Będąc w mieście, jesteśmy otoczeni masą bodźców. Odnalezienie się w zgiełku informacji nie jest łatwe, dlatego tak istotna w tym kontekście jest dobrze zaprojektowana komunikacja. Miasto jest dla społeczeństwa jak opakowanie — posiada warstwę wizualną oraz funkcyjną. Czy wobec tego przestrzeń miejska i sposób tworzenia jej są częścią communication designu? W jaki sposób artyści mogą tworzyć tę przestrzeń? Czym jest projektowanie komunikacji? Jak przebiega kreowanie przestrzeni miejskiej? Jaką rolę pełni społeczeństwo w tym procesie? Na te i wiele innych pytań odpowie dr Mariusz Wszołek, komunikolog zajmujący się głównie algorytmizacją procesów projektowych, wykładowca w Katedrze Grafiki Uniwersytetu SWPS. Spotkanie poprowadzi Łukasz Harat — urbanista i socjolog, doktorant na Wydziale Architektura Politechniki Śląskiej.
Spotkanie będzie realizowane na żywo – każda uczestnicząca osoba może zadawać pytania! Udział jest bezpłatny.
Wszystkie materiały z tego cyklu znajdziesz w naszej playliście na Spotify:
Interesujesz się designem? Dołącz do nas w grupie Strefa Designu Uniwersytetu SWPS na Facebooku.
Dowiedz się więcej o naszych studiach dla designerów i projektantów graficznych: Grafika na Uniwersytecie SWPS »
Gość
dr Mariusz
Wszołek
Komunikolog zajmujący się głównie algorytmizacją procesów projektowych, ze szczególnym uwzględnieniem communication design i design thinking. Na co dzień pracuje w Katedrze Grafiki Uniwersytetu SWPS i w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Redaktor serii wydawniczej Communication Design oraz autor książek i artykułów z zakresu reklamy, pracy projektowej i zrównoważonego projektowania. Zainteresowania naukowe w głównej mierze dotyczą zrównoważonego projektowania (transformation design), designu opakowań i communication design. Ostatnio poświęca się zagadnieniom związanym z legal design.
Prowadzący
Łukasz
Harat
Urbanista i socjolog, doktorant na Wydziale Architektura Politechniki Śląskiej; studiował socjologię na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego; członek Zarządu kolektywu antyRAMA i Urban Space Lab, dyrektor ogólnopolskiego festiwalu AFESTIVAL, prowadzący mikro-telewizję o kulturze miejskiej Street Cloud, artysta-rezydent w Drzwiach Zwanym Koniem w Katowicach, zagadywacz w kolektywie ZAGADAJ; doświadczenie zbierał m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Fundacji Napraw Sobie Miasto i biurze architektonicznym OVO Grąbczewscy; organizator ponad 200 interdyscyplinarnych projektów z zakresu architektury i socjologi, socjourbanistyki, edukacji kulturalnej; moderator w procesach konsultacji społecznych i planowania społecznego; twórca instalacji przestrzennych i artystycznych.
Kontakt
Anna Marszałek-Głowacka
e-mail: [email protected]