Rozmowy Kulturalne
Jak wkręcić bota i dlaczego niektórzy celebryci wierzą, że wśród nas żyją byty pozaziemskie? (podcast)
Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, na co dzień rozmawiamy z botami. Dzwonią do nas z ofertami z banków, chcą przekonać do instalacji paneli solarnych na dachu albo mają w zanadrzu atrakcyjną ofertę ubezpieczenia. Tak! Po drugiej stronie słuchawki nie zawsze siedzi drugi człowiek.
Jak rozpoznać czy mamy do czynienia z botem? Jak go przechytrzyć i dlaczego właściwie mamy taką potrzebę? Kiedy nasz język nas zdradza jako ludzi? I co przewidział Stanisław Lem?
Na te i inne pytania odpowiedział językoznawca dr hab. Marek Kochan, który na co dzień przysłuchuje się botom i bada ich retorykę. Rozmowę poprowadziła kulturoznawczyni Martyna Obarska.
Kliknij tutaj, by posłuchać podcastu na Spotify, lub wybierz swój ulubiony serwis streamingowy: Apple Podcasts, Lecton.
Cykl webinarów „Rozmowy Kulturalne”
Czy wykluczenia są zaszyte w algorytmach? Jak wygląda siostrzeństwo po polsku? Dlaczego warto odwiedzić muzea gier komputerowych? Kim jest pokolenie TikToka? Jak budujemy swoją tożsamość w mediach społecznościowych? To tylko kilka pytań, które stawia przed nami współczesna kultura. W cyklu „Rozmowy Kulturalne” realizowanym w ramach Strefy Kultur Uniwersytetu SWPS wspólnie zagłębiamy się w kulturę, w której funkcjonujemy. Spotkania prowadzą: Małgorzata Zmaczyńska, autorka dwóch podcastów i producentka oraz Martyna Obarska, redaktorka i kulturoznawczyni związana ze School of Ideas. Gośćmi webinarów są badacze, eksperci i praktycy, którzy od lat przyglądają się współczesnej kulturze.
dr hab. Marek Kochan, prof. Uniwersytetu SWPS
gość
Pracuje w Katedrze Dziennikarstwa Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu SWPS. Zajmuje się naukowo i praktycznie m.in. retoryką i erystyką, wizerunkiem, komunikacją biznesową i kryzysową, językiem mediów, debatami. Autor kilkudziesięciu prac naukowych, w tym książek Pojedynek na słowa. Techniki erystyczne w publicznych sporach, Slogany w reklamie i polityce. Redaktor i współautor tomu Sztuka debaty. Pisarz, prozaik (autor opowiadań i powieści m.in. Plac zabaw, Fakir z Ipi) i autor dramatów, nagradzanych w Polsce i za granicą, realizowanych m.in. w Teatrze Polskiego Radia i w Teatrze Telewizji TVP (Rio, Traktat o miłości, Trójkąt Bermudzki).
Martyna Obarska
prowadząca
Kulturoznawczyni, redaktorka wicenaczelna „Magazynu Miasta”. Wykładowczyni Uniwersytetu SWPS - prowadzi zajęcia dla studentów kierunków humanistycznych i projektowych. Bada inicjatywy na styku architektury, urbanistyki i działań społecznych pojawiające się w polskich i zagranicznych miastach. Moderatorka konferencji, dyskusji i debat. Współprowadząca audycję „Usłysz swoje miasto” i podcast „Magazyn Miasta” w Tok FM.