Czy można przygotować młodego człowieka na śmierć bliskiej osoby? Jak rozmawiać z dzieckiem i nastolatkiem w żałobie? Jak dzieci rozumieją śmierć i odczuwają brak bliskiej osoby? Jak pomagać osieroconym dzieciom? Dlaczego dzieci osierocone to zapomniani żałobnicy, których uczucia często się bagatelizuje? To tylko niektóre z pytań, które będą poruszane w czasie spotkania podczas Strefy Psyche na poznańskim wydziale Uniwersytetu SWPS, które poprowadzi Agnieszka Paczkowska.
Dzieci radzą sobie same tylko w bajkach. O żałobie dzieci i młodzieży
Czy można przygotować się na śmierć bliskiej osoby? Jak rozmawiać o odchodzeniu i stracie? Dlaczego dzieci osierocone to zapomniani żałobnicy? Jakie są czynniki ryzyka powikłania procesu żałoby? Jak wspierać dzieci w procesie przeżywania straty? Spotkanie adresujemy do osób dorosłych, które chcą „oswajać w sobie” temat śmierci, uczyć się rozmawiać o przemijaniu i mądrze towarzyszyć dzieciom i młodzieży w ich drodze przez trudne emocje.
Agnieszka Paczkowska – specjalista psychologii klinicznej, psycholog w Hospicjum ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, współtwórczyni i koordynatorka programu wsparcia w żałobie pt. „Tumbo Pomaga” realizowanego przez Fundację Hospicyjną (www.tumbopomaga.pl) W ramach programu zarówno dzieci i młodzież, jak i ich rodzice, opiekunowie i nauczyciele mogą otrzymać wsparcie i potrzebne informacje – w jaki sposób świadomie i do końca przeżyć żałobę, by móc na nowo odbudować swoje życie. Prowadzi szkolenia w zakresie komunikacji z chorym w trójmiejskich uczelniach oraz warsztaty dla osób w żałobie, dla chorych i ich rodzin. Współautorka kilkunastu publikacji poświęconych komunikacji z chorym przewlekle i wsparciu w żałobie.
[Form StrefaPsyche_26032018_Poznan not found!]
Kontakt
Anna Szulczewska
Koordynator Strefy Psyche w Poznaniu
tel. 61 271 12 22
e-mail: [email protected]
Miejsce
Uniwersytet SWPS, Wydział Zamiejscowy w Poznaniu, ul. Kutrzeby 10