Gdy pogarsza się jakość naszego życia, często to ukrywamy, boimy się przyznać nawet najbliższym. Często ukrywamy fakt korzystania z pomocy psychoterapeuty. Na szczęście pojawia się coraz więcej odważnych głosów, że psychoterapia to nic innego, jak dbanie o swój rozwój, a systematyczne uczęszczanie do psychologa przestaje być tematem tabu. O tym na czym polega psychoterapia i czy naprawdę działa mówić będziemy podczas październikowej Strefy Psyche na Uniwersytecie SWPS w Warszawie.
O tym w czym i komu może pomóc psychoterapia mówić będzie już 6 października dr Agnieszka Mościcka-Teske podczas swojego wykładu. Podczas warsztatów z Katarzyną Żukowską tego dnia będzie można dowiedzieć się o skuteczności terapii czy pomocy psychologicznej przez internet. Z kolei drugi równoległy warsztat "Cierpienie a psychoterapia" poprowadzi Hubert Czupała. Natomiast 8 października wykład „Psychanaliza a psychoterapie – kilka wyzwań klinicznych i praktycznych” wygłosi Radu Turcanu.
Projekt Strefa Psyche jest dofinansowany z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Wykład I
Dlaczego nie zawsze wystarczy zwierzyć się przyjaciółce? – komu może pomóc i na czym polega psychoterapia
Korzystanie z pomocy psychologicznej staje się coraz bardziej popularne – często od znajomych lub w mediach słyszymy „mam terapeutę”, „chodzę do psychologa”, „dzięki terapii zrozumiałam, że…”. Dzieje się tak dlatego, że zaczynamy doceniać znaczenie dobrego samopoczucia i zdrowia psychicznego w codziennym życiu. Psychoterapia jest jedną z odpowiedzi na tę potrzebę, i stanowi podobne do medycznego oddziaływanie leczące i wspierające rozwój.
Na czym polega psychoterapia? W czym i komu może pomóc? Czy wyleczy depresję albo pomoże skłóconemu małżeństwu? W jaki sposób działa? O co pyta psychoterapeuta? A może tylko przytakuje i mówi „mhm…”? Jak wygląda gabinet terapeutyczny? Po czym poznać dobrego terapeutę? Na te i inne pytania znajdziecie Państwo odpowiedź podczas spotkania.
dr Agnieszka Mościcka-Teske – psycholożka, psychoterapeutka, trenerka umiejętności psychologicznych i biegła sądowa, powoływana jako ekspert w sprawach o mobbing i molestowanie seksualne w miejscu pracy. Zajmuje się problematyką stresu i sposobów radzenia sobie z nim, z uwzględnieniem czynników indywidualnych i środowiskowych, które chronią człowieka przed negatywnymi skutkami stresu. Tworzy, współtworzy i realizuje programy szkoleniowe i edukacyjne z zakresu rozwijania umiejętności społecznych (komunikowania się, asertywności, funkcjonowania w grupie), sposobów radzenia sobie ze stresem, oraz radzenia sobie z agresją, mobbingiem, molestowaniem seksualnym i dyskryminacją w miejscu pracy. W poznańskim wydziale Uniwersytetu SWPS prowadzi zajęcia z zakresu psychologii klinicznej, psychologii zdrowia i psychologii pracy. Prowadzi szkolenia dla biznesu i instytucji samorządowych z zakresu radzenia sobie ze stresem zawodowym, mobbingiem, molestowaniem seksualnym i dyskryminacją oraz wprowadzania procedur antymobbingowych i antydyskryminacyjnych. Współpracuje w zakresie szkoleń także z Państwową Inspekcją Pracy. Autorka szeregu artykułów naukowych na temat stresu zawodowego i mobbingupsycholog, promocję zdrowia seksualnego i edukację seksualną ujmowaną jako integralny element edukacji zdrowotnej.
Termin i miejsce6 października, godz. 17.00-18.30, aula 214 im. Tomaszewskiego
Uniwersytet SWPS, ul. Chodakowska 19/31
Warsztat I
Terapia z wykorzystaniem internetu
Terapia oraz inne formy pomocy psychologicznej wykorzystujące internet zwiększają dostępność pomocy psychologicznej w wielu krajach.
