Jak praktyka uważności wpływa na jakość życia? W jakich obszarach ma ona szczególne znaczenie? Czy istnieje związek między byciem „tu i teraz” a zadowoleniem z życia? Czy praktyka mindfulness może wspierać leczenie chorób serca, nadciśnienia, chronicznego bólu, lęku? Na te i inne pytania odpowiedzi poszukamy podczas wykładu i warsztatu w Strefie Psyche już 27 marca 2017 r. Spotkanie, którego ważną część stanowią praktyczne warsztaty, poprowadzi Anna Gubernat, nauczycielka Mindfulness-Based Stress Reduction.
Projekt Strefa Psyche jest dofinansowany z MNiSW.
Wstęp wolny! Aby wziąć udział, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy »
Wykład
Za ojca świeckiego mindfulness uznaje się Jona Kabat-Zinna – twórcę MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction / Redukcji Stresu Opartej na Uważności). MBSR powstało w 1979 roku. W wielu krajach metody oparte na uważności (np. MBSR, MBCT) są refundowane przez Narodowe Fundusze Zdrowia, a grupy parlamentarne wydają rekomendacje do wdrożeń i zastosowań w różnych obszarach: medycynie, edukacji, w środowiskach pracy, więziennictwie.
Mindfulness cieszy się coraz większością popularnością, także w Polsce, zarówno jeśli chodzi o uczestników indywidualnych kursów mindfulness, jak i w biznesowych obszarach. Coraz więcej osób, firm i instytucji wykazuje zainteresowanie wprowadzeniem praktyki uważności w miejscu pracy i w życiu prywatnym.
Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się, z czego wynika wzrastająca popularność mindfulness. Zostaną także omówione obszary zastosowania tej metody i korzyści płynące z jej praktyki, które możemy wykorzystać w codziennym życiu.
Termin i miejsce
27 marca 2017 r., 17.00-18.30
Uniwersytet SWPS w Warszawie, ul. Chodakowska 19/31, sala S303
Warsztat
W mindfulness najważniejsza jest praktyka. Doświadczanie uważności, która jest szczególnym sposobem bycia, z uwagą skierowaną na tu i teraz, bez oceniania. Warsztat jest znakomitą okazją, aby wspólnie popraktykować. Poznamy więc ćwiczenia stosowane podczas treningu mindfulness.
Zajrzymy w głąb siebie. Podzielimy się swoimi doświadczeniami, pobędziemy w teraźniejszości – bez zaglądania w przeszłość i wybiegania w przyszłość, we wspierającym otoczeniu, z otwartością, ciekawością, życzliwością – dla siebie i otoczenia.
Termin i miejsce
27 marca 2017 r., godz.18.45–20.00
Uniwersytet SWPS w Warszawie, ul. Chodakowska 19/31, sala S309
Limit miejsc na warsztat: 24 osoby.
Prowadząca
Anna Gubernat
Studentka V roku psychologii na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Pomysłodawczyni, założycielka Koła Naukowego Mindfulness.
Prezes Zarządu Stowarzyszenia Polskie Towarzystwo Mindfulness. Jest nauczycielką Mindfulness-Based Stress Reduction (MBSR), certyfikowaną przez The Institute for Mindfulness Based Approaches – IMA (Niemcy).
Jest także w trakcie szkolenia nauczycielskiego Mindfulness Based Living Course (MBLC) i Compassion Based Living Course (CBLC), certyfikowanych przez Mindfulness Association (UK). Członek Polskiego Towarzystwa Mindfulness i Mindfulness Association (UK). W Mindfulness szczególnie interesuje się obszarami zastosowań w pracy z dziećmi i młodzieżą, osobami terminalnie chorymi i ich rodzinami, z ludźmi narażonymi na stres i wypalenie zawodowe, z osobami, które chcą pracować nad poprawą jakości swojego życia. Więcej informacji: http://www.mindfulnesskursy.pl/o-mnie.
Kontakt
Justyna Bobko
Koordynator Strefy Psyche i Strefy Rodzica w Warszawie
tel. 22 517 98 18
e-mail: [email protected]