Chcemy i potrzebujemy wierzyć w to, że jesteśmy gatunkiem racjonalnie myślącym – a zatem racjonalnie postępującym. Ale czy tak na pewno jest? Czy nasz umysł jest tak niezawodny, jak byśmy tego chcieli? Psychologia daje nam dowody na to, że często sytuacja wygląda wręcz przeciwnie.
Wpadamy w pułapki myślenia, nasz mózg i pamięć nas oszukują. W rezultacie podejmujemy decyzje i działania, kierujac się nieracjonalnymi przesłankami. Dlaczego wierzymy osobom, które za pomocą „magicznych” technik opowiadają nam o świecie i przewidują przyszłość? Co powoduje, że często nie potrafimy wycofać się sytuacji, która jest dla nas szkodliwa, bo czujemy potrzebę bycia konsekwentnym „w słowach i czynach”? Czy nasza pamięć na pewno jest nasza? A co za tym idzie, czy zbudowana na podstawie wspomnień tożsamość zawsze jest tą właściwą?
Podczas wydarzenia wybitni psychologowie – prof. Dariusz Doliński, dr Jakub Kuś oraz dr hab. Tomasz Grzyb, prof. Uniwersytetu SWPS – opowiedzą o najciekawszych pułapkach myślenia oraz błędach poznawczych, które popełnia każdy z nas.
Zapowiadane wystąpienie „Jaka była nasza przeszłość – trochę o płynnej tożsamości” prof. dr. hab. Tomasza Maruszewskiego nie odbędzie się z przyczyn niezależnych od organizatora.
Wstęp wolny. Obowiązują zapisy za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego.
Wróżka prawdę ci powie (?) – o potrzebie i sile wiary w przepowiednie | godz. 18.00-18.25
Dwa miliardy złotych. Tyle zdaniem „Pulsu Biznesu” Polacy rocznie przeznaczają na usługi wróżbiarskie (czyli wizyty u tarocistek, telefony do wróżbity Macieja, ezoteryczne SMS-y i in.). Czy popełniają błąd? Co Polakowi (albo szerzej – po prostu człowiekowi) daje kontakt z kimś, kto „powie mu wszystko”? I – co chyba najbardziej istotne – jakie sposoby ma wróżka, jasnowidz lub innej nazwy objaśniacz rzeczywistości, by „powiedzieć wszystko”? O tym porozmawiamy podczas tego spotkania z dr. hab. Tomaszem Grzybem, prof. Uniwersytetu SWPS. Będzie także bonus. Niezwykły. Bo czy często da się poznać imię swojego Anioła Stróża?
dr hab. Tomasz Grzyb, prof. Uniwersytetu SWPS – psycholog. Zajmuje się psychologią wpływu społecznego. Interesuje się także metodologią badań psychologicznych, marketingiem i nowymi technologiami. Pracę naukową łączy z praktyką marketingową. Prowadzi szkolenia w dziedzinie psychologii społecznej, manipulacji i perswazji. Od 2013 roku kształci oficerów NATO i krajów stowarzyszonych w zakresie technik wpływu społecznego. Autor publikacji na temat psychologii wpływu społecznego i mechanizmów ludzkich zachowań w sytuacjach kryzysowych, w tym książki „Psychologiczne aspekty sytuacji kryzysowych” (2011).
Pułapki konsekwencji | godz. 18.30-18.55
„Jeśli powiedziało się A, trzeba powiedzieć B” – to dewiza, która przyświeca nam w podejmowaniu decyzji o kontynuowaniu podjętych działań wtedy, gdy napotykamy różne przeszkody i niedogodności. Bez wątpienia w wielu przypadkach uruchamia to motywację potrzebną do poradzenia sobie z kłopotami i przeciwnościami. Czy jednak mówienie „B” zawsze ma sens tylko dlatego, że wcześniej powiedziało się „A”? Liczne badania psychologiczne pokazują, że ludzie kontynuują różne działania również wtedy, gdy nie mają one żadnego racjonalnego uzasadnienia, a nawet stają się dla nas autodestrukcyjne. Wykład prof. Dariusza Dolińskiego poświęcony będzie takim właśnie paradoksom.
prof. Dariusz Doliński – jeden z najbardziej cenionych psychologów społecznych w Polsce, wykładowca Uniwersytetu SWPS. Zajmuje się psychologią zachowań społecznych, psychologią emocji i motywacji. Analizuje techniki wpływu społecznego, mechanizmy ulegania wobec zewnętrznego nacisku i manipulacji społecznej. Interesuje się psychologicznymi aspektami marketingu i reklamy. Jest autorem licznych projektów naukowych, badań eksperymentalnych i teorii z zakresu psychologii społecznej, szczególnie zachowań konsumenckich oraz weryfikacji technik używanych przez ludzi do tego, aby efektywnie wpływać na innych. Redaktor naczelny „Polish Psychological Bulletin”, autor i współautor około 200 publikacji. Jest członkiem-korespondentem Polskiej Akademii Nauk, członkiem Komitetu Psychologii PAN oraz prezesem Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Społecznej.
Pułapki poznawcze w internecie – dlaczego w nie wpadamy i co to o nas mówi? | godz. 19.00-19.25
Dlaczego chętniej dajemy wiarę fake newsom, a nie rzetelnym wiadomościom, wymagającym od nas analizy i logicznego myślenia? Dlaczego ludzki mózg lubi takie drogi na skróty? Czym są bańki informacyjne i jakim mogą być dla nas zagrożeniem? Co sprawia, że ufamy temu, co widzimy na portalach społecznościowych? Na te i inne pytania postaramy się znaleźć odpowiedź razem z dr. Jakubem Kusiem – psychologiem nowych technologii.
dr Jakub Kuś – doktor psychologii, na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu psychologii nowych technologii, psychometrii, metodologii badań psychologicznych oraz krytycznego myślenia. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Społecznej, jest przewodniczącym Rady Naukowej Polskiego Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów Psychologii. Interesuje się m.in. wpływem nowych technologii na funkcjonowanie człowieka i relacje międzyludzkie. W ostatnim czasie prowadzi badania nad przemianami w samowiedzy człowieka pod wpływem dokonanej autoprezentacji oraz nad sposobami walki z rozproszeniem odpowiedzialności w internecie.
[Form 20190312_StrefaPsyche_Wroclaw not found!]
Termin i miejsce
12 marca 2019 r., godz. 18.00-19.30
Uniwersytet SWPS
Filia we Wrocławiu
ul. Ostrowskiego 30 b, aula 45
Kontakt
Iga Lewicka
Specjalista ds. marketingu i PR
tel. 71 750 72 50, tel. kom. +48 785 202 527
[email protected]
Zapraszamy na webinar
Jak działa mózg? Zapraszamy na spotkanie online, podczas którego porozmawiamy o tym, dlaczego tak trudno jest go badać i o dostępnych dziś metodach śledzenia jego aktywności. Opowiemy też o ograniczeniach w jego funkcjonowaniu i pułapkach myślenia w codziennym życiu.
Gospodarzem spotkania będzie psycholog i psychoterapeutka Joanna Gutral, a gościem webinaru będzie dr Maksymilian Bielecki – psycholog i neurokognitywista.