Nie tylko Hiszpania
Jak nie dać się „ponieść” fake newsom o Ameryce Łacińskiej? (videocast)
2. kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Fact-Checkingu, czyli weryfikowania docierających do nas informacji. Z tej okazji, przyjrzeliśmy się fake newsom dotyczącym Ameryki Łacińskiej.
Czy dezinformacja medialna na temat tej części świata to coś nowego? W jaki sposób narracja dotycząca pożarów w Amazonii w 2019 r. wpisuje się w problem szerzenia nieprawdziwych informacji? Które doniesienia mediów tradycyjnych i społecznościowych na temat pożarów były zgodne z prawdą, a które – nie? Na ile fake newsy związane z tym wydarzeniem przełożyły się na długofalowe zainteresowanie problemem pożarów w Amazonii? Jakie strategie może zastosować każdy z nas, by nie nabrać się na fake newsy o Ameryce Łacińskiej?
Na te i inne pytania odpowiadał dziennikarz i twórca podcastu Dział Zagraniczny – Maciej Okraszewski w rozmowie z literaturoznawczynią i tłumaczką dr Pauliną Nalewajko.
Podcastu możesz posłuchać również w serwisie Apple Podcasts.
Maciej Okraszewski
gość
Dziennikarz. O sobie pisze tak: „Obroniłem pracę magisterską o Afrolatynosach i od tamtej pory zawodowo trzymam się tematów, które podobno polskiego czytelnika nie interesują. Dla „Polityki”, „Newsweeka”, „Wprost”, „Gazety Wyborczej”, „National Geographic” czy „Le Monde diplomatique” spędzałem tygodnie w slumsach Buenos Aires, gdzie crack sieje spustoszenie wśród dzieci, a gra w piłkę jest dla miejscowych dziewczynek aktem buntu, wysłuchiwałem od hiszpańskich neonazistów, że nie wstydzą się trzymania w domach granatników, bo w ogródkach mają działka przeciwlotnicze, zajadałem się sosem sprzed dwóch tysięcy lat i sprawdzałem, ile można zarobić na córce, której cudowny dotyk leczy raka, AIDS i cukrzycę. Lubię włoskie filmy, stary hip hop, ziemniaki z kefirem, amstaffy i buldożki francuskie, oraz – jak spoceni mężczyźni biją się po twarzy. I mam problemy z interpunkcją”.
dr Paulina Nalewajko
prowadząca
Kulturoznawczyni, literaturoznawczyni i tłumaczka. Ameryka Łacińska odkrywana wciąż na nowo stanowi centrum jej zainteresowań badawczych, treść wykładanych na Uniwersytecie SWPS przedmiotów, tematykę prac dyplomowych prowadzonych pod jej kierunkiem i prywatną pasję. Autorka tekstów dla „Dwutygodnika Forum” oraz kursu „Kryzys rodzi zmianę: o konkursie Miss Wenezueli” dostępnego w Otwartych Zasobach Edukacyjnych Uniwersytetu SWPS.