Nasze wyobrażenie o kosmicznych misjach zostało w dużej mierze ukształtowane przez filmy gatunku science-fiction. Połyskujące bielą wnętrza, pełne opływowych kształtów pomieszczenia, wypełnione po brzegi gadżetami i sprzętem hi-tech. Filmy te nie zawsze są blisko owego science, a nauka raczej wymyka się w nich spod kontroli. Jak zatem wygląda to naprawdę? Czy faktycznie kosmonauci przebywają w sterylnych wizualnie pomieszczeniach? W jaki sposób zachowuje się człowiek, gdy traci z pola widzenia Ziemię i nieprędko może na nią wrócić? Co może negatywnie wpłynąć na nastrój i morale załogi? Czy w kosmosie możemy zapewnić człowiekowi podstawowe środki do zaspokojenia jego potrzeb?
Na te i wiele innych pytań będzie można uzyskać odpowiedź podczas wykładu Jędrzeja Górskiego, uczestnika analogowej misji na Marsa realizowanej przez Uniwersytet SWPS i Fundację EXORiON, założyciela Wroclaw Space and Aviation Group (WSAG).
Już 19 września zapraszamy na spotkanie w ramach Strefy Psyche Ekstra, które odbędzie się na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu. Wstęp wolny. Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy.
Wykład
Analogowa misja EXO.17 w Mars Sesert Research Station w USA – case study
Celem wykładu jest zapoznanie słuchaczy z ideą, sposobami realizacji misji analogowych oraz ich wpływem na kształtowanie misji kosmicznych. Podczas wykładu omówimy proces realizacji misji w habitacie Mars Desert Research Station w amerykańskim Utah. Opowiemy o efektach naszych badań psychologicznych, czyli jak zachowuje się człowiek w nietypowych, izolowanych warunkach z trudnymi zadaniami. Omówimy testowanie różnego typu rozwiązań technologicznych, które prowadziliśmy w habitacie Mars Desert Research Station w amerykańskim Utah.
Nasza analogowa misja, była bowiem symulacją maksymalnie zbliżoną do załogowej wyprawy na Marsa. Podczas wyprawy używaliśmy analogicznego sprzętu, wykonywaliśmy analogiczne czynności i korzystaliśmy z analogicznych procedur. I co ważne, pracowaliśmy w terenie, którego krajobraz do złudzenia przypomina marsjański, niewiele różniąc się także pod względem geologicznym. Dzięki temu mogliśmy sprawić co działa dobrze, a co wymaga ulepszenia.
Warto podkreślić, że o ile większość misji analogowych skupia się wyłącznie na realizacji celów naukowych, o tyle w EXO.17 nacisk kładziemy na zwiększenie użyteczności prototypów, aby potem mogły zaistnieć na rynku komercyjnym. To, co testowane w kosmosie, doskonale sprawdza się bowiem tu, na ziemi, choćby w medycynie czy obronności.
Prowadzący
Jędrzej Górski - doktorant na Politechnice Wrocławskiej, absolwent informatyki. Założyciel Wroclaw Space and Aviation Group (WSAG), międzywydziałowego koła naukowego realizującego projekt FREDE (ang. FREon Decay Experiment), którego celem jest zbadanie zjawiska rozpadu związków CFC (tzw. freonów) w stratosferze. Projekt FREDE realizowany jest we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) w ramach programu REXUS/BEXUS. Swoje doświadczenie zdobywał współpracując zarówno z agencjami kosmicznymi (ESA, NASA, DLR, CSA), a także z podmiotami gospodarczymi (IBM Polska, Google, Fagor Electronics), jak i instytucjami edukacyjnymi (International Space University ze Strasburga, Mondragon Unibersitatea w Hiszpanii), z którymi realizował projekty podczas studiów magisterskich i doktoranckich. Pomysłodawca i inżynier systemowy w projekcie FREDE. Absolwent International Space University (ISU).
[Form StrefaPsyche_19092017_Wroclaw not found!]
Termin i miejsce
19 września, godz. 17.00-18.30
Uniwersytet SWPS
Filia we Wrocławiu
ul. Ostrowskiego 30 b
Kontakt
Iga Lewicka
tel. 71 750 72 51 | tel. kom. 785 202 527
e-mail: [email protected]