Nie tylko Hiszpania
Kobiety w Meksyku: Elena Poniatowska i #MeToo po meksykańsku (podcast)
W 2022 roku realizowaliśmy spotkanie dr Pauliny Nalewajko i dr Mai Zawierzeniec, w którym Panie rozmawiały o kobietach w Meksyku i ich prawie do głosu w kontekście politycznym i społecznym. Wtedy również ukazała się książka Magdy Melnyk „Meksyk, moja miłość. Historia Eleny Poniatowskiej”. Elena Poniatowska to 91-letnia, najbardziej znana i ceniona współcześnie meksykańska pisarka, której nazwisko słusznie budzi skojarzenia z ostatnim królem Polski. W 2019 roku Meksyk zelektryzowało jej wyznanie, że w latach 50-ych, kiedy była młodą dziewczyną, wykorzystał ją seksualnie znany pisarz Juan José Arreola i że pierwszy syn Poniatowskiej urodził się w wyniku tego gwałtu. Mimo niekwestionowanej pozycji pisarki w Meksyku w momencie wyznania, informacja ta sprowokowała falę zarzutów wobec Poniatowskiej, również kwestionujących jej prawo do włączenia swojej historii w ruch #MeToo.
Dlaczego pisarka opowiada swoją historię dopiero w XXI wieku? Co się zmieniło w sytuacji kobiet w Meksyku od czasów młodości Poniatowskiej? W jaki sposób Elena i kobiety z jej otoczenia walczyły o tę zmianę? Czym działalność tamtego pokolenia aktywistek różni się od walki współczesnych meksykańskich feministek? Czy bycie kobietą zdeterminowało bieg kariery Poniatowskiej? Czym jej doświadczenie bycia kobietą w Meksyku różni się od doświadczeń kobiet z innych klas społecznych i grup etnicznych? Jakie kobiety są bohaterkami jej tekstów?
Na te i wiele innych pytań odpowiedziała autorka biografii Eleny Poniatowskiej „Meksyk, moja miłość”, Magda Melnyk. Rozmowę poprowadzi dr Paulina Nalewajko, kulturoznawczyni, literaturoznawczyni i tłumaczka.
Kliknij tutaj, by posłuchać podcastu na Spotify, lub wybierz swój ulubiony serwis streamingowy: Apple Podcasts, Lecton.
Magda Melnyk
gościni
Publicystka i reportażystka, z wykształcenia politolożka, specjalizuje się w obszarze państw hiszpańskojęzycznych, transformacjach ustrojowych, ruchach społecznych i prawach kobiet. Redaktorka prowadząca portal liberte.pl, konsultantka programowa Igrzysk Wolności. Publikowała m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Plusie Minusie”, „Wysokich Obcasach”, portalach „Polityki” i „Newsweeka”. Nakładem wydawnictwa LIBERTÉ! w 2019 roku ukazała się jej książka o nacjonalizmach w Hiszpanii „Dlaczego Hiszpania trzeszczy?”. Od 2021 roku prowadzi rozmowy z pisarzami w ramach podcastu „Książki z puentą”. W 2022 roku ukazała się jej książka "Meksyk, moja miłość. Historia Eleny Poniatowskiej".
dr Paulina Nalewajko
prowadząca
Kulturoznawczyni, literaturoznawczyni i tłumaczka. Ameryka Łacińska odkrywana wciąż na nowo stanowi centrum jej zainteresowań badawczych, treść wykładanych na Uniwersytecie SWPS przedmiotów, tematykę prac dyplomowych prowadzonych pod jej kierunkiem i prywatną pasję. Autorka tekstów dla „Dwutygodnika Forum” oraz kursu „Kryzys rodzi zmianę: o konkursie Miss Wenezueli” dostępnego w Otwartych Zasobach Edukacyjnych Uniwersytetu SWPS.