Rozmowy Kulturalne
Smartfony i fotografia – życie obrazów w sieci (podcast)
Nie ma wątpliwości, że żyjemy w świecie obrazów. Pinterest, Instagram czy TikTok to tylko niektóre przykłady aplikacji, które zbudowały swój sukces na pięknych zdjęciach czy przyciągających uwagę filmach. Nic dziwnego, skoro małe telefony w naszych kieszeniach mają lepsze aparaty niż wielkie urządzenia sprzed lat. Wraz z ich upowszechnieniem fotografia oraz filmy zaczęły zmieniać swój charakter, a także funkcje, jakie spełniają. W jaki sposób na przestrzeni lat ewoluowała fotografia? Jaką odgrywa dziś rolę? I czego zdjęcia nie pokazują?
Na te pytania odpowiada dr hab. Mirosław Filiciak, prof. Uniwersytetu SWPS, medioznawca, dyrektor Instytutu Nauk Humanistycznych Uniwersytetu SWPS, wykładowca na kierunku Kulturoznawstwo. Spotkanie prowadzi Małgorzata Zmaczyńska.
Podcastu można też posłuchać na Spotify:
- https://podcasts.apple.com/pl/podcast/smartfony-i-fotografia-%C5%BCycie-obraz%C3%B3w-w-sieci-prof-miros%C5%82aw/id1486199502?i=1000535153219
- https://lectonapp.com/pl/audiobook/a048bb36-f863-4004-9889-9ef99bb3bc24?_lst
Cykl „Rozmowy Kulturalne”
Jak świat stał się memem? Dlaczego podcasty kryminalne cieszą się tak wielką popularnością i czy TikTok jest początkiem końca cywilizacji? Kultura niejedno ma imię i zdecydowanie żadnym z nich nie jest „nuda”. W cyklu „Rozmowy Kulturalne” realizowanym w ramach Strefy Kultur Uniwersytetu SWPS wraz z zaproszonymi gośćmi poruszamy przeróżne, ale zawsze ciekawe tematy dotyczące otaczającej nas kultury.
Wszystkie materiały z tego cyklu znajdziesz w naszych playlistach na Spotify:
dr hab. Mirosław Filiciak, prof. Uniwersytetu SWPS
gość
Medioznawca, dyrektor Instytutu Nauk Humanistycznych oraz dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Zajmuje się wpływem mediów cyfrowych na uczestnictwo w kulturze. Bada internet, gry komputerowe, przemiany telewizji oraz nieformalny obieg treści i kulturę współczesną. Od lat współpracuje z publicznymi instytucjami kultury, organizacjami pozarządowymi i biznesem. Jest współtwórcą techno-kulturowego projektu Kultura 2.0, współtworzył też pierwszy polski Medialab – inicjatywę samokształceniową z pogranicza aktywizmu społecznego, sztuki i technologii. Kierował licznymi projektami badawczymi. Zobacz biogram »
Małgorzata Zmaczyńska
prowadząca
Jej supermocą jest mówienie. Nagrywała podcasty, zanim to było modne – Podcast RADIOaktywny oraz Zmacznego. Kręci ją motoryzacja, nieznane historie związane z jedzeniem, psychologia i przekręty na Wall Street.
Kontakt
Marta Brzezińska
e-mail: [email protected]