Czy można tworzyć trwałe więzi w dobie szybkich randek internetowych? I jak je pielęgnować? Czy dziś jeszcze możliwa jest prawdziwa miłość romantyczna? Przekonamy się o tym 15 maja podczas Filmoterapii z Sensem i projekcji filmu „Anders, ja i jego 23 inne kobiety”. Po seansie porozmawiamy o współczesnych sposobach na poznawanie partnerów i ich psychologicznych konsekwencjach. W dyskusji udział wezmą: psycholog społeczny, trener dorosłych i młodzieży Kaja Tomczyk oraz filmoznawca dr Karol Jachymek – wykładowcy z Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Spotkanie poprowadzi Martyna Harland – psycholog, absolwentka Uniwersytetu SWPS i Warszawskiej Akademii Filmowej.
Pokaz filmu „Anders, ja i jego 23 inne kobiety”
Gdy Nahid przesunęła palcem w prawo na ekranie smartfona, nie spodziewała się tego, co ją czeka. 49-letni Anders, przystojny trener tenisa, okazał się niemniej zainteresowany nią, 57-letnią kobietą. Ich pierwsze randki były wspaniałe, kolejne jeszcze lepsze. Nahid poznała przyjaciół Andersa, co wróżyło poważniejszy związek. Jej wątpliwości zaczął budzić fakt, że pod zdjęciami mężczyzny na Facebooku pojawia się wiele poufałych komentarzy innych kobiet. Postanowiła do nich napisać. Okazało się, że nie jest jedyna.
W tym momencie Nahid Persson, szwedzka reżyserka irańskiego pochodzenia, postanowiła sięgnąć po kamerę. A Anders, o dziwo, zgodził się zostać bohaterem jej filmu. Tak zaczyna się opowieść, która pomimo pozorów typowej narracji o Casanovie wielokrotnie sprowadza widza na manowce. Film jest zgrabną metaforą tego, jak współczesne randkowanie w sieci zderza się ze staroświecką ideą miłości romantycznej.
Filmoterapia z sensem
Do kina przychodzi się po emocje, ale również ze swoimi własnymi uczuciami – w jaki sposób połączyć te dwa światy? Podczas comiesięcznych spotkań rozmawiamy o kwestiach fundamentalnych dla naszego życia i dobrego funkcjonowania w świecie, takich jak: miłość, pasja, samotność, zmiana. Polem dyskusji są filmy dokumentalne z festiwalu Millennium Docs Against Gravity, które jak w soczewce skupiają ludzkie życie. Po filmach wraz z zaproszonymi gośćmi prowadzimy dyskusyjny klub filmowy, czyli rozmawiamy i konfrontujemy światopoglądy. Głównym celem cyklu jest pokazanie, w jaki sposób możemy wykorzystywać film jako narzędzie do pracy z własnymi emocjami.
Kurs filmoterapii – doświadczalne spotkania po filmie. Podczas spotkań widzowie będą mieli okazję dowiedzieć się, na czym polega filmoterapia i jakie narzędzia się w niej stosuje. O programie filmoterapii można przeczytać na: www.filmoterapia.pl.
Kaja Tomczyk
psycholog, trener dorosłych i młodzieży. Głęboko wierzy w sens zbliżania się do swoich emocji i wrażliwości. Lubi dzielić się swoją wiedzą i towarzyszyć innym w ich podróży poszukiwania samych siebie. Trener umiejętności interpersonalnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Aktualnie w trakcie Szkoły Treningów i Warsztatu Psychologicznego w Ośrodku INTRA. Jej pasją jest prowadzenie wieczorów filmów psychologicznych w Poradni Terapeutycznej i Pruszkowskim Klubie Filmowym. Pisze o relacjach i filmach na swoim blogu (www.kajabaja.pl) oraz portalach psychologicznych.
dr Karol Jahymek
kulturoznawca, filmoznawca. Zajmuje się społeczną i kulturową historią kina (zwłaszcza polskiego) i codzienności, metodologią historii, zagadnieniem filmu i innych przekazów (audio)wizualnych, problematyką ciała, płci i seksualności, wpływem mediów na pamięć indywidualną i zbiorową, społeczno-kulturowymi kontekstami mediów społecznościowych oraz blogo- i vlogosfery, a także wszelkimi przejawami kultury popularnej. Autor książki „Film – ciało – historia. Kino polskie lat sześćdziesiątych”.
Organizatorzy
- Uniwersytet SWPS
- Millennium Docs Against Gravity
- Kinoteka
Termin i miejsce
- 15 maja 2019, godz. 20.00
- Kinoteka
Pałac Kultury i Nauki, Pl. Defilad 1, Warszawa