logo uswps nazwa 3
Katowice

 

 

 

 

KATOWICE

NAJLEPSZE MIASTO DO ŻYCIA

 

Nad drogą biegną tory kolejowe, koło drogi stoją familoki i pokopalniane zabudowy, a po ulicach przechadzają się życzliwi mieszkańcy. To Katowice – najlepsze miasto do życia – widziane oczami mieszkańców innych części Polski. A jaka jest prawda?

MIASTO WĘGLA I STALI?

Katowice to już nie tylko miasto węglem i stalą stojące, co prawda zachowało swój przemysłowo-handlowy charakter, ale wbrew pozorom nie jest szare i smutne. Katowice są zatopione w zieleni. Miasto otoczone jest lasami, a na jego terenie znajdują się dwa ogromne parki (ok. 60% powierzchni terenu miejskiego to zieleń).

Stolica województwa śląskiego to też centrum spedycyjno-logistyczne, z trzypasmowymi ulicami, po których mknie się jak po autostradzie. To miasto metropolitalne, które zachowało uroki mniejszego miasta. Jest to miejsce wielokulturowe, ukształtowane przez ludzi pochodzenia polskiego, niemieckiego, czeskiego i żydowskiego. Mimo, iż region jest zróżnicowany kulturowo, ludzie którzy tu mieszkają, mają silne poczucie tożsamości etnicznej.

Krajobraz się zmienił, pozostała jednak jakaś specyficzna energia i życzliwość ludzka. Zawsze, kiedy jestem na Śląsku, czuję się swojsko. Tam jest inny gatunek ludzi i to jest zauważalne.

Jolanta Fraszyńska

fot. Bartek Barczyk

Aglomeracja Katowicka jest również jednym z większych ośrodków akademickich w Polsce, kształci się tu prawie 250 tysięcy studentów! Co więcej, studenci śląskich uczelni nie mają problemów z praktycznym aspektem edukacji. Przez wzgląd na gospodarczą sytuacje miasta z praktykami i stażami nie ma większego kłopotu, o ile są chęci i samodzielność w poszukiwaniu doświadczenia.

NAJLEPSZE MIASTO DO ŻYCIA

Katowice central square

W ubiegłorocznym rankingu najlepszych miast do życia Katowice zajęły pierwsze miejsce. Miasto zostało docenione za zachowanie najlepszego balansu między metropolią a mniejszym miastem.

Dlatego jeśli jakość życia jest dla ciebie jednym z ważniejszych wyznaczników przy szukaniu miejsca do studiowania Katowice są idealnym miejscem!

Bez problemu można znaleźć tu stosunkowo tanie mieszkanie do wynajęcia czy pokój w akademiku za zaledwie 300 zł. Katowicki rynek mieszkaniowy jest niezapełniony, dlatego znalezienie odpowiedniego dachu nad głową nie powinno być problemem.1

MIEJSCE DOZNAŃ ARTYSTYCZNYCH

Katowice są siedzibą licznych festiwali teatralnych, filmowych i muzycznych, takich jak:

  • OFF Festival to festiwal muzyki alternatywnej, który od 2010 odbywa się w Katowicach
  • Tauron Nowa Muzyka to okazja do zabawy w postindustrialnych, kopalnianych lokalizacjach. Festiwal oddaje ducha miasta łącząc nowoczesne brzmienie z historycznym dziedzictwem Górnego Śląska
  • Rawa Blues Festival to największy i jeden z najstarszych w Polsce festiwali muzyki bluesowej
  • Odjazdy to gratka dla entuzjastów mocnego brzmienia
  • Mayday to jeden z największych festiwali muzyki elektronicznej w Polsce
  • Ars Independent to multimedialny festiwal filmu, animacji, gier wideo i wideoklipu. Organizatorzy co roku starają się eksplorować to co fascynujące w młodej, debiutanckiej i współczesnej kulturze audiowizualnej
  • Letni Ogród Teatralny od wielu lat przyciąga miłośników dobrego teatru. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, od lekkiej rozrywki do sporej dawki wrażeń i wzruszeń.

koncert2

STREFA KULTURY

 IMG4417Muzeum Śląskie w Katowicach - fot. Rafał Wyrwich

Kulturalna strefa Katowic co roku przyciąga tysiące osób, z Polski i Europy, spragnionych artystycznych doznań. W Katowicach działa ponad 25 sal koncertowych, 40 klubów muzycznych i kilkanaście studiów nagraniowych, a od 2017 roku miast używa nazwy Katowice Miasto Muzyki.

Dzięki dobrym inwestycjom Katowice mogą zaoferować miłośnikom muzyki artystyczne doznania najlepszej jakości i nie chodzi tu tylko o festiwale muzyczne, bo Katowice to też kultowe miejsca.

W październiku 2014 r. otwarto nową siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR), która od samego początku zaskarbiła sobie serca melomanów. Docenili oni zarówno najwyższej jakości akustykę, jest to jedna z najlepszych sal koncertowych na świecie, jak również architekturę samego budynku i urodę jego wnętrza.

Nowa siedziba NOSPR została wzniesiona na terenach byłej KWK „Katowice” i stanowi wraz z nową siedzibą Muzeum Śląskiego, Międzynarodowym Centrum Kongresowym, oraz ikoną Katowic – Halą widowiskowo-sportową „Spodek” część tzw. Strefy Kultury, która jest przykładem jednej z najbardziej udanych rewitalizacji terenów poprzemysłowych na cele kulturalne.

Lubimy się tutaj nawzajem i to się czuje w powietrzu. Jesteśmy taką dobrze współgrającą orkiestrą pracowników i studentów, którzy stale pracują z pionierskim zapałem. Przy ul. Techników 9 mieścimy się od 2014 roku – wspaniała siedziba w industrialnym stylu, nowocześnie wyposażona. Jasna, przestronna, dająca idealne możliwości do studiowania. Zatopiona w zieleni, co daje możliwość zajęć na wolnym powietrzu, pod jarzębinami, lipami – bardzo romantycznie.

dr hab. prof. Uniwersytetu SWPS Katarzyna Popiołek

fot. Bartek Barczyk

 

 

MY O NAS

selfie students

O przyszłości można gdybać, ale najważniejsze jest tu i teraz. Katowicki Wydział Uniwersytetu SWPS idealnie wkomponowuje się w tętniące życie miasta.

Jesteśmy otwarci, mimo iż każdy z nas jest inny tworzymy się wzajemnie i podtrzymujemy tradycje, z których wyrośliśmy. Chcemy być widoczni na tle katowickiej panoramy dlatego zawsze działamy dla Katowic. Nie udajemy nikogo, jesteśmy sobą, bo tylko wtedy można żyć z całych sił.

Przyjdź. Zobacz. Poznaj nas. Zostań.

Psychologia

Katowice Studia:Jednolite magisterskie

Czytaj więcej

Psychokryminalistyka

Katowice Studia:I stopnia

Czytaj więcej

Psychologia dla magistrów i licencjatów

Katowice Studia:Jednolite magisterskieDla magistrów i licencjatów

Czytaj więcej

http://www.otouczelnie.pl/miasto_dzial/36/Studia-w-Katowicach