Czy emocje mają wpływ na to, ile jemy? Czy często, np. po ciężkim dniu pracy, nagradzamy się kaloryczną lub niezdrową przekąską? Jak skutecznie zaplanować i zrealizować zmianę nawyków żywieniowych? W jaki sposób dieta wpływa na nasze samopoczucie? Czy w pośpiechu codziennego życia można odżywiać się racjonalnie i różnorodnie? Jakie czynniki decydują o wystąpieniu zaburzeń odżywiania? Podczas majowej Strefy Psyche na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu poruszymy zagadnienia związane z psychodietetyką. Już 11 maja o zasadach zdrowego odżywania się oraz zdrowego myślenia podczas wykładu i warsztatu mówić będzie dr hab. Anna Brytek-Matera, prof. Uniwersytetu SWPS.
Aby wziąć udział w wydarzeniach należy wypełnić formularz zgłoszeniowy.
Projekt Strefa Psyche jest dofinansowany z MNiSW.
Wykład
Psychologia jedzenia
Wykład obejmuje spectrum zachowań żywieniowych – od prawidłowych do zaburzonych. Zostaną omówione zasady zdrowego odżywiania się oraz modele wyborów żywieniowych. Słuchacze dowiedzą się, jakie zależności zachodzą pomiędzy emocjami i jedzeniem. Poszerzą swoją wiedzę na temat jedzenia w odpowiedzi na bodźce zewnętrzne, jedzenia w sposób restrykcyjny, a także jedzenia emocjonalnego.
Najnowsza klasyfikacja zaburzeń karmienia i odżywiania, obraz kliniczny dwóch prototypowych zaburzeń odżywiania a także typowe ich objawy zostaną zaprezentowane podczas wykładu. Spotkanie zostanie wzbogacone przykładami przypadków klinicznych.
Termin i miejsce
11 maja 2017 r. (czwartek), godz. 17.00–18.30, sala 001
Uniwersytet SWPS w Poznaniu
ul. Kutrzeby 10
Warsztat
Myśli, emocje, zachowania i doznania płynące z ciała: podstawy terapii poznawczo-behawioralnej
Celem warsztatu jest zaznajomienie słuchaczy z kluczowymi założeniami terapii poznawczo-behawioralnej oraz metodami i technikami pracy. Omówiony zostanie model ABC – model rozumienia problemu pacjenta.
Słuchacze dowiedzą się, jak myśli, emocje, zachowania i doznania płynące z ciała wzajemnie na siebie wpływają oraz jaką funkcję pełnią myśli automatyczne, dysfunkcyjne założenia i przekonania kluczowe. Poszerzą swoją wiedzę na temat zasad zdrowego myślenia. Poznają, czym jest metoda SMART oraz jak wygląda struktura sesji. W czasie wykładu zostaną przedstawione podstawowe techniki poznawcze (np. skalowanie, zapis negatywnych myśli automatycznych, metoda strzałki w dół) oraz behawioralne (np. eksperyment behawioralny).
Termin i miejsce
11 maja 2017 r. (czwartek), godz. 18.45–20.15, sala 002
Uniwersytet SWPS w Poznaniu
ul. Kutrzeby 10
PROWADZĄCA
dr hab. Anna Brytek-Matera, prof. Uniwersytetu SWPS – zajmuje się psychologią jedzenia, obrazem ciała i obrazem siebie. Łączy pracę nauczyciela akademickiego z aktywnością kliniczną. Posiada doświadczenie w pracy terapeutycznej z osobami z zaburzeniami odżywiania oraz ich rodzinami. Interesuje się problematyką zaburzeń odżywiania (jadłowstręt i bulimia psychiczna), psychospołecznymi aspektami nadwagi i otyłości, (nie)prawidłowymi nawykami i postawami żywieniowymi oraz obrazem ciała i własnej cielesności w kontekście zdrowia i choroby (m.in. niezadowolenie z ciała, internalizacja ideału szczupłej sylwetki, zaburzenia obrazu ciała). Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu psychologii jedzenia oraz zaburzeń okresu dzieciństwa i adolescencji.
ZGŁOSZENIA
Kontakt
Agnieszka Lewicka
Koordynator Strefy Psyche w Poznaniu
tel. 785 202 583
e-mail: [email protected]
Jak wziąć udział?
Aby wziąć udział w wybranych spotkaniach, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń.
[Form StrefaPsyche_11052017_Poznan not found!]