centrum Prasowe

Spójny ton wypowiedzi, konsekwentny dobór materiałów, z których została zbudowana aranżacja oraz harmonia z tematem festiwalu „Local/Global” – tak międzynarodowe jury oceniło wystawę „Waste Not”, prezentującą projekty studentów i absolwentów School of Form. Komisja, w skład której weszli kuratorzy oraz przedstawiciele mediów, instytucji i uczelni wyższych, oceniła prace z 26 państw w tym prezentacje Czech, Rumuni, Tajwanu, Indii, Austrii, Egiptu, Korei i Polski.

Projekty prezentowane w ramach International Fashion Showcase 2017 to odpowiedź młodych ludzi na problemy rynku mody - masową produkcję, która potraktowana została przez polskich projektantów jako zasób, punkt wyjścia. Studenci wykorzystali zużytą odzież i obuwie jako tworzywo, eksperymentując i poszukując własnej tożsamości. Sięgnęli również do polskiej tradycji i rzemiosła, pokazali znajomość technik rękodzielniczych, jak i sentyment do historii, wpisując się w temat Festiwalu – „Local /Global”.

Według tego samego klucza została przygotowana wystawa, zaprojektowana przez warszawskie studio Beton, wykonana w całości z materiałów wtórnych. Do jej powstania zastosowano resztki drewnianych desek, odzież i skrawki materiałów. Ta spójność koncepcji, zarówno w doborze projektów, jak i aranżacji, nie uszła uwadze panelowi jurorskiego.

- To dla nas ogromna radość i wyróżnienie, tym bardziej, że to debiut School of Form na London Fashion Week. Nasi studenci pokazali nie tylko znajomość modowego rzemiosła, ale przede wszystkim humanistyczną uważność na problemy współczesnego rynku mody. Ich wypowiedź jest zarazem krytyczna, jak i optymistyczna, to konstruktywna propozycja dla wszystkich – komentuje Agnieszka Jacobson-Cielecka, kurator wystawy „Waste Not”.

WASTE NOT
Somerset House, West Wing, Londyn
17-21 lutego 2017

Projektanci:
Agata Birek, Agnieszka Tomczak, Anna Kujawska, Jagoda Fryca, Kasia Kwiatkowska, Michał Wiśniewski, Natasza Rogozińska
Kuratorzy: Wojciech Dziedzic, Agnieszka Jacobson-Cielecka
Projekt wystawy: Beton
Organizatorzy: Instytut Polski w Londynie, School of Form, Instytut Adama Mickiewicza, działający pod marką Culture.pl. www.polisfashionstories.com | www.sof.edu.pl | www.culture.pl
Wystawa “Waste Not” jest częścią International Fashion Showcase 2017, wydarzenia organizowanego przez British Council, British Fashion Council I Mercedes-Benz we współpracy z London Fashion Week.

Więcej informacji:
Monika Wietrzyńska
p.o. dyrektora operacyjnego
School of Form
mwietrzynska@sof.edu.pl
+48 513 355 808

Magdalena Mich
Rzecznik Prasowy
Instytut Adama Mickiewicza
mmich@iam.pl
+48 602 663 570

INFORMACJA O KURATORACH

Wojciech Dziedzic
Opiekun specjalności fashion design w School of Form, projektant mody i kostiumów, wykładał na wydziale mody Gerrit Rietveld Academie i Central St. Martin’s w Londynie. Pracował dla domu mody Jil Sanders. Zaprojektował kostiumy dla produkcji takich reżyserów, jak: Johan Simons, Pierre Audi, Ivo van Hove, Thomas Ostermeier, Mariusz Treliński i Grzegorz Jarzyna.

Agnieszka Jacobson-Cielecka
Dyrektor artystyczna School of Form. Kuratorka licznych wystaw, dziennikarka, animatorka wydarzeń promujących wzornictwo. Założycielka i wieloletnia redaktor naczelna polskiej edycji „Elle Decoration”. W latach 2008-2012 dyrektor artystyczna Łódź Design Festival. Współautorka programu nauczania w School of Form.

IFS 2017 presented by Mercedes-Benz Poland Kasia Kwiatkowska  Natasza Rogozinska L Natasza Rogozinska R - Kopia

INFORMACJA O ORGANIZATORACH

Instytut Kultury Polskiej w Londynie

Instytut Kultury Polskiej (Polish Cultural Institute) z siedzibą w Londynie jest częścią polskiej misji dyplomatycznej w Wielkiej Brytanii. Instytut ma na celu rozwijanie i wspieranie więzi kulturalnych między Wielką Brytanią i Polską poprzez promocję osiągnięć kulturalnych oraz inicjowanie i realizację wydarzeń w tym zakresie, przyczyniając się do kreowania pozytywnego wizerunku Polski. Instytut Kultury Polskiej w Londynie już po raz trzeci współpracuje z International Fashion Showcase. W poprzednich latach zaprosił do udziału w IFS polską markę La Mania oraz Katedrę Mody przy ASP w Warszawie. W efekcie tej współpracy powstała wystawa prac absolwentów pt. „Warsaw Calling”. Ekspozycje spotkały się z uznaniem międzynarodowych krytyków mody, a polscy projektanci znaleźli się na stronach prestiżowych pism i dzienników takich, jak Vogue Italia, The Guardian, Glamour, Women’s Wear Daily, Business of Fashion i wielu innych.

Twitter: @PLInst_London
Facebook: www.facebook.com/polishinstitutelondon
http://polishculture.org.uk/

School of Form
School of Form to katedra wzornictwa Uniwersytetu SWPS, która w październiku 2011 roku przyjęła pierwszych studentów. Studia stacjonarne trwają 4 lata, a po ich ukończeniu absolwenci uzyskują tytuł licencjata Uniwersytetu SWPS na kierunku wzornictwo. Nad unikalnym programem nauczania, który łączy w sobie elementy edukacji projektowej i humanistycznej, pracował zespól ekspertów pod przewodnictwem Lidewij Edelkoort, wieloletniej szefowej Design Academy Eindhoven, która jest dyrektorem strategicznym i mentorem School of Form. Tak przygotowany program studiów z zakresu wzornictwa otrzymał najwyższą punktację w konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na kierunki zamawiane. Studenci mają do wyboru cztery specjalności w języku polskim: domestic design, fashion design, communication design oraz industrial design. Dla studentów anglojęzycznych przygotowane zostały dwie specjalności: product design i visual communication design. Obok zajęć projektowych, studenci uczestniczą w zajęciach humanistycznych i społecznych: antropologii, filozofii, psychologii i socjologii. Jedną, wybraną dziedzinę humanistyki wykorzystują w przygotowaniu projektu dyplomowego.
www.sof.edu.pl

Instytut Adama Mickiewicza
Instytut Adama Mickiewicza (IAM) jest narodową instytucją kultury, której misją jest budowa i komunikacja wymiaru kulturalnego marki POLSKA poprzez aktywny udział w międzynarodowej wymianie kulturalnej. Instytut działa na rzecz upowszechnienia współczesnej kultury polskiej wśród międzynarodowych odbiorców poprzez prezentację wysokiej jakości inicjatyw i wydarzeń z zakresu muzyki, filmu, teatru, sztuki czy designu. Flagową marką, sygnującą działania IAM jest Culture.pl. Dotychczas zorganizowano blisko 5 500 wydarzeń w 70 krajach dla blisko 52 milionów odbiorców na
Culture.pl to portal, który codziennie informuje o najciekawszych wydarzeniach związanych z polską kulturą na całym świecie. To także największe i najbardziej wszechstronne źródło wiedzy o tej kulturze. Specjalna zakładka poświęcona designowi prezentuje najnowsze trendy we współczesnym polskim designie i najnowsze projekty polskich projektantów – zarówno tych młodych jak, i już uznanych. Zakrojona na szeroką, ogólnoświatową skalę promocja polskiego wzornictwa to jeden z priorytetów operacyjnych IAM. Design służy jako platforma do prezentacji współczesnej polskiej kultury i promocji polskiej kreatywności. Od 2017 roku aktywność IAM w tej dziedzinie rozbudowana zostanie o nowy obszar – modę.
www.culture.pl

O International Fashion Showacase, London
International Fashion Showcase (IFS) to festiwal młodych projektantów organizowany przez British Council i British Fashion Council podczas London Fashion Week. Wydarzenie jest koordynowane we współpracy z ambasadami i instytutami kultury zaproszonymi do zaprezentowania na wystawie najbardziej interesujących współczesnych projektantów.

Zorganizowany po raz pierwszy w 2012 roku, festiwal aktywnie promuje i wspiera nowych projektantów, angażuje i zachęca do udziału szereg osób zainteresowanych modą, w tym dziennikarzy, blogerów, kupców i szeroką publiczność. Co roku, w ramach International Fashion Showacase przyznawana jest nagroda dla najlepszej wystawy. Ekspozycje ocenia panel ekspertów, któremu przewodniczy Sarah Mower.
http://design.britishcouncil.org/projects/ifs/

Strona rekomendowana przez: nauka w polsce  Patronat: mnisw  Należymy do: promeuprio