Biuro Promocji Miasta i Turystyki już po raz 14 zaprasza mieszkańców Wrocławia na wydarzenia związane z obchodami Dnia Życzliwości. Hasło tegorocznej edycji „Życzliwie, razem, blisko!” zachęca do umacniania więzi społecznych i doceniania siły płynącej z synergii działań wspólnotowych. Siła tkwi w grupie. Razem znaczy więcej, sensowniej, bezpieczniej – to nie puste slogany, to fakty poparte przez naukę. Być życzliwym to być uważnym, wrażliwym i otwartym na drugiego człowieka. To nieegoistyczna filozofia życia oparta na pozytywnych wartościach, wzajemnym zaufaniu i przekonaniu, że jesteśmy częścią większej całości, o którą warto dbać. Podczas obchodów tego dnia z wykładem wystąpi doktor psychologii Ewa Woydyłło-Osiatyńska.
Wydarzenie objęte jest patronatem Strefy Psyche.
Uwikłani w życzliwość
Idea świętowania Dnia Życzliwości narodziła się w Stanach Zjednoczonych Ameryki. W 1973 roku z inicjatywy studentów, braci Briana i Michaela McCormacków – jako wezwanie do pokoju w odpowiedzi na wojnę między Izraelem a Egiptem – ustanowiono World Hello Day. Na świętowanie wyznaczono 21 listopada. W Polsce święto obchodzone jest jako Światowy Dzień Życzliwości, a prekursorem tych obchodów stał się Wrocław.
Akcja, która zrodziła się we Wrocławiu, swoim zasięgiem obejmuje coraz więcej miejscowości w Polsce. Jej celem jest promocja życzliwości i zachęcanie do czynienia dobra na różnych płaszczyznach. Jakie miasto może mieć ku temu najlepszy klimat, jeśli nie Wrocław, symbol otwartości i optymizmu. Atmosfera miasta jest pomieszaniem pozytywnego myślenia, kosmopolityzmu, gościnności i tysiąca innych odcieni życzliwości. Aby włączyć się w obchody święta wystarczy się uśmiechnąć, być uprzejmym dla innych, pomóc komuś bezinteresownie. To apel przeciwko smutnej i szarej rzeczywistości. Mamy na to wpływ, możemy to zmienić!
Jak siebie samego... | godz. 18.00-19.30
Lekcja empatii. Współcześni myśliciele nazywają nasz czas „wiekiem empatii””. To wielka obietnica lepszego świata dla ludzkości. Może jeszcze nie wszędzie niespełniona, ale możliwa do urzeczywistnienia. Empatia przybliża nas do pokoju, a nie do wojny, uczy dobroci, a nie okrucieństwa, miłości, a nie nienawiści i życzliwości, a nie wrogości.
Dar empatii, wprawdzie wrodzony, wymaga jednak świadomej pielęgnacji przez odpowiednie wychowanie i edukację. Warunkiem jest świadomość ogromnej wartości empatii w relacjach międzyludzkich. Wykład pomoże tę wartość poznać i docenić.
Ewa Woydyłło-Osiatyńska – doktor psychologii, psychoterapeutka, publicystka i autorka książek, m.in. Sekrety kobiet, Podnieś głowę, W zgodzie ze sobą, Buty szczęścia, Bo jesteś człowiekiem: żyć z depresją, ale nie w depresji. Od 30 lat w Fundacji Batorego kieruje szkoleniem specjalistów w dziedzinie uzależnień w Europie Wschodniej i Azji Centralnej. Aktywnie działa w Kongresie Kobiet.
Warsztaty dla dzieci podczas wykładu
Podczas wykładu będą zorganizowane warsztaty i opieka dla dzieci powyżej 6 roku życia. Limit miejsc: 25.
Opis warsztatów dla dzieci:
Zajęcia ruchowe prowadzone przez Piotra Sorokę (Wrocławski Teatr Pantomimy, Novy Ruch Teatr) będą dążyły do połączenia ruchowej ekspresji ciała z doświadczeniami i wyobrażeniami „człowieka życzliwego”. W trakcie warsztatów będziemy sprawdzać jaką siłę mają emocje, oswajać je w swoich ciałach podczas zabaw teatralnych oraz podejmować próby przekształcenia ich w ekspresję ruchową. W działaniach posłużymy się elementami improwizacji, ćwiczeniami teatru fizycznego z elementami techniki pantomimy oraz działaniami plastycznymi. Warsztaty inspirowane będą filmami animowanymi, a skupione będą na poznawaniu siebie w twórczym działaniu, poszukiwaniu języka komunikacji pozawerbalnej, kształtowaniu i wzmacnianiu w uczestnikach zajęć postawy życzliwości i otwartości na innych.
Pokazy filmów:
- „Lodowa góra” (seria: Baśnie i bajki polskie), reż. Robert Turło, Polska 2003, 13 min.
- „Nowy sąsiad” (seria: Przytul mnie), reż. Mateusz Jarmulski, Polska 2016, 5 min. 30 sek.
- „Potwory” (seria: Przytul mnie), reż. Mateusz Jarmulski, Polska 2016, 6 min.
Projekcja filmu Green Book | godz. 20.00-22.15
Mahershala Ali jako wybitny jazzman i Viggo Mortensen w roli jego włosko-amerykańskiego szofera! Cudowna, pełna humoru, prawdziwa historia niewiarygodnej przyjaźni. Wybitny muzyk jazzowy zatrudnia jako swojego szofera byłego bramkarza z nowojorskiego klubu nocnego i wspólnie wyruszają w trasę koncertową. Wyprawa na głębokie południe USA da początek niewiarygodnej przyjaźni, która połączy dwa z pozoru nieprzystające do siebie światy. To będzie kolejna dawka empatii i życzliwości tego dnia! Światowa premiera filmu odbyła się 11 września 2018 na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto, podczas którego film otrzymał People Choice’s Award.
Organizatorzy
- Biuro Promocji Miasta i Turystyki
- Uniwersytet SWPS
Partner
- Dolnośląskie Centrum Filmowe
Termin i miejsce
21 listopada 2019 r., godz. 18.00-22.15
Dolnośląskie Centrum Filmowe, Sala Warszawa
ul. Piłsudskiego 64a,
50-020 Wrocław
Kontakt
Anna Murzyn-Romańczuk
tel. 785 202 527
e-mail: [email protected]
[Form 20191121_StrefaPsyche_Wroclaw not found!]