Czy jesteśmy w stanie funkcjonować bez posłuszeństwa? Czy jest ono niezbędne w relacji rodzic-dziecko? Czy stanowi narzędzie czy cel wychowania? Czy posłuszny rodzic wychowa posłuszne dziecko? Kiedy należy oddać najmłodszym prawo do decydowania o sobie? To tylko niektóre z pytań, które będą poruszane w czasie spotkania w Strefie Psyche na poznańskim wydziale Uniwersytetu SWPS. Wykład poprowadzi Anna Olczak-Stawicka, psycholog, pedagog, mediator rodzinny.
Słuchanie czy posłuszeństwo – o co naprawdę chodzi w wychowaniu
Posłuszeństwo – jakie myśli, uczucia pojawiają się, kiedy słyszymy to pojęcie? Dla większości osób kojarzy się negatywnie. Odpowiedzi jest wiele... Dla jednych z Dekalogiem, władzą, matriarchatem, patriarchatem, upokorzeniem, zniewoleniem, przemocą, filozofią, „gęsią skórką”... Posłuszeństwo w odniesieniu do dzieci wydaje się oczywiste, bo przecież to normalne, każdy musi znać swoje miejsce: są dzieci i są rodzice. Do czego prowadzi posłuszeństwo, czy jesteśmy w stanie funkcjonować bez posłuszeństwa? Może posłuszeństwo to drugi kraniec odpowiedzialności i wolności czasów współczesnych?
Anna Olczak-Stawicka
Psycholog, pedagog, mediator rodzinny, nauczyciel dyplomowany, członek PTS oraz WTTS. W pracy zawodowej zajmuje się diagnozą i terapią dzieci i młodzieży, par i rodzin, prowadzi edukację i poradnictwo w zakresie seksuologii, warsztaty dla nauczycieli i rodziców. Ukończyła kurs podstawowy i zaawansowany terapii systemowej, szkolenie w zakresie Gestalt, mediacji rodzinnych, a także szkolenia z zakresu diagnozy i terapii dzieci z zespołem ADHD. Posiada certyfikat trenerski ART (Trening Zastępowania Agresji), od 12 lat poddaje swoją pracę superwizji.
[Form StrefaPsyche_15042018_Poznan not found!]
Kontakt
Anna Szulczewska
Koordynator Strefy Psyche sekcja Rodzica w Poznaniu
tel. 61 271 12 22
e-mail: [email protected]
Miejsce
Uniwersytet SWPS, Wydział Zamiejscowy w Poznaniu, ul. Kutrzeby 10