Chociaż o prawach kobiet mówi się bardzo wiele w różnych szerokościach i długościach geograficznych, istnieją na Ziemi miejsca, gdzie bycie kobietą stanowi wyzwanie, a nawet realne zagrożenie życia. Hissy Hilal, która w swojej twórczości przeciwstawia się patriarchatowi, jest bohaterką filmu „Poetka z Arabii”. Skąd czerpie siłę, by konfrontować się z kulturą, w której wyrosła?
Po seansie porozmawiamy o wolności kobiet w kulturze islamu, jak wygląda ich codzienność, co mogą, a czego nie mogą, jakie są ich prawa. W dyskusji udział wezmą: kulturoznawczyni i socjolożka dr Sandra Frydrysiak oraz psycholog społeczny, trener dorosłych i młodzieży Kaja Tomczyk. Spotkanie w ramach kolejnej, trzeciej już odsłony Filmoterapii z sensem poprowadzi Martyna Harland – psycholog, absolwentka Uniwersytetu SWPS i Warszawskiej Akademii Filmowej.
Pokaz filmu „Poetka z Arabii”
Bronią Hissy Hilal, domorosłej poetki, są słowa. Kobieta decyduje się wziąć udział w telewizyjnym show „Million’s Poet”, nadawanym w Abu Dhabi, największym konkursie poetyckim w świecie arabskim, zdominowanym przez mężczyzn. W swojej poezji Hilal krytykuje patriarchat i ekstremizmy. Nie widzimy przy tym jej twarzy, nie ma paszportu, nie może prowadzić samochodu, każda jej aktywność wymaga zgody męża. Jak zdobyła wiedzę i odwagę, aby zaryzykować swoje życie i wkroczyć na scenę? Oto jej historia.
Filmoterapia z sensem
Do kina przychodzi się po emocje, ale również ze swoimi własnymi uczuciami – w jaki sposób połączyć te dwa światy? Podczas comiesięcznych spotkań rozmawiamy o kwestiach fundamentalnych dla naszego życia i dobrego funkcjonowania w świecie, takich jak: miłość, pasja, samotność, zmiana. Polem dyskusji są filmy dokumentalne z festiwalu Millennium Docs Against Gravity, które jak w soczewce skupiają ludzkie życie. Po filmach wraz z zaproszonymi gośćmi prowadzimy dyskusyjny klub filmowy, czyli rozmawiamy i konfrontujemy światopoglądy. Głównym celem cyklu jest pokazanie, w jaki sposób możemy wykorzystywać film jako narzędzie do pracy z własnymi emocjami.
Kurs filmoterapii – doświadczalne spotkania po filmie. Podczas spotkań widzowie będą mieli okazję dowiedzieć się, na czym polega filmoterapia i jakie narzędzia się w niej stosuje. O programie filmoterapii można przeczytać na: www.filmoterapia.pl.
dr Sandra Frydrysiak
Kulturoznawczyni i socjolożka pracująca naukowo w obszarach gender studies, dance studies oraz new media studies. Wykładowczyni w Katedrze Kulturoznawstwa Uniwersytetu SWPS w Warszawie, Katedrze Kulturoznawstwa UMK w Toruniu oraz w Zakładzie Tańca UMFC w Warszawie. Członkini Interdyscyplinarnego Centrum Badawczego Humanities/Art/Technology UAM. Autorka książki „Taniec w sprzężeniu nauk i technologii. Nowe perspektywy w badaniach tańca” (2017, w trakcie publikacji). Posiada tytuły magistra: stosunków międzynarodowych, socjologii oraz international gender studies (Uniwersytet Łódzki oraz Universidad de Oviedo). We współpracy z Laboratorium Wirtualnej Rzeczywistości IP PAN prowadzi projekt badawczy „Kognitywny Obraz Tańca”, w ramach którego bada percepcję tańca w wirtualnej rzeczywistości. Najbardziej interesują ją interdyscyplinarne badania urzeczywistniane na skrzyżowaniu nauk, sztuk, mediów i technologii. Feministka i aktywistka społeczna, trenerka antydyskryminacyjna. Na Uniwersytecie SWPS współprowadzi koło naukowe „My gender” oraz organizuje wydarzenia kulturalne związane z tematyką płci kulturowo-społecznej. Prowadzi zajęcia poświęcone sztuce współczesnej, nowym mediom, tańcowi oraz szeroko definiowanemu kulturoznawstwu krytycznemu.
Kaja Tomczyk
psycholog, trener dorosłych i młodzieży. Głęboko wierzy w sens zbliżania się do swoich emocji i wrażliwości. Lubi dzielić się swoją wiedzą i towarzyszyć innym w ich podróży poszukiwania samych siebie. Absolwentka Uniwersytetu SWPS na kierunku psychologii społecznej. Trener umiejętności interpersonalnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Aktualnie w trakcie Szkoły Treningów i Warsztatu Psychologicznego w Ośrodku INTRA. Pracowała jako trener w Strefie Młodzieży prowadząc warsztaty w liceach w całej Polsce. Jej pasją jest prowadzenie wieczorów filmów psychologicznych w Poradni Terapeutycznej i Pruszkowskim Klubie Filmowym. Pisze o relacjach i filmach na swoim blogu (www.kajabaja.pl) oraz portalach psychologicznych. Prywatnie lubi oglądać dobre seriale i czytać książki psychologiczne. Gdy tylko może, jeździ po Polsce, odkrywając uroki małych miasteczek.
Organizatorzy
- Uniwersytet SWPS
- Millennium Docs Against Gravity
- Kinoteka
Termin i miejsce
- 24 wietnia 2019, godz. 20.00
- Kinoteka
Pałac Kultury i Nauki, Pl. Defilad 1, Warszawa