Poznajmy Talenty!
„Warto wspierać tych, którzy mają skrzydła, po to, by mogli polecieć wysoko” – Piotr Voelkel
Przedstawiamy sylwetki trojga utalentowanych młodych ludzi:
Monika Błaszczak – tancerka, choreografka, artystka. Pochodzi z Gorzowa Wielkopolskiego, mieszka w Nowym Jorku.
Monika tak pisze o sobie:
Aktualnie studiuję w New York University Tisch School of the Arts na kierunku Performance Studies w Nowym Jorku. Jestem absolwentką Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance w Londynie na kierunku Contemporary Dance oraz Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu.
Jestem tancerką, choreografką i artystką. Tworzę prace choreograficzne w teatrach, galeriach i niekonwencjonalnych przestrzeniach. Współpracuję z innymi choreografami/choreografkami i artystami/artystkami. Prezentowałam swoje prace w takich przestrzeniach, jak: Tate Modern, Victoria and Albert Museum, The Place, Sadler’s Wells Lilian Baylis, V.O Curations, South London Gallery, Polski Teatr Tańca.
Jestem dumna przede wszystkim z takich projektów choreograficznych, jak „Pieśni żałobne” w Bramie Poznania, „Święto Wiosny: Preludium” w Polskim Teatrze Tańca, „Ballerina Horror Project” w Movement Theater w Tbilisi, „MassHysteria Presents: THE GAME” w Tate Modern, a także z mojego długofalowego projektu choreograficznego „Solilokwium – Hauntological Somatics”. W tym projekcie interesuje mnie styk choreografii, cielesności i duchologii. Pracuję nad praktyką ruchową, która uaktywnia ucieleśnioną pamięć́ i wyobraźnię̨ przez ruch i która jest dostępna dla każdej osoby, bez względu na dotychczasowe doświadczenia.
Twórczość, niestandardowe myślenie, praca z ludźmi, interdyscyplinarność, praca z ciałem, pisanie – to przychodzi mi z łatwością. Jestem otwarta na nowe wyzwania, ale moje zasoby czasowe są ograniczone, więc mogę angażować się tylko w wybrane projekty. Jestem otwarta na nowe współprace zarówno na polu artystycznym, jak i w innych obszarach. Moją intencją jest upowszechnianie mojej praktyki ruchowej i twórczości, więc projekty, które pozwalają mi na dotarcie do nowych odbiorców, są dla mnie szczególnie atrakcyjne.
Strona internetowa: www.monikablaszczak.com
Marek Kwiatkowski – lekarz w trakcie specjalizacji z gastroenterologii dziecięcej, aktywista społeczny. Pochodzi z Brzeźna koło Konina, mieszka w Łodzi.
Marek tak pisze o sobie:
Jestem absolwentem kierunku lekarskiego na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Aktualnie pracuję w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Łodzi w Klinice Alergologii, Gastroenterologii i Żywienia Dzieci Uniwersytetu Medycznego, gdzie rozpocząłem specjalizację z gastroenterologii dziecięcej, pracę dydaktyczną oraz badawczą.
Przez 5 lat byłem członkiem Polskiego Alarmu Smogowego oraz założycielem grupy lokalnej Łódź Bez Smogu, której celem była społeczna walka o ochronę powietrza w województwie łódzkim. Najbardziej dumny jestem z prowadzonej współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym – NASK, Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi oraz Urzędem Miasta Łodzi, a także zorganizowanych przeze mnie kampanii społecznych i projektów, m.in. „Zobacz czym oddychasz”, „Wyrzuć Kopciucha z piwnicy” czy „Przepisem w SMOG”.
Spełniam się w swoim zawodzie, wiele radości i satysfakcji sprawia mi praca z pacjentami. Oprócz tego dobrze czuję się w trakcie wystąpień publicznych, prelekcji oraz w kontakcie z mediami.
Nieustannie poszukuję nowych wyzwań. Obecnie zaczynam pracę jako koordynator badania klinicznego, w którym oceniamy skuteczność i bezpieczeństwo podaży dożylnej wedolizumabu u pacjentów pediatrycznych z umiarkowaną i ciężką postacią wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.
Dominika Radziun – badaczka, psycholożka. Pochodzi z Chełmka w województwie małopolskim, mieszka w Nijmegen.
Dominika tak pisze o sobie:
Ukończyłam studia magisterskie z psychologii w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim w 2018 r. Następnie odbyłam studia doktoranckie w Karolinska Institutet w Sztokholmie, gdzie w 2023 r. obroniłam pracę doktorską „Body perception and brain plasticity in blind and sighted individuals”, której promotorami byli prof. Henrik Ehrsson, prof. Marcin Szwed i prof. Amir Amedi. Obecnie odbywam staż podoktorski w Donders Institute for Brain, Cognition and Behaviour, w grupie badawczej dr. Luke’a Millera, gdzie zajmuję się neuroplastycznością, czyli zdolnością mózgu do zmiany, adaptacji i samonaprawy, u osób niewidomych i widzących – tym razem z perspektywy neuronauki obliczeniowej. Plastycznością mózgu zajmowałam się już podczas studiów magisterskich, podczas 10-miesięcznego pobytu w laboratorium prof. Henrika Ehrssona w Karolinska Institutet i 3-miesięcznego pobytu w laboratorium dr. Tristana Bekinschteina na University of Cambridge. Pracowałam również w Psykologisk Institut na University of Oslo i odbyłam praktyki kliniczne w Szpitalu Specjalistycznym im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie.
Jestem najbardziej dumna ze swojej pracy doktorskiej, w ramach której odkryliśmy, że osoby niewidome lepiej wyczuwają bicie własnego serca niż osoby widzące oraz zlokalizowaliśmy region w mózgu, który jest za to potencjalnie odpowiedzialny. Myślę, że jestem całkiem dobra w opowiadaniu i pisaniu o nauce. Chętnie zaangażowałabym się w inicjatywy popularyzujące naukę. Kiedyś chciałabym napisać książkę o neuroplastyczności.