Terapia ACT daje nam busolę, dzięki której możemy żeglować po życiowych wyzwaniach i kryzysach, trzymając kurs obrany we właściwym dla nas kierunku. Wzmacnia naszą psychologiczną elastyczność oraz akceptację rzeczywistości, dystans i samoświadomość. Stosowana jest w przypadku problemów psychologicznych i somatycznych oraz dla stymulowania rozwoju osobistego.
W majowej Strefie Psyche, podczas wykładu terapeutki Ani Cwojdzińskiej, porozmawiamy o podstawach terapii ACT, zaś warsztacie wcielimy teorię w praktykę – dla lepszego poznania siebie i autopomocy opartej na naszych wartościach. Na spotkanie zapraszamy zarówno osoby poszukujące rozwiązań terapeutycznych dla siebie, jak i praktyków chcących zdobyć informacje na temat terapii ACT.
Akceptacja i Zaangażowanie, czyli kilka słów o terapii ACT | wykład
ACT to skrót od Acceptance and Commitment Therapy – Terapii Akceptacji i Zaangażowania – podejścia psychoterapeutycznego stworzonego przez Stevena C. Hayesa, Kellyego G. Wilsona i Kirka Strosahla. Głównym celem ACT jest wzmacnianie elastyczności psychologicznej. Psychologiczna elastyczność to zdolność świadomego doświadczania i działania zgodnie z wartościami, niezależnie od tego czy aktualne doświadczenia są przyjemne czy przykre. Psychologiczna elastyczność jest tutaj nie tylko celem terapeutycznym, ale też mediatorem zmiany zachodzącej w terapii oraz podstawą zdrowia psychicznego. Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne umieściło ACT na liście „terapii opartych na dowodach”. W czasie spotkania przedstawione zostaną podstawowe założenia Terapii Akceptacji i Zaangażowania.
Rzeczy ważne i ważniejsze – wartości na co dzień | warsztat | limit został wyczerpany
Głównym celem ACT jest wzmacnianie elastyczności psychologicznej. Ważnym i często wykorzystywanym w tym celu elementem ACT jest praca z wartościami. W czasie spotkania prowadząca razem z uczestnikami zastanowią się, jak mogą na co dzień być w kontakcie z tym, co dla nich naprawdę ważne. Sprawdzimy, co jest ważne a co ważniejsze i jak korzystać z wartości na co dzień, by iść w kierunku większej elastyczności, która jest jedną z podstaw zdrowia psychicznego?
Anna Cwojdzińska
Psycholog, terapeuta, pracuje z dziećmi, młodzieżą i rodzinami. Absolwentka UAM w Poznaniu, obecnie doktorantka Uniwersytetu SWPS w Warszawie i wykładowca Uniwersytetu SWPS w Poznaniu, członek Association for Contextual Behavioral Science (ACBS).
Partner wydarzenia
Partnerem spotkania jest wydawnictwo Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, wydawca książki autorstwa Kelly G. Wilson PhD i Troya DuFrene pt. „W sieci natrętnych myśli. Jak uwolnić się od bezustannej walki z lękiem i niepokojem”.
Więcej o książce:
Możesz sobie wszystko dokładnie zaplanować. Możesz wziąć pod uwagę każdy możliwy scenariusz. Możesz zabezpieczyć się na wszelki możliwy wypadek. Jednak nic nie uchroni cię przed faktem, że czasami sprawy przybierają naprawdę zły obrót i zdarzają się rzeczy, na które zupełnie nie jesteś przygotowany.
Co to oznacza? Jak wtedy reagujesz? Przyjmujesz życie takim jakim jest i ze stoickim spokojem akceptujesz fakt, że wszystko może się zdarzyć? Dla wielu z nas odpowiedź jest zupełnie inna. Martwimy się. Boimy. Panikujemy. Rozpamiętujemy przeszłość. Próbujemy stłamsić w sobie ten lęk, który zupełnie nie chce dać się zagłuszyć. Zamiast skupić się na byciu „tu i teraz” wybiegamy w przyszłość lub rozkładamy na czynniki pierwsze to, co się już wydarzyło. Ostatecznie to nie my mamy lęki. To one mają nas.
Dzięki lekturze dowiesz się, jak:zrobić porządek we własnej głowie;zaakceptować i zrozumieć swoje uczucia;pokonać przeszkody, które podsuwa ci mózg;uwolnić się od blokującego cię lęku.
To książka nie tylko o lęku i jego roli w naszym życiu. To wyjątkowa książka o drodze ku wolności od ograniczeń, jakie on nam narzuca.
Uwaga! Niespodzianka:
dla 3 najbardziej aktywnych uczestników wykładu mamy prezent w postaci książki.
[Form StrefaPsyche_08052018_Poznan not found!]
Kontakt
Anna Szulczewska
Koordynator Strefy Psyche sekcja Rodzica w Poznaniu
tel. 61 271 12 22
e-mail: [email protected]
Miejsce
Uniwersytet SWPS, Wydział Zamiejscowy w Poznaniu