Design towarzyszy nam na każdym kroku pod wieloma postaciami. Kreatywne projektowanie nie omija również branży cukierniczej. Doskonałym przykładem tego jest cukiernia Lukullus, która została założona w 1946 roku przez Jana Dynowskiego i początkowo mieściła się na warszawskiej Pradze. Aktualnie właścicielami są wnuk założyciela — Albert Dynowski oraz Jacek Malarski. Ten duet słynie z perfekcjonizmu i dobrego smaku — zarówno cukierniczego, jak i estetycznego. Dlatego podczas spotkania z nimi zapytamy, jaką rolę odgrywa w ich działaniu piękno, smak i Warszawa? W jaki sposób projektuje się zmysły i tak obłędne słodycze? Skąd czerpią inspiracje do kolejnych realizacji — zarówno cukierniczych, jak i przestrzennych? Czy taka kreatywna praca może kiedykolwiek się znudzić? W czym pomaga etnologia i aktorstwo? Czy można ich nazwać projektantami emocji? I w końcu zapytamy także o to, co jest gorsze — cukier czy masło? Webinar poprowadzi Agata Bisping, Smart Generalist w Greenhat Innovation oraz projektantka usług, doświadczeń i procesów.
Spotkanie będzie realizowane na żywo – każda uczestnicząca osoba może zadawać pytania! Udział jest bezpłatny.
Wszystkie materiały z tego cyklu znajdziesz w naszej playliście na Spotify:
Interesujesz się designem? Dołącz do nas w grupie Strefa Designu Uniwersytetu SWPS na Facebooku.
Dowiedz się więcej o naszych studiach dla designerów i projektantów graficznych: Grafika na Uniwersytecie SWPS »
Goście
Albert Judycki
Jacek Malarski
Właściciele cukierni Lukullus, laureaci przyznawanej przez Międzynarodową Akademię Gastronomiczną Prix au Chef Pâtissier dla najlepszych cukierników w Polsce w 2021 roku. Albert, wnuk założyciela cukierni Jana Dynowskiego, ukończył cukiernictwo w paryskiej Le Cordon Bleu i etnologię na Uniwersytecie Warszawskim. Jacek jest absolwentem cukiernictwa w École Grégoire-Ferrandi i aktorstwa w PWSFTviT w Łodzi. Cukiernia Lukullus powstała w 1946 roku na rogu ulic Stalowej i Środkowej na warszawskiej Pradze, gdzie Jan Dynowski, utalentowany cukiernik i mistrz czekolady w fabryce Wedla, otworzył własną pracownię. Jakość przedwojennego rzemiosła przeniósł w żywiołową rzeczywistość odbudowującej się stolicy. Cukiernia początkowo nazywała się Kremówka, przez trudne czasy PRL przeprowadziły ją Stanisława Dynowska i Halina Judycka – żona i córka mistrza Jana. W wolnej Polsce firma przyjęła imię Lukullusa – rzymskiego generała i smakosza, któremu Europa zawdzięcza między innymi sprowadzenie czereśni i moreli. Firmę prowadzi obecnie trzecie pokolenie tej samej rodziny. Lukullus opiera swoją filozofię na trzech elementach: Smak, Piękno i Warszawa. W tej kolejności. Staramy się łączyć szczodrość staropolskich receptur ze współczesnymi trendami cukiernictwa francuskiego. Pracujemy według wymagających reguł tradycyjnego rzemiosła, wyznając zasadę, że droga na skróty jest niezgodna ze sztuką cukierniczą. Dbamy o piękno nie tylko ciastek, ale również lokali i opakowań. Do współpracy zapraszamy warszawskich architektów, dekoratorów wnętrz, designerów artystów, ilustratorów. Kochamy Warszawę. Za jej historię, za jej piękno, za jej chaos. To nasze miejsce na świecie, którego nie zamienilibyśmy na żadne inne.
Prowadząca
Agata
Bisping
Smart Generalist w Greenhat Innovation. Projektantka usług, doświadczeń i procesów, wykorzystująca umiejętność łączenia pozornie sprzecznych elementów w spójne scenariusze działań i realne rozwiązania biznesowe. Przez 15 lat budowała doświadczenie jako projektantka i producentka wydarzeń kulturalnych współtworząc wytwórnię Outside Music, Festiwal Off Camera, Krakowski Festiwal Filmowy, konferencje Element Talks i Element Urban Talks. Prowadząca podcasty i webinary w Strefie Designu Uniwersytetu SWPS oraz autorskiego projektu Greenhat i 360Inspiration – FutureS Thinking Podcast, w którym rozmawia z gośćmi z całego świata o tym, jak projektować przyszłość. Redaktor prowadząca wydanie najnowszej książki Zuzanny Skalskiej i Rafała Kołodzieja PROTOTYPING 2040 – The FutureS Thinking Book. Absolwentka filologii angielskiej, kierunek komunikacja w biznesie, na Uniwersytecie SWPS.