Koło Naukowe Studiów Azjatyckich co roku organizuje wydarzenie mające na celu promocję kultury azjatyckiej. Tegoroczna edycja skupia się na Chinach - państwie z bogatą kulturą, róznorodnością wewnętrzną i ogromnym potencjałem, który sprawia, że na naszych oczach staje się światową potęgą polityczną i gospodarczą. Warto poznać je bliżej!
Uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatch z kaligrafii, zagrać w chińskie gry oraz spotkać się z zaproszonym ekspertami, którzy opowiedzą o chińskiej kulturze, przybliżą tradycje związane z tym regionem oraz przekażą praktyczną wiedzą na temat podróży do Państwa Środka. Wstęp wolny!
Program wykładów
CZWARTEK, 9 Czerwca
- 15:30 - Otwarcie wydarzenia (sala N310)
prowadzone przez opiekuna kierunku Studia Azjatyckie: Chiny i Azja Wschodnia prof. Krzysztofa Gawlikowskiego oraz dr. hab. Teresę Gardocką, Prorektora ds. współpracy międzynarodowej Uniwersytetu SWPS
- 16:00 - Orientalny Poczęstunek (sala N310)
- 16:30 - Wykład Praktyczna wiedza prawna dla podróżujących do Chin” (sala N309)
Dr Paweł Kowalski zaprezentuje praktyczną wiedzę w zakresie prawa międzynarodowego przygotowując oraz uświadamiając zainteresowanych podróżami do Chin jak prawo jest postrzegane przez Chińczyków.
- 17:45 - Wykład „Savoir Vivre w Chinach”
Dr Karolina Mazurowska wprowadzi gości w sferę współczesnego savoir vivre w Chinach. Słuchaczom zostanie przybliżony problem pożądanej komunikacji w biznesie oraz w codziennym życiu.
PIĄTEK, 10 Czerwca
- 17:15 - Orientalny Poczęstunek (Sala N310)
- 17:45 - Wykład „Wprowadzenie do chińskiej metafizyki - część I”
Chińska metafizyka to Feng Shui, księga Przemian, BaZi, astrologia i wiele innych dziedzin, które uciekają współczesnej nauce. To że uciekają nie znaczy, że nie istnieją. Co więcej mają swoje odbicie w praktyce! Spotkanie poprowdzi Mistrz Feng Shui Jacek Kryg.
- 17:45 - Wykład „Wspomożenie efektywności przyswajania wiedzy dzięki metodom chińskiej metafizyki - część II”
Chińska metafizyka to Feng Shui, księga Przemian, BaZi, astrologia i wiele innych dziedzin, które uciekają współczesnej nauce. To że uciekają nie znaczy, że nie istnieją. Co więcej mają swoje odbicie w praktyce! Spotkanie poprowdzi Mistrz Feng Shui Jacek Kryg.
SOBOTA, 11 czerwca
- 16:00 - Orientalny Poczęstunek (Sala N310)
- 16:30 - Wykład „Rola odżywiania i stylu życia w profilaktyce zdrowia i leczeniu wg Tradycyjnej Medycyny Chińskiej - część I” (Sala N309)
Odżywianie wg Pięciu Przemian to filozofia, która daje nam możliwość wykorzystania właściwości tego, co jemy do poprawy swojego zdrowia i samopoczucia oraz podniesienia poziomu energii. Sztuka gotowania wg Pięciu Przemian polega przede wszystkim na zrozumieniu energetycznego działania produktów i ich termiki oraz dostosowaniu ich do pór roku i potrzeb organizmu. To, co jemy ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie, witalność, stan zdrowia i emocje. Wiele z powszechnie dostępnych produktów nie tyle nie dodaje nam energii, co wręcz obniża poziom naszej energii życiowej i obciąża nasz układ pokarmowy. Wiedza o tym, jak działa na nas to, co jemy daje nam wiele możliwości, które możemy wykorzystać, żeby wzmocnić swój organizm. Wykład poprowadzi Katarzyna Jaszczyk-Górska.
- 17:45 Wykład „Co to jest energia pożywienia i jak ją "ugryźć"? Termika i energetyczne oddziaływanie tego, co jemy. Przykłady praktyczne - część II” (Sala N309)
W tej części wykładu dowiedzą się Państwo:
- Co to jest energia pożywienia i jak ją „ugryźć”
- Jak rozumieć teorię Yin i Yang w dietetyce
- Co ogrzewa, co ochładza, czyli o termice potraw i różnych sposobach przyrządzania produktów
- Jak rozpoznać, czego potrzebuje mój organizm
- Dlaczego gotowane jest lepsze niż surowe
Spotkanie poprowadzi Katarzyna Jaszczyk-Górska. -
19:00 - Spotkanie „Jak zorganizować pierwszą wyprawę do Chin?” (Sala N309)
W trakcie 45 minut Pani Małgorzata Kędzierska poprowadzi spotkanie, na którym omówi jak łatwo jest zorganizować wycieczkę do Pekinu, nie będąc “Wielkim Podróżnikiem”, jak poruszać się po Pekinie, jak zaplanować zwiedzanie, gdzie zamieszkać oraz spróbuje opowiedzieć na pytanie ‘czy jest czego się obawiać nie znając języka Mandaryńskiego?’ (Pokaz slajdów)
Dodatkowe atrakcje
Warsztaty z kaligrafii (sala N310)
- Transkrypcja imion
- Znaki astrologiczne
- Dekorowanie lampionów
Gry Chińskie (sala N310)
- Madżong
- Xiangqi
- Weiqi
Konkursy dla uczestników
Zbierajcie tokeny wydawane na każdej prelekcji. Osoby, które uzbierają największą liczbę tokenów wezmą udział w losowaniu. Do wygrania jest jedno zaproszenie dla dwóch osób na warsztaty kulinarne - szczegóły poniżej!
https://www.facebook.com/events/1742647049325952/
Zapraszmy również do udziału w konkursie ogólnej wiedzy o Chinach! Dla zwycięzców atrakcyjne nagrody w postaci worków z ziołami leczniczymi!
Miejsce
Uniwesytet SWPS
ul. Chodakowska 19/31
03-815-Warszawa
sale N309 oraz N310 (III pietro)