Terapia ACT wzmacnia naszą psychologiczną elastyczność oraz akceptację rzeczywistości, dystans i samoświadomość. Stosowana jest w przypadku problemów psychologicznych i somatycznych oraz dla stymulowania rozwoju osobistego. O jej działaniu możemy dowiedzieć się podczas czerwcowej Strefy Psyche z udziałem dr Joanny Dudek, ekspertki w dziedzinie terapii ACT.
Jak surfować na falach życia? Terapia akceptacji i zaangażowania w praktyce
wykład | godz. 17.00-18.30 | aula 45
Terapia akceptacji i zaangażowania (Acceptance and Commitment Therapy, ACT) jest podejściem należącym do tzw. trzeciej fali terapii poznawczych i behawioralnych, o potwierdzonej dowodami skuteczności. Na wykładzie omówione zostaną podstawy teoretyczne ACT, w tym definicja psychologicznej elastyczności, stanowiącej główny cel zmiany w ACT oraz sposoby jej rozwijania. Uczestnicy dowiedzą się jak żyć wartościowym i mającym znaczenie życiem i radzić sobie z niepomocnymi myślami czy nieprzyjemnymi emocjami.
Otwarty, świadomy, zaangażowany - zastosowanie terapii akceptacji i zaangażowania w pracy z pacjentem | warsztat | godz. 18.45-20.15 | sala 119
Uczestnicy warsztatu będą mogli poznać i w praktyce doświadczyć sposobów pracy w terapii akceptacji i zaangażowania skoncentrowanych na zwiększaniu elastyczności psychologicznej, przydatnych zarówno w pracy z pacjentem zmagającym się z trudnościami psychicznymi czy somatycznymi, jak i w obszarze rozwoju osobistego.
dr Joanna Dudek
psycholog, psychoterapeuta, dr nauk społecznych (w dyscyplinie psychologia. Starszy wykładowca na Uniwersytecie SWPS. Ukończyła 4-letnie szkolenie w terapii poznawczo-behawioralnej, 2-letnie Studium Dialogu Motywującego. Od 2011 jest członkinią the Association for Contextual Behavioral Science – międzynarodowej organizacji stowarzyszającej osoby zainteresowane kontekstualną nauką o zachowaniu, w tym terapią akceptacji i zaangażowania (Acceptance and Commitment Therapy, ACT) i psychoterapią opartą na analizie funkcjonalnej (FAP – Functional Analytic Psychotherapy). Od tego czasu brała udział w licznych szkoleniach z zakresu ACT i FAP, w tym w 3-miesieczynym stażu na University of Washington w Seattle. W 2017 roku uzyskała certyfikat trenera Functional Analytic Psychotherapy. Obecnie pełni również funkcję przewodniczącej ACT for Health Special Interest Group. Jej zainteresowania obejmują: mindfulness, terapie trzeciej fali, jakość życia w chorobach przewlekłych oraz prowadzących do widocznej zmiany w wyglądzie oraz zaburzenia odżywiania.
Partner wydarzenia
Partnerem warsztatu jest Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, wydawca książek „Zrozumieć ACT" Russa Harrisa oraz Kelly G. Wilson PhD i Troya DuFrene pt. „W sieci natrętnych myśli. Jak uwolnić się od bezustannej walki z lękiem i niepokojem".
Więcej o książkach:
- Russ Hariss: „Zrozumieć ACT":
„(...) Russ Harris w przystępny sposób omawia podstawowe procesy ACT, stosowane w jej ramach techniki oraz przebieg sesji. Wszystko bogato ilustruje przykładami i opisami przypadków, co pomaga zrozumieć zastosowanie poszczególnych metod w praktyce." (...)
- Kelly G. Wilson PhD i Troya DuFrene pt. „W sieci natrętnych myśli. Jak uwolnić się od bezustannej walki z lękiem i niepokojem":
„(...) Dzięki lekturze dowiesz się, jak: zrobić porządek we własnej głowie; zaakceptować i zrozumieć swoje uczucia; pokonać przeszkody, które podsuwa ci mózg; uwolnić się od blokującego cię lęku."
UWAGA! Podczas spotkania zostaną rozlosowane 3 egzemplarze książki „Zrozumieć ACT" wśród osób, które zostaną do końca na warsztacie.
Termin i lokalizacja
18 czerwca 2018 r., 17.00-20.15
Uniwersytet SWPS, Filia we Wrocławiu
ul. Ostrowskiego 30b, sala 45
Kontakt
Dorota Wróbel
tel. 71 750 72 72
e-mail: [email protected]