Projekt Azja
Jak działa Komunistyczna Partia Chin? (webinar)
Komunistyczna Partia Chin (KPCh) obchodzi właśnie stulecie powstania. Założyła ją garstka idealistów w niewielkim szanghajskim lokalu, który dziś stanowi część modnej dzielnicy restauracyjno-handlowej. KPCh liczy ponad 95 mln członków (niemal 7 proc. populacji Chin) i jest zdecydowanie najsilniejszą organizacją Państwa Środka. Skupia pełnię władzy wykonawczej, podlega jej władza sądownicza, komórki partyjne działają w każdej większej instytucji, przedsiębiorstwie czy firmie prywatnej. Komunistyczna Partia Chin przeszła długą drogę i dziś jest zupełnie inną organizacją niż ta, w której działał Mao Zedong. Otworzyła podwoje dla biznesu, rządzi coraz bardziej zamożnym, nowoczesnym i zaawansowanym technologicznie państwem.
Czy KPCh jest zatem komunistyczna tylko z nazwy? Czy nadal propaguje rewolucyjne hasła i marksistowsko-leninowską ideologię? Na ile przypomina dawne struktury urzędnicze Chin cesarskich do 1911 r.? A może należy na nią patrzeć raczej jak na quasi-mafijną grupę wpływów opartą na nepotyzmie i korupcji? Kto właściwie rządzi Chinami i jak partia jest oceniana przez chińskie społeczeństwo? Odpowiedzi na te pytania postaramy się poszukać w dyskusji z politologiem dr hab. Dominikiem Mierzejewskim, prof. Uniwersytetu Łódzkiego oraz sinologiem dr hab. Józefem Pawłowskim z Uniwersytetu Warszawskiego. Spotkanie poprowadzi dr hab. Marcin Jacoby, prof. Uniwersytetu SWPS, kierownik Zakładu Studiów Azjatyckich Uniwersytetu SWPS.
Podcastu można też posłuchać na Spotify:
- https://podcasts.apple.com/pl/podcast/jak-działa-komunistyczna-partia-chin-prof-dominik-mierzejewski/id1486199502?i=1000535158793
- https://lectonapp.com/pl/podcast/ceaedab5-7601-4aca-95ad-424d4d7c8f0c?_lst
Cykl webinarów „Projekt Azja”
Kraj Kwitnącej Wiśni, Huawei i 5G, Kim Jong Un oraz orientalna kuchnia. Czy istnieje Azja bez uproszczeń i stereotypów? Jak odkryć jej prawdziwe oblicze, które nieczęsto zobaczymy w mediach? Cykl Strefy Kultur Uniwersytetu SWPS „Projekt Azja” przybliża najważniejsze zjawiska i procesy, jakie zachodzą obecnie w Chinach, na Półwyspie Koreańskim oraz w Japonii. Podczas każdego spotkania poruszamy inny temat i przyglądamy się obecnemu obliczu Dalekiego Wschodu oraz jego specyficznym uwarunkowaniom. Cykl „Projekt Azja” prowadzi prof. Marcin Jacoby – kierownik Zakładu Studiów Azjatyckich Uniwersytetu SWPS, sinolog i popularyzator wiedzy o Azji, który do wspólnej dyskusji zaprasza badaczy, ekspertów i praktyków zajmujących się Azją.
Wszystkie materiały z tego cyklu znajdziesz w naszej playliście na Spotify:
dr hab. Józef Pawłowski
gość
Sinolog zajmujący się dawną i nowożytną historią Chin oraz problematyką Chin współczesnych ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień politycznych. W latach 2010-2014 był pracownikiem pionu politycznego Ambasady RP w Pekinie. Od 2016 r. pełni funkcję prodziekana Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
dr hab. Dominik Mierzejewski, prof. Uniwersytetu Łódzkiego
gość
Politolog, specjalizuje się w retoryce dyplomacji chińskiej, chińskiej polityce zagranicznej w ujęciu regionalnym oraz rozwoju polityczno-ekonomicznym Chin współczesnych. Stypendysta i stażysta w Chinach (1999-2000, 2003-2004, 2010-2011), badacz (granty NCN, Horyzont 2020 i in.), autor m.in. „China's Provinces and the Belt and Road Initiative” (Routledge 2021), kierownik Ośrodka Spraw Azjatyckich Uniwersytetu Łódzkiego.
Prof. Marcin Jacoby
prowadzący
Sinolog, tłumacz, ekspert zajmujący się zagadnieniami polityczno-społecznymi regionu Azji Wschodniej, szczególnie Chin i Republiki Korei. Na Uniwersytecie SWPS kieruje Zakładem Studiów Azjatyckich i prowadzi zajęcia z zakresu wiedzy o Chinach i Azji Wschodniej: literatury, sztuki i dyplomacji kulturalnej.