Taka forma pomocy wiąże się również z niższymi kosztami dla pacjenta przy zachowaniu wysokiej jakości leczenia. Dostępne badania naukowe dowodzą, że:
- dostarczanie wiedzy za pośrednictwem internetu może być tak samo skuteczne, jak przy użyciu tradycyjnych metod, a gdy informacje dotyczą rozwoju osobistego – nawet bardziej skuteczne (Sitzmann i in., 2013)
- psychologiczne interwencje internetowe są tańsze niż tradycyjne metody leczenia – zarówno pod względem finansowym, jak i czasowym (Tate i Zabinski, 2004);
- terapia internetowa jest równie skuteczna jak tradycyjna, ale jest od niej mniej kosztowna dla pacjenta i bardziej opłacalna dla systemu zdrowotnego, a także pozwala oszczędzić czas terapeucie (Kaltenthaler i in., 2006; Smit i in., 2011).
mgr Katarzyna Żukowska – interesuje się nowymi technologiami i tym jak można je wykorzystywać w psychologii – przygotowuje projekt interwencji przez internet dla osób, które zawodowo pomagają innym. Zajmuje się traumą i kryzysem w ujęciu społecznym. Obecnie bada mechanizmy wtórnego stresu traumatycznego. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu psychologii ogólnej i psychologii społecznej. Współpracuje z Psychologią Nowych Technologii. Jest doktorantką Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich na Uniwersytecie SWPS.
Termin i miejsce6 października, godz. 18.30-20.00, sala S222
Uniwersytet SWPS, ul. Chodakowska 19/31
Warsztat II
Cierpienie a psychoterapia
Ból fizyczny, doznanie braku lub straty, upośledzenie funkcjonowania, psychopatologia to kilka określeń cierpienia, które towarzyszy nam ludziom każdego dnia. Jest ono jednym z głównych problemów, którymi zajmują się religie, medycyna i nauki społeczne.
Podczas zajęć postaram się przedstawić wyniki badań, które ukazują dynamikę zmian oraz rozpowszechnienie cierpienia w ostatnich latach. Zaprezentuje modele starające się uchwycić źródło ludzkiego cierpienia z punktu widzenia współczesnych teorii psychologicznych oraz różnych nurtów psychoterapeutycznych. Uczestnicy będą mieli okazje przećwiczyć na sobie w jaki sposób sami reagują na cierpienie.
Hubert Czupała – jest absolwentem psychologii oraz Kolegium Języków Obcych (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Jana Gutenberga w Moguncji). Doświadczenie zawodowe zdobywał między innymi w Klinice Psychiatrii Uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji, Szpitalu Powiatowym w Śremie, kierował również Oddziałem Dziennym Psychiatrycznym Rehabilitacyjnym w Śremie. Obecnie pracuje w zespole psychoterapeutów prywatnego Ośrodka Terapii Poznawczo-Behawioralnej w Poznaniu. W pracy klinicznej specjalizuje się w nowych formach psychoterapii zwanych trzecią falą terapii poznawczo behawioralnej. Swoją wiedzę i umiejętności przekazuje studentom jako wykładowca akademicki na Uniwersytecie SWPS.
Termin i miejsce6 października, godz. 18.30-20.00, sala S226
Uniwersytet SWPS, ul. Chodakowska 19/31
Wykład II
Psychoanaliza a psychoterapie - kilka wyzwań klinicznych i praktycznych
Psychoanaliza, zwłaszcza freudowska uprawiana przez Lacana, interesuje się podmiotem nieświadomego w tej mierze, w jakiej jest on podmiotem nowożytnej nauki. Psychoanaliza pozostaje doświadczeniem mówienia, które dotyka sedna relacji podmiotu z jego ciałem i jego rozkoszą, a zarazem wytwarza szczególną dla jednostki wiedzę, dotyczącą tej relacji. Psychoterapie są na różne sposoby zainteresowane podmiotem poznania, jego zdolnościami poznawczymi i uczenia się oraz jego reakcjami afektywnymi. Poprawa „niedomagających” zdolności jest celem tych terapii. W tym przypadku wiedza wynika z oceny odpowiedzi podmiotu w odniesieniu do wzorców postępowania powstałych na bazie ideologii lub wyników badań laboratoryjnych.”
Wykład zostanie wygłoszony w języku francuskim, z tłumaczeniem konsekutywnym na język polski.
Wykład jest organizowany we współpracy z Forum Polskiego Pola Lacanowskiego.
Radu Turcanu – psychoanalityk pracujący w Paryżu, członek francuskiej Szkoły Psychoanalizy Forów Pola Lacanowskiego (École de Psychoanalyse des Forum du Champ Lacanien – EPFCL France). Posiada doktorat w zakresie psychoanalizy i nauk medycznych Université de Paris VII oraz doktorat z literatury porównawczej University of Illinois w Stanach Zjednoczonych. Publikował we Francji, Australii, Stanach Zjednoczonych oraz Rumunii. Wykłada na wydziale psychoanalizy oraz na studiach doktoranckich Université de Paris VII. W ramach swojej psychoanalitycznej praktyki klinicznej pracuje z dorosłymi, nastolatkami i dziećmi. Radu Turcanu był już w Polsce dwa razy i za każdym razem wygłaszał w warszawskim Instytucie Francuskim wykłady, które cieszyły się dużym zainteresowaniem licznie zgromadzonej publiczności.
Termin i miejsce8 października 2016 r., godz. 18.00-20.00, sala S305
Uniwersytet SWPS w Warszawie, ul. Chodakowska 19/31
[Form StrefaPsyche_10_2016_Warszawa not found!]