Guma do produkcji opon wyhodowana z mleczy? Materiał o właściwościach plastiku wydalany przez zestresowane bakterie? Dojrzewające lampy z grzybni? Terminy znane z rolnictwa coraz częściej przenikają do świata designu i technologii. W poszukiwaniu materiałów, które zastąpią tworzywa sztuczne i nie będą eksploatować środowiska naturalnego, coraz częściej sięgamy do odkryć biotechnologicznych. Czy to oznacza nadchodzącą bio-rewolucję? Podczas spotkania online z Różą Janusz ze School of Form porozmawiamy o zrównoważonym designie.
Materiały biodegradowalne, które zastąpią tworzywa sztuczne
Współpraca z naturą nie jest czymś odkrywczym dla człowieka. Już bardzo dawno temu postanowiliśmy uprawiać, a nie zbierać pożywienie. Uprawianie w projektowaniu i produkcji przedmiotów jest jednak dla nas nowe, a nawet trudne do wyobrażenia. Dlaczego projektanci muszą wejść w rolę rolnika przyszłości i co z tego może wyniknąć? Nad przyszłością uprawiania zastanowimy się z Różą Janusz, projektantką SCOBY: opakowań, które rosną. Projekt dyplomowy School of Form jest obecnie hodowany przez start-up MakeGrowLab, który bada związki biologii, technologii i designu w celu przekształcenia gospodarki liniowej w tę o obiegu zamkniętym, w której odpad jest surowcem.
Gość
Róża
Janusz (Rutkowska)
projektantka opakowań. Absolwentka industrial design (2018), jest finalistką konkursu Make Me 2018, towarzyszącego Łódź Design Festival. Autorka wielokrotnie pokazywanego i cytowanego projektu dyplomowego Scoby, biodegradowalnego, jadalnego materiału powstałego na bazie wyciągu z odpadów rolnych, które służy jako opakowanie na żywność (publikacje w dezeen, The:Future:Laboratory, Mold, Designboom). Jej projekt był pokazywany w ramach London Design Festival, Brussels Design September, Bayern Design, Gdynia Design Days. Scoby otrzymało nominację w kategorii ekologia w konkursie nagradzającego polskie innowacje Soczewki 2018 magazynu Focus.
Prowadzący
Michał
Bachowski
z wykształcenia ekonomista i design manager, z zamiłowania uzależniony od internetu obserwator wszelkich nowych tendencji w obszarach wzornictwa, technologii, mediów oraz marketingu. Swoją drogę zawodową zaczynał w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego, gdzie pracował przy projektach doradczych dla takich firm jak Leroy Merlin, Profim czy Zelmer. W latach 2012-2018 w redakcji serwisu o trendach rynku i kultury F5, gdzie doszedł do stanowiska zastępcy redaktora naczelnego. W lipcu 2018 r. zadebiutował w roli kuratora wystawy “Empatia, teraz!”, która po raz pierwszy odbyła się w ramach Gdynia Design Days 2018, a obecnie jest pokazywana w Galerii Dizajn BWA Wrocław. We wrześniu 2018 dołączył do redakcji serwisu NOIZZ.pl jako creative content manager.