Rozmowy Kulturalne
Czy Polska i Hongkong to światowe stolice e-sportu? (podcast)
W e-sporcie, tak samo jak w świecie profesjonalnego, „tradycyjnego” sportu, krzyżują się losy zawodników, trenerów, fizjoterapeutów, widzek i widzów oraz wielkich sponsorów. Azja jest obecnie największym na świecie rynkiem sportu elektronicznego. To przekłada się na zawody, rzesze fanów, wielkie pieniądze i … próbę włączenia e-sportu w krwiobieg lokalnej kultury.
Jak ta, jedna z najszybciej rozwijających się branż na świecie, wpływa na codzienność w Hongkongu i Korei Południowej? Jak zmienia lokalne miasta? Czy polscy gracze szukają swoich inspiracji w dalekowschodnim kierunku?
Na te i inne pytania odpowiedzieli dr hab. Marcin Jacoby, prof. Uniwersytetu SWPS i kierownik Katedry Studiów Azjatyckich Uniwersytetu SWPS oraz groznawca, który spędził ostatnio w Hongkongu pół roku, dr Mateusz Felczak. Rozmowę poprowadziła kulturoznawczyni Martyną Obarska.
Kliknij tutaj, by posłuchać podcastu na Spotify, lub wybierz swój ulubiony serwis streamingowy: Apple Podcasts, Lecton.
Cykl webinarów „Rozmowy Kulturalne”
Czy wykluczenia są zaszyte w algorytmach? Jak wygląda siostrzeństwo po polsku? Dlaczego warto odwiedzić muzea gier komputerowych? Kim jest pokolenie TikToka? Jak budujemy swoją tożsamość w mediach społecznościowych? To tylko kilka pytań, które stawia przed nami współczesna kultura. W cyklu „Rozmowy Kulturalne” realizowanym w ramach Strefy Kultur Uniwersytetu SWPS wspólnie zagłębiamy się w kulturę, w której funkcjonujemy. Spotkania prowadzą: Małgorzata Zmaczyńska, autorka dwóch podcastów i producentka oraz Martyna Obarska, redaktorka i kulturoznawczyni związana ze School of Ideas. Gośćmi webinarów są badacze, eksperci i praktycy, którzy od lat przyglądają się współczesnej kulturze.
dr hab. Marcin Jacoby, prof. Uniwersytetu SWPS
gość
Sinolog, tłumacz, ekspert zajmujący się zagadnieniami polityczno-społecznymi regionu Azji Wschodniej, szczególnie Chin i Republiki Korei. Na Uniwersytecie SWPS kieruje Zakładem Studiów Azjatyckich i prowadzi zajęcia z zakresu wiedzy o Chinach i Azji Wschodniej: literatury, sztuki i dyplomacji kulturalnej.
dr Mateusz Felczak
gość
Groznawca i kulturoznawca. Interesuje się przemianami modeli monetyzacji i dystrybucji gier oraz ich funkcjonowaniem w obiegu fanowskim. Zajmuje się też mediami strumieniowymi oraz sportem elektronicznym, ze szczególnym uwzględnieniem Europy oraz Azji. Współpracownik krakowskiego Ośrodka Badań Groznawczych, w przeszłości związany z Instytutem Sztuk Audiowizualnych oraz Instytutem Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Publikował między innymi w „Tekstach Drugich”, „Game Studies”, „Journal of Gaming & Virtual Worlds”, „Homo Ludens” oraz „Ekranach”, gdzie pełnił funkcję redaktora działu gier wideo.
Obecnie realizuje grant Narodowego Centrum Nauki „Masowe wydarzenia sportu elektronicznego w Polsce i w Hongkongu”.
Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu humanistyki cyfrowej, kultury gier oraz muzyki w nowych mediach.
Martyna Obarska
prowadząca
Kulturoznawczyni, redaktorka wicenaczelna „Magazynu Miasta”. Wykładowczyni Uniwersytetu SWPS - prowadzi zajęcia dla studentów kierunków humanistycznych i projektowych. Bada inicjatywy na styku architektury, urbanistyki i działań społecznych pojawiające się w polskich i zagranicznych miastach. Moderatorka konferencji, dyskusji i debat. Współprowadząca audycję „Usłysz swoje miasto” i podcast „Magazyn Miasta” w Tok FM.