Projekt Azja
Mroczne rewiry: od Squid Game do najnowszego kina koreańskiego (podcast)
Odcinek specjalny w ramach 15. Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków.
Światowe media rozpisują się na temat sukcesu serialu Squid Game, a firmy i organizacje prześcigają się w pomysłach, jak tę nową modę wykorzystać. Jednak najświeższy, koreański hit trudno nazwać lekką rozrywką. Tematy, które jego twórcy poruszają, dotykają najmroczniejszych zakamarków ludzkiej duszy i najbardziej wstydliwych obliczy współczesnego społeczeństwa. To nie pierwszyzna dla kina koreańskiego, które znamy nie tylko z krwawych jatek, specyficznego humoru i zaskakujących zwrotów akcji, ale również z zainteresowania tematyką społeczną i opowieści o ludziach wykluczonych.
W odcinku specjalnym Projektu Azja w ramach 15. Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków rozmawiamy o punktach styku pomiędzy Squid Game i trzema filmami koreańskimi prezentowanymi na Festiwalu: „Nie na tym świecie”, „Wojowniczka” oraz „Król fauli”. To opowieść o rozwarstwieniu społecznym, długach, hazardzie, uciekinierach z Korei Północnej i klubach walki. To również rozmowa o tym, czym koreańskie produkcje filmowe tak skutecznie przyciągają światową publiczność i jak rozwikłać kulturowe zagadki, którymi te filmy i seriale są gęsto usiane. Gośćmi webinaru są dr Paweł Pyrka - filolog i kulturoznawca oraz dr Jakub Krzosek - koreanista i lingwista. Spotkanie prowadzi dr hab. Marcin Jacoby, prof. Uniwersytetu SWPS, kierownik Zakładu Studiów Azjatyckich Uniwersytetu SWPS.
Podcastu można też posłuchać na Spotify:
- https://podcasts.apple.com/pl/podcast/mroczne-rewiry-od-squid-game-do-najnowszego-kina-korea%C5%84skiego/id1486199502?i=1000542695258
- https://lectonapp.com/pl/audiobook/f7cad30b-ae99-404e-b39f-1ea6daf1896b?_lst
- https://www.empik.com/43-mroczne-rewiry-od-squid-game-do-najnowszego-kina-koreanskiego-dr-pawel-pyrka-dr-jakub-krzose-opracowanie-zbiorowe,p1288255045,ebooki-i-mp3-p?fromSearchQuery=mroczne+rewiry
Cykl webinarów „Projekt Azja”
Kraj Kwitnącej Wiśni, Huawei i 5G, Kim Jong Un oraz orientalna kuchnia. Czy istnieje Azja bez uproszczeń i stereotypów? Jak odkryć jej prawdziwe oblicze, które nieczęsto zobaczymy w mediach? Cykl Strefy Kultur Uniwersytetu SWPS „Projekt Azja” przybliża najważniejsze zjawiska i procesy, jakie zachodzą obecnie w Chinach, na Półwyspie Koreańskim oraz w Japonii. Podczas każdego spotkania poruszamy inny temat i przyglądamy się obecnemu obliczu Dalekiego Wschodu oraz jego specyficznym uwarunkowaniom. Cykl „Projekt Azja” prowadzi prof. Marcin Jacoby – kierownik Zakładu Studiów Azjatyckich Uniwersytetu SWPS, sinolog i popularyzator wiedzy o Azji, który do wspólnej dyskusji zaprasza badaczy, ekspertów i praktyków zajmujących się Azją.
Wszystkie materiały z tego cyklu znajdziesz w naszej playliście na Spotify:
Dr Paweł Pyrka
gość
Filolog i kulturoznawca. Adiunkt w Katedrze Anglistyki Uniwersytetu SWPS. Prodziekan ds. dydaktycznych and Wydziale Nauk Humanistycznych w Warszawie. W obszar jego zainteresowań badawczych wchodzą: literatura spekulatywna, nowe technologie i multimedia, studia nad grami oraz teorie kultury.
Dr Jakub Krzosek
gość
Koreanista i lingwista interesujący się językowymi sposobami konceptualizacji świata, metaforami i związkiem pomiędzy językiem i kulturą. Ukończył studia doktoranckie w Academy of Korean Studies w Korei Południowej. Na Uniwersytecie SWPS koordynuje ścieżkę koreańską w Zakładzie Studiów Azjatyckich i prowadzi kursy języka koreańskiego.
Prof. Marcin Jacoby
prowadzący
Sinolog, tłumacz, ekspert zajmujący się zagadnieniami polityczno-społecznymi regionu Azji Wschodniej, szczególnie Chin i Republiki Korei. Na Uniwersytecie SWPS kieruje Zakładem Studiów Azjatyckich i prowadzi zajęcia z zakresu wiedzy o Chinach i Azji Wschodniej: literatury, sztuki i dyplomacji kulturalnej.