Jak bardzo ważna jest praca w życiu człowieka świadczy poziom rosnącego stresu i sfrustrowania, gdy nie można jej znaleźć. Jak zadbać o to by sprawiała nam radość? I jak zachować balans pomiędzy życiem osobistym i zawowodym?
Ostatnie lata, czas globalnego kryzysu, jeszcze bardziej określiły ludzi jako istoty, dla których posada jest wyznacznikiem ich statusu. Spędzamy w pracy dużo czasu, utożsamiamy się z nią.
Co jednak należy zrobić, gdy czujemy, że nasza praca przestaje nas pasjonować? W jaki sposób dbać o to, by to czym się zajmujemy sprawiało nam radość? Gdzie szukać motywacji? Wreszcie, jak zachować złoty środek między życiem osobistym, a zawodowym? Jak być spełnionym w pracy i miłości?
Na te i wiele innych pytań odpowiedzą nasi eksperci podczas czerwcowej Strefy Psyche na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu.
Już 31 maja o job craftlingu, czyli konstruowaniu pracy i nadawaniu jej znaczenia mówić będzie dr Jarosław Kulbat. Z kolei dr Robert Kowalczyk 6 czerwca opowie o tym, jak znaleźć czas na związek i na pracę zawodową tak, by nie zaniedbywać żadnej z tych sfer. Natomiast 21 czerwca wykład „Jak działa motywacja” wygłosi dr Jacek Buczny.
WYkład I
Job crafting. Konstruowanie pracy, konstruowania szczęścia - perspektywa interwencji psychologicznej
Wyniki badań dość jednoznacznie wskazują na systematyczny spadek zaangażowania pracowników. Celem wykładu jest zaprezentowanie koncepcji konstruowania pracy, która stanowi rodzaj interwencji psychologicznej ukierunkowanej na nadanie pracy sensu czy znaczenia, które wpływa na motywację. W konsekwencji zaangażowanie pracownika rośnie, a dla samego pracownika praca stać się może źródłem spełnienia czy radości.
O prelegencie
dr Jarosław Kulbat – psycholog społeczny z wykształcenia i zamiłowania. Nauczyciel akademicki, konsultant i trener. Entuzjasta, badacz i praktyk wpływu społecznego. W SWPS prowadzi zajęcia m.in. z zakresu: metod oddziaływań psychologicznych, konfliktów społecznych, psychologii popularnej, przezwyciężania oporu psychologicznego, grup społecznych.
Termin i miejsce
31 maja, godz. 17.00-18.30, sala 126
Uniwersytet SWPS we Wrocławiu
ul. Ostrowskiego 30 B
WYkład II
Jak pogodzić związek z pracą
Twórcza praca, satysfakcjonujące relacje z innymi to w świetle licznych badań recepta na szczęście. Zmiany zachodzące w społeczeństwie od końca XIX wieku zaowocowały przemianami ról społecznych i płciowych. Ewoluowały także kryteria udanego związku, zaspokojenia i spełnienia. Seks, związki i praca współcześnie traktowane są często jako jedne z najważniejszych wyznaczników sukcesu. Pomimo licznych podpowiedzi jak żyć szczęśliwie, nadal wiele osób deklaruje brak zadowolenia z życia. Podczas warsztatu będą dyskutowane badania o wzajemnym wpływie pracy na relacje z najbliższymi, seksualność.
O prelegencie
Robert Kowalczyk – dr n. med., mgr psychologii. Psycholog, seksuolog kliniczny (specjalizacja 2007), biegły sądowy. Absolwent Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (2003), Studiów podyplomowych z zakresu opiniowania sądowo-psychologicznego: Uniwersytet Śląski w Katowicach (2007), Studium Doktoranckiego Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu (2007). Kierownik Zakładu Seksuologii Wydziału Psychologii i Nauk Humanistycznych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Współpracuje (wykładowca) z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym oraz Akademią Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Autor i współautor ponad 60. publikacji medycznych i psychologicznych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Uczestniczy w realizacji wielu projektów naukowo-badawczych z dziedziny seksuologii, psychologii i psychiatrii. Członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego oraz Rady Naukowej (MSM) Krajowego Centrum ds. AIDS.
Termin i miejsce
6 czerwca, godz. 17.00-18.30, sala 127
Uniwersytet SWPS we Wrocławiu
ul. Ostrowskiego 30 B
WYkład II
Jak działa motywacja?
Co sprawia, że rozpoczynamy działania? Co sprawia, że je kończymy? Jakie czynniki warunkują słabą wolę? Celem wykładu jest przedstawienie psychologicznych mechanizmów motywacji i jej zmiany. W pierwszej kolejności zostaną przedstawione główne psychologiczne podejścia do motywacji. Następnie wykładowca zaprezentuje, w jaki sposób zasoby psychologiczne wpływają na zachowanie i w jaki sposób człowiek może je odbudowywać i trenować. W ostatniej części spotkania dr Buczny omówi najważniejsze etapy zmiany motywacji w zadaniach i sytuacjach życiowych. Na zakończenie warsztatu przewidziano czas na dyskusję w odniesieniu do problemów motywacji i jej zmiany.
O prelegencie
dr Jacek Buczny – pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu SWPS w Sopocie. Prowadzi badania naukowe dotyczące samoregulacji i samokontroli, koncentrując się na mechanizmach zarządzania zasobami psychologicznymi, uzależnieniami behawioralnymi (hazard, pracoholizm) oraz treningiem samokontroli. Realizował granty finansowane przez Narodowe Centrum Nauki w Krakowie i Ministerstwo Zdrowia. Autor „Podręcznika wsparcia motywacyjnego” kierowanego do osób pracujących z osobami bezrobotnymi.
Termin i miejsce
21 czerwca, godz. 17.00-18.30
Uniwersytet SWPS we Wrocławiu
ul. Ostrowskiego 30 B
Zgłoszenia
Kontakt
Iga Lewicka
Koordynator Strefy Psyche we Wrocławiu
tel. 785 202 527
e-mail: [email protected]
Jak wziąć udział?
Aby wziąć udział w wybranych spotkaniach, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń.
[Form StrefaPsyche_06_2016_Wroclaw not found!]