Recepta na szczęśliwy związek zawiera 8 składników: intymność, szczerość, szacunek, współpraca, kompromis, zaangażowanie, wsparcie i szczypta humoru. Do listy można jeszcze dodać stawianie granic – także określonych zachowań seksualnych. Nie zawsze i nie dla wszystkich jest jasne, co stanowi normę seksualną, a co można zaklasyfikować jako wykroczenie. Czasem umyka moment, w którym relacja staje się toksyczna i niebezpieczna. O tym, jak dbać o związek, aby był stabilny i dawał poczucie bezpieczeństwa, porozmawiamy w listopadowej Strefie Psyche. Zastanowimy się także nad zależnościami między seksem a przemocą oraz postrzeganiem seksu przez psychopatów. Wykład i warsztaty poprowadzą dr Katarzyna Waszyńska i dr Robert Kowalczyk, psycholodzy i seksuolodzy kliniczni.
Uwaga – limit miejsc na warsztat i wykład został wyczerpany.
Projekt Strefa Psyche jest dofinansowany z MNiSW.
Wykład
Seks i przemoc
Podczas wykładu omówimy wzajemne zależności pomiędzy tymi zjawiskami, a także przyjrzymy się najczęstszym sytuacjom, w których obie „siły” przeplatają się ze sobą. Dynamika tych dwóch aspektów będzie ukazana zarówno z perspektywy jednostki, jak i związku.
Zastanowimy się także nad tym, co jest normą seksualną, a co wykroczeniem. A na koniec rozwiejemy kilka mitów dotyczących seksu i przemocy.
Termin i miejsce
30 listopada 2017 r., godz. 17.00 – 18.30, aula 214 im. prof. T. Tomaszewskiego, Uniwersytet SWPS w Warszawie, ul. Chodakowska 19/31
Prowadzenie: dr Katarzyna Waszyńska i dr Robert Kowalczyk
Warsztat I
Seks i psychopatia
Co pobudza psychopatę? W jakie relacje wchodzą osoby o skłonnościach psychopatycznych? Jakimi są kochankami? Z czego wynika ich specyficzne postrzeganie seksu? Odpowiedzi na te pytania poszukamy podczas warsztatu.
Termin i miejsce
30 listopada 2017 r., godz. 18.45 – 20.15, sala S226
Uniwersytet SWPS w Warszawie, ul. Chodakowska 19/31
Prowadzenie: dr Robert Kowalczyk
Warsztat II
Od zakochania… do żyli (nie)długo i (nie)szczęśliwie
Dlaczego czasem tak trudno nam się zwyczajnie dogadać? W jaki sposób dbać o związek, by był trwały, stabilny i dawał poczucie bezpieczeństwa? Podczas warsztatu przyjrzymy się relacji w różnych okresach trwania związku, a także zasobom i trudnościom, które ułatwiają bądź utrudniają bycie ze sobą. Podyskutujemy o procesie naszego własnego dojrzewania w związku. Zwrócimy uwagę na fakt, że partnerzy często na różne sprawy patrzą inaczej.
Termin i miejsce
30 listopada 2017 r., godz. 18.45 – 20.15, sala S227
Uniwersytet SWPS w Warszawie, ul. Chodakowska 19/31
Prowadzenie: dr Katarzyna Waszyńska
Prowadzący
dr Katarzyna Waszyńska
Psycholog, seksuolog kliniczny, specjalista w zakresie terapii stresu pourazowego, doradca w problemach małżeńskich i rodzinnych, specjalista drugiego stopnia w zakresie edukacji seksualnej. Adiunkt w Zakładzie Promocji Zdrowia i Psychoterapii na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, kierownik Studiów Podyplomowych Seksuologii na WSE UAM. Zainteresowania naukowe skupiają się wokół zagadnień związanych z psychologią, seksuologią, terapią. Obejmują także promocję zdrowia seksualnego i edukację seksualną ujmowaną jako integralny element edukacji zdrowotnej. Okresowo współpracuje z ośrodkami telewizyjnymi w Krakowie i Warszawie, w ramach programów publicystycznych i edukacyjnych. Działalność kliniczną terapeutyczną w Poznaniu prowadzi od 1997 r.
dr Robert Kowalczyk
Psycholog, seksuolog kliniczny (specjalizacja 2007), biegły sądowy, wykładowca na studiach podyplomowych Uniwersytetu SWPS na kierunku seksuologia praktyczna. Kierownik Zakładu Seksuologii Wydziału Psychologii i Nauk Humanistycznych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Współpracuje (wykładowca) z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym oraz Akademią Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Autor i współautor ponad 60 publikacji medycznych i psychologicznych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Uczestniczy w realizacji wielu projektów naukowo-badawczych z dziedziny seksuologii, psychologii i psychiatrii. Członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego oraz Rady Naukowej (MSM) Krajowego Centrum ds. AIDS.
Kontakt
Justyna Bobko
Koordynator Strefy Psyche SWPS w Warszawie
tel. 22 517 99 41
e-mail: [email protected]
Jak wziąć udział?
Limit miejsc na warsztat i wykład został wyczerpany.