logo uswps nazwa 3
Centrum Prasowe

Nowy Rok to okres, który sprzyja wprowadzaniu zmian. Zakładamy, że wchodzimy w nowy etap życia. Dość łatwo deklarujemy chęć zmian, szczególnie tych, które mogą pozytywnie wpłynąć na nasz wizerunek. O tym, jak wytrwać w postanowieniach noworocznych, jakie realne cele powinniśmy wyznaczać, jakie metody i strategie działania wybrać i skąd czerpać motywację mówi dr Magdalena Nowicka, psycholog Uniwersytetu SWPS.

[Zobacz komentarz: Postanowienia noworoczne – łatwo powiedzieć, trudniej zrobić]

Chęć zmiany zachowań zdrowotnych znajduje się wśród najbardziej popularnych postanowień noworocznych. Niestety, nie wszystkim udaje się wytrwać w nim dłużej niż kilka tygodni. Co zrobić, żeby osiągnąć wymarzoną kondycję i sylwetkę? Karolina Zarychta, psycholog zdrowia z Uniwersytetu SWPS Wrocław mówi, jak skutecznie zmienić nawyki zdrowotne.

[Zobacz komentarz: Miej plan na zdrowie]

W osiągnięciu celu, takiego jak niższa waga ciała czy wymarzona sylwetka, pomocna może być metoda polegająca na intepretowaniu wyzwania w formie osobistej historii. To zwiększa determinację do realizacji zadania i siłę przekonania o własnych możliwościach – dowodzą badania psychologiczne Uniwersytetu SWPS autorstwa doktorantki Joanny Smolińskiej. Opisanie swojego doświadczenia związanego z odchudzaniem w formie historii osobistej, pomaga zrzucić dodatkowe kilogramy. Powoduje też większe poczucie sensu życia i silniejsze poczucie własnych kompetencji i siły woli.

[Zobacz badanie: Opowiedz mi o odchudzaniu]

Na naszą wytrwałość i skuteczność działania silnie wpływa otoczenie, sytuacja zewnętrzna i rodzaj osobowości. Psycholog Uniwersytetu SWPS Sopot, dr Romana Kadzikowska-Wrzosek, sprawdziła, co nas motywuje, a co ogranicza w realizacji zadań. Badania potwierdziły, że osoby o słabej woli efektywnie działają w warunkach zewnętrznej presji, z kolei osoby o silnej woli osiągają lepsze rezultaty w sytuacji zapewniającej poczucie wolności (autonomii).

[Zobacz badanie: Co nas motywuje, a co ogranicza?]

Dużą odporność w reagowaniu na silne emocje i umiejętność radzenia sobie ze stresem posiadają osoby, które stale podejmują różnorodne aktywności umysłowe, takie jak studiowanie kolejnych kierunków studiów czy nauka języków obcych. Nie załamują się w trudnych sytuacjach i dobrze reagują w sytuacjach wymagających dłuższego zaangażowania i wysiłku. Wytrwałości w planach edukacyjnych można się nauczyć.  Zachowanie akceptujące oraz konsekwentne postępowanie obojga rodziców wobec dziecka wiąże się pozytywnie z podejmowaniem przez nie w przyszłości nieustannego rozwoju intelektualnego na różnych płaszczyznach – argumentuje Urszula Sitnik.

[Zobacz badanie: Ciągłe kształcenie rozwija osobowość]

Postanowienia noworoczne. Materiały do pobrania dla mediów [AUDIO + WIDEO]

Strona rekomendowana przez: nauka w polsce  Patronat: mnisw  Należymy do: promeuprio