„Every move you make… every step you take, I’ll be watching you” [Każdy Twój ruch...każdy Twój krok będę obserwował] – śpiewał zespół The Police w 1983 r. W 2017 r. te słowa są bardziej aktualne niż kiedykolwiek wcześniej. Dziś permanentna obserwacja nie odbywa się jednak w rzeczywistości realnej, lecz wirtualnej. Każde wyszukiwanie w internecie, każde polubienie na Facebooku, wszystkie zachowanie konsumenckie w sieci pozostawiają cyfrowy odcisk palca w cyberprzestrzeni. Cyfrowe ślady pomnożone przez miliony ludzi składają się na Big Data, zbiór informacji, z którego można uzyskać szczegółowe dane o każdym z nas. Dr Michał Kosiński, wykładowca w Stanford Graduate School of Business oraz absolwent Uniwersytetu SWPS, podczas wykładu „The End of Privacy” 23 listopada 2017 r. w Strefie Psyche opowie o tym, jak nowoczesne technologie ingerują w prywatność.
Wstęp wolny. Wykład będzie prowadzony w języku angielskim. Uwaga – brak wolnych miejsc na wykład.
Koniec prywatności
W sieci toczy się nasze życie towarzyskie, tutaj uczestniczymy w wydarzeniach kulturalnych, robimy zakupy, wyszukujemy tysiące informacji, itp. Te aktywności generują niezliczoną ilość cyfrowych śladów. Powstają one także w wyniku przetwarzania informacji o nas przez narzędzia i systemy informatyczne. Cyfrowe ślady trafiają do internetu, chmur obliczeniowych, baz danych. I zaczynają żyć własnym życiem, o którego istnieniu cybermieszkaniec często nie ma pojęcia.
Podobnie jak i o tym, że na podstawie cyfrowych śladów można stworzyć precyzyjny profil użytkownika. Słowem, zrekonstruować jego styl życia, codzienne rutynowe aktywności, cechy charakteru. Poznać osobowość, inteligencję, zainteresowania. Algortym może połączyć setki tych mikrozależności i z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć przyszłe zachowania, np. wybory polityczne czy konsumenckie.
Biorąc pod uwagę rozwój sztucznej inteligencji i zastosowanie psychologii do metod obliczeniowych, powinniśmy się przygotować na przyszłość, w której prywatność będzie przywilejem tylko dla wybranych.
Algorytm prawdę Ci powie?
Dziś wróżbici mogą oddać swoje szklane kule do recyclingu. Lepiej by zainwestowali w dobry algorytm, który z dużym prawdopodobieństwem przewidzi nie tylko przyszłe zachowania ludzi (np. jak ktoś będzie głosował w nadchodzących wyborach – 85 proc. prawdopodobieństwa), lecz także ich cechy indywidualne, jak kolor skóry (95 proc.) czy orientację seksualną (88 proc.). W wielomilionowym zbiorze Big Data kryją się nawet najbardziej osobiste informacje: wyznanie, poziom inteligencji czy pochodzenie (np. z pełnej bądź niepełnej rodziny). Jeśli naukowiec zajmujący się wykorzystaniem psychologii do analizy informacji ze zbioru Big Data powie: „Spotkasz wysokiego bruneta wieczorową porą”, to z 90-proc. prawdopodobieństwem tak się stanie.
Dr Michał Kosiński
Profesor w Stanford Graduate School of Business. Doktoryzował się w dziedzinie psychologii na Uniwersytecie Cambridge, gdzie był również wicedyrektorem Centrum Psychometrycznego. Absolwent Uniwersytetu SWPS.
Ekspert w dziedzinie psychometrii. Bada zachowania ludzkie przez pryzmat cyfrowych odcisków palców powstających w wyniku przetwarzania informacji przez narzędzia i systemy informatyczne. Koordynuje projekt myPersonality, w ramach którego ponad 200 badaczy z całego świata analizuje profile 8 milionów użytkowników Facebooka. W trakcie studiów na Uniwersytecie Cambridge zainicjował w sieci opensourcową, adaptacyjną platformę testową Concerto oraz aplikację ApplyMagicSauce.com, przeznaczoną do tworzenia psycho-demograficznych profili użytkowników Facebooka i Twittera. W 2013 r. IBM i DataIQ zaliczyły go do 50 najbardziej wpływowych osób w świecie Big Data. W 2015 r. został uznany za Wschodzącą Gwiazdę przez Association for Psychological Science.
Termin i miejsce
23 listopada 2017 r. (czwartek), godz. 17.00-18.30
Uniwersytet SWPS w Warszawie, ul. Chodakowska 19/31, sala S303 (III piętro)