Kolejny sukces stypendystki Fundacji Pro Akademika
W ubiegłym roku ukazał się najnowszy tomik poezji Małgorzaty Osowieckiej-Szczygieł „Molochy i mola” nakładem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi w ramach serii „Szumy, zlepy, ciągi”, jako tom 73.
– Jakie są „Molochy i mola” Małgorzaty Osowieckiej-Szczygieł? Czy jak z filmu Sergia Leone? Dużo tu świetnego montażu i zaskakujących przejść: „jadą samochody, idą żółwie”, a „bęben pralki obraca się i wypluwa hipotezy o kotach, pluszach, zielonych nocach za oceanem”; „Godziny palą w przełyk i biją, bo ta noc jest pojemna” – bo ta książka jest pojemna! Bo to również opowieść o mieście molochu, nad którym unosi się – jak u Ginsberga – niepokojące bóstwo o tym samym imieniu. Kiedy „w płucach dojrzewa azbest, biurko fermentuje”, a rozmowy o pracę przypominają wysypiska, można się zastanawiać, czy my to „uniformy, których nigdy nie ściągamy”? Osowiecka-Szczygieł pisze: „Pod moim fotelem mieszka prąd. Jestem nim”. I warto jej zaufać – tak o tomiku mówi poetka Agata Puwalska.
– Wiersze o przeszłości, wiersze o przyszłości. O domach i tym, co pomiędzy domami. Bohaterki i bohaterowie Osowieckiej-Szczygieł poruszają się wśród za małych miast i niekończących się wsi, „toczą się ulicami” w pobliżu i na drugim końcu świata. Wszędzie są zatrzymywani przez drobne czynności, przedmioty i obrazy. Przystajemy wraz z nimi – tak twórczość Małgorzaty Osowieckiej-Szczygieł podsumowuje poeta Jakub Kornhauser.
„Molochy i mola” to drugi tomik poetki. Jej debiutancka książka „Plama na świecie” spotkała się z uznaniem krytyków, zdobywszy pierwsze miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „debiutJana”.
Małgorzata Osowiecka-Szczygieł – poetka, psycholożka i wykładowczyni; doktorka nauk społecznych. Wydała książkę poetycką „Plama na świecie” (Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, 2023) jako pokłosie konkursu „debiutJana”. Wiersze publikowała w „Odrze”, „Blizie”, „Akancie”, „Czasie Literatury”, „Wizjach”, „Helikopterze”, „Stronie Czynnej”, „Tlenie Literackim”, „Stonerze Polskim” i „Liberte!”; teksty publicystyczne - w „Polityce” i „Newsweeku”. Laureatka licznych konkursów poetyckich, m.in. nominowana do Nagrody Głównej w konkursie im. Jacka Bierezina (2021) i finalistka projektu Biura Literackiego „Pierwsza książka wierszem” (2022). Laureatka Stypendium Twórczego im. prof. Zbigniewa Pietrasińskiego przyznawanego przez Fundację Pro Akademika.
Bądź na bieżąco! Gorąco zachęcamy do obserwowania profili Fundacji Pro Akademika w mediach społecznościowych, gdzie na bieżąco informujemy o nowych projektach oraz o sukcesach naszych stypendystów i stypendystek.
Jesteśmy na: