Stabilne zatrudnienie, wysokie zarobki, stawianie na kulturę pracy i work-life balance – tym wyróżnia się praca w skandynawskich firmach. Warto zatem lepiej poznać, co mają do zaoferowania pracodawcy z Danii, Szwecji i Norwegii na współczesnym zmieniającym się rynku zawodowym.
Wszystkich studentów i absolwentów Uniwersytetu SWPS zapraszamy do udziału w organizowanym przez Biuro Karier naszej uczelni 4. Skandynawskim Tygodniu Kariery, który będzie okazją do nawiązania wzajemnych relacji przez studentów i absolwentów naszej uczelni oraz pracodawców poszukujących kandydatów posiadających kompetencje językowe.
Wydarzenie odbędzie się w formule online, a jego szczegółowy program podamy już wkrótce.
Dlaczego warto?
Festiwal jest odpowiedzią na potrzebę budowania wspólnej przestrzeni dla kandydatów i kandydatek do pracy oraz pracodawców ze Skandynawii. Stawianie na rozwój pasji pracowników, częsty kontakt z naturą, krótsze godziny pracy – to elementy, które wyróżniają skandynawską kulturę organizacyjną i które pozytywnie wpływają na dobrostan pracowników. W pandemii, w dobie zmian, które trudno przewidzieć, troska o kondycję psychiczną pracowników jest podstawą.
Praca zdalna oraz niepewność warunków zatrudnienia stały się częścią „nowej normalności”. Ta sytuacja wielu z nas przypomniała o tym, jak ważne jest dbanie o równowagę pomiędzy czasem na pracę i czasem wolnym. Szczególnie wtedy, gdy wykonywanie jej oraz odpoczywanie odbywa się w tej samej przestrzeni.
Skandynawscy pracownicy wskazywani są jako ci najbardziej usatysfakcjonowani z życia oraz zachowujący równowagę pomiędzy pracą i życiem prywatnym. Co wpływa na to zadowolenie? W jaki sposób dbać o dobrostan pracownika w warunkach pracy zdalnej?
Tygodniowy wymiar czasu pracy w Skandynawii jest krótszy od typowego 40-godzinnego tygodnia pracy w Polsce. Takie podejście do pracy sprzyja szczęściu pracowników oraz dbaniu o ich dobrostan. Zatrudnieni mają więcej czasu dla rodziny, na odpoczynek i pasje, dzięki czemu w pracy są bardziej efektywni. Różnica dotyczy również popularności zatrudnienia w niepełnym wymiarze etatu. W Danii, Szwecji i Norwegii ok. 20 proc. pracowników jest zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin. Co więcej, często proponuje się elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.
Program
22.11.2021 PONIEDZIAŁEK
- 9.00–10.30 – Pracownik XXI wieku. Jak reagować na zmiany na rynku pracy?
Anna Makowska, Maria Świerzewska, SEB - 11.00–12.30 – Czy student potrzebuje profilu na LinkedIn?
Ula Osipuk, Martyna Kocot, Philips - 13.00–14.30 – Kultura włączająca w pracy – rozumiem i wspieram
Szymon Chmielewski, Kamil Kuhr, Koło Naukowe My Gender, Uniwersytet SWPS - 15.00–16.30 Financial & Company News, Thomson Reuters
Anna Jaworska-Guidotti, Thomson Reuters - 17.00–18.30 – Jak uczyć szwedzkiego w Szwecji?
Sylwia Szczepanek, nauczycielka języka szwedzkiego mieszkająca w Szwecji, absolwentka Uniwersytetu SWPS
23.11.2021 WTOREK
- 9.00–10.30 – Busting myths about working in an insurance brokerage operations centre. Facts about European Business Support Centers (EBSC)
Marta Steer, Marsh EBSC - 11.00–12.30 – What do you need to know before going for a job interview at Schneider Electric – Tips + Q&A
Martyna Musiał, Patrycja Buszyniewicz, Schneider Electric - 13.00–14.30 – Do incredible things! Career paths with Scandinavian languages at Accenture
Agata Bartoszewicz, Dominika Bazyluk, Accenture - 19.00–20.30 – Dlaczego aplikowanie o pracę na Wyspach Owczych nie jest najlepszym pomysłem
Kinga Eysturland, Sp/f Eysturland
24.11.2021 ŚRODA
- 8.30–9.00 – Promoting Norwegian Culture in the World. How does the Norwegian Embassy work with Cultural Diplomacy – promoting the country’s culture abroad?
Royal Norwegian Embassy in Warsaw - 9.00–10.30 – Rock the recruitment process – how to convince recruiters and get a dream job
Martyna Sikorska, Accenture - 11.00–12.30 – Jak zostać dobrym lektorem norweskiego online?
Zuzanna Szczepańska, Szkoła Języka Norweskiego Zoozanko - 13.00–14.30 – What is a Shared Service Center (SSC)? Opportunities to grow and develop on the SSC market
Monika Cichosz, Patrycja Blencka, Arla Foods GSS - 15.00–16.30 – Learn about education and career paths of SWPS University Graduates!
Margarita Kurylko, Schneider Electric - 17.00–18.30 – Pierwsze kroki (zawodowe) w Norwegii: jak szukać pracy i na co warto się przygotować?
Angelika Kubaj, Marsh
25.11.2021 CZWARTEK
- 9.00–10.30 – W jedności siła – o wsparciu na emigracji
Sylwia Balawender, Katarzyna Karp, Stowarzyszenie Razem - 11.00–12.30 – Scandinavian work culture – the secrets of work and life satisfaction
Monika Lange, Kinga Urban, Arla Foods GSS - 13.00–14.30 – Z Polski na Uniwersytet w Oslo
dr Piotr Garbacz, Uniwersytet w Oslo - 19.00–20.30 – Praca w IKEA znaczy więcej
Małgorzata Fąfara, IKEA
26.11.2021 PIĄTEK
- 9.00–10.30 – Find yourself in business
Ula Osipuk, Martyna Kocot, Wiktoria Rymarczyk, Michał Grzybowski, Philips - 11.00–12.30 – Dobry sen jest lepszy niż poranna kawa – jak spać, żeby wstać z energią i motywacją (wydarzenie dla firm)
Karolina Stępień-Cach, Kinga Gajewska, Fundacja Inteligentny Trening 2.0 - 13.00–14.30 – How to work in an international environment and become the right person at the right place?
Agata Gawrych, Nordea - 15.00–16.00 Language student – Don’t forget you are a communication expert
Michelle Uller, University of Oslo, SWPS University - 17.00–18.30 – Poznaj podróż Michała Piotrowskiego od skandynawistyki i fandomu ABBA w Polsce do kariery aktora i promotora polskiej kultury w Szwecji
Michał Piotrowski, aktor, tłumacz, menadżer projektów kulturalnych, absolwent skandynawistyki na UAM w Poznaniu; Kaja Nowakiewicz, Milena Kornas, Uniwersytet SWPS
***
To już za nami:
Zobacz Skandynawski Tydzień Kariery 2020 na Facebooku »
Zostań partnerem wydarzenia!
Oferta dla firm
Pracodawco, jeżeli chcesz współtworzyć z nami Skandynawski Tydzień Kariery – zapraszamy!
Skorzystaj z możliwości zaprezentowania swojej firmy przyszłym kandydatom do pracy przez:
- organizację dnia otwartego online,
- wzięcie udziału w moderowanej rozmowie online z grupą studentów,
- prowadzenie warsztatu online,
- przesłanie newslettera z aktualnymi ofertami pracy,
- fundowanie nagród dla najaktywniejszych uczestników Tygodnia,
- dzielenie się wiedzą z innymi praktykami biznesu.
Wydarzenie odbędzie się w formie online w usłudze Google Meets lub za pośrednictwem innego narzędzia zaproponowanego przez partnera.
Profil kandydata z Uniwersytetu SWPS
Na Uniwersytecie SWPS kształcimy przyszłych pracowników zespołów zajmujących się: rekrutacją, rozwojem pracowników, obsługą klienta, budowaniem komunikacji zewnętrznej i wewnętrznej, prowadzeniem kampanii w mediach społecznościowych, budowaniem i rozwijaniem marek, redakcją i tłumaczeniem tekstów. Studenci i absolwenci Uniwersytetu SWPS już w trakcie studiów podejmują liczne aktywności mające na celu rozwój kluczowych umiejętności zawodowych. Działają w kołach naukowych, podejmują aktywności na rzecz społeczności lokalnych czy realizują prace projektowe w firm partnerskich, bazując na ich realnych potrzebach.
Nasi studenci realizują kierunki studiów, które odpowiadają na bieżące zapotrzebowanie pracodawców i rynku pracy. Nasz student/absolwent posiada:
- kompetencje językowe: angielski, norweski, szwedzki, chiński, włoski, hiszpański,
- kompetencje społeczne: współpraca i komunikacja w zespole,
- kompetencje zawodowe: np. kreatywne pisanie, praca projektowa.
Rekrutujesz? Poznaj kompetencje naszych absolwentów!
- Psychologia. Pobierz plik »
- Zarządzanie. Pobierz plik »
- Prawo. Pobierz plik »
- Kulturoznawstwo, Filologie, Dziennikarstwo. Pobierz plik »
- Projektowanie i design. Pobierz plik »
- Informatyka. Pobierz plik »
Profil pracodawcy
Pracodawca biorący udział w wydarzeniu mają okazję spotkać osoby, które aktywnie poszukują swojej drogi zawodowej. Zarządzanie zespołem pracowników w dobie pandemii dla większości pracodawców jest ogromnym wyzwaniem, dlatego warto to robić efektywnie.
Organizacje biorące udział w wydarzeniu wyróżniają się np. modelem zarządzania, który stawia na dbanie o dobrostan pracowników, zarządzanie różnorodnością, zrównoważony rozwój oraz odpowiedzialność społeczną. Ponadto, te firmy są świadome, jak ważne jest kreowanie zespołów opartych na rozwoju potencjału i talentów pracowników – osób usatysfakcjonowanych, skutecznych i odnoszących sukcesy.