Nie tylko Hiszpania
Kolumbia widziana oczyma pisarek (podcast)
Szeroka publiczność kojarzy Kolumbię z Pablo Escobarem, serialem „Narcos” czy Shakirą. Popularne w naszym kraju są również powieści kolumbijskich pisarzy mężczyzn, takie jak „Sto lat samotności” Gabriela Garcíi Márqueza czy „Rosario Tijeras” Jorge Franco. Czy kolumbijskie pisarki mogą nam opowiedzieć coś więcej albo – coś nowego o tym kraju? Jak doświadczenie trzech pisarek z trzech różnych pokoleń, Laury Restrepo, Pilar Quintany i Loreny Salazar Masso, uwidacznia zmiany zachodzące w Kolumbii? W jaki sposób rok i miejsce urodzenia determinują klimat ich powieści? Czym różni się Kolumbia wybrzeża Pacyfiku od tej Kolumbii z wielkich miast? Co łączy twórczość tych pisarek? Które z powieści Laury Restrepo, Pilar Quintany i Loreny Salazar Masso zostały wydane w języku polskim i dlaczego właśnie te? Na te i wiele innych pytań odpowiada dziennikarka i reporterka oraz ekspertka od polityki latynoamerykańskiej, Doma Matejko. Rozmowę poprowadziła dr Paulina Nalewajko, kulturoznawczyni, literaturoznawczyni i tłumaczka.
Podcastu możesz posłuchać również w serwisach streamingowych: Apple Podcasts i Lecton.
Doma Matejko
gościni
Dziennikarka i reporterka. Studiowała antropologię i politykę społeczną. Ukończyła również nauki polityczne na Universidad de los Andes w Bogocie. Od 13 roku życia zajmuje się dziennikarstwem. Jako nastolatka prowadziła programy w radiu Alfa. Od 2017 roku współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym. Jej artykuły ukazały się również w Polityce i Gazecie Wyborczej. Występuje jako ekspertka od polityki latynoamerykańskiej m.in w Dziale Zagranicznym oraz radiu TOK FM. Przeprowadziła wywiady m.in. z prezydentem Wenezueli z ramienia opozycji, Juanem Guaidó, byłym prezydentem Nikaragui, Enrique Bolañosem Geyerem oraz byłymi członkiniami kolumbijskiej partyzantki FARC. Od 2020 roku prowadzi kurs językowy “Hiszpański dla Dziewczyn”. Kocha kawę.
dr Paulina Nalewajko
prowadząca
Kulturoznawczyni, literaturoznawczyni i tłumaczka. Ameryka Łacińska odkrywana wciąż na nowo stanowi centrum jej zainteresowań badawczych, treść wykładanych na Uniwersytecie SWPS przedmiotów, tematykę prac dyplomowych prowadzonych pod jej kierunkiem i prywatną pasję. Autorka tekstów dla „Dwutygodnika Forum” oraz kursu „Kryzys rodzi zmianę: o konkursie Miss Wenezueli” dostępnego w Otwartych Zasobach Edukacyjnych Uniwersytetu SWPS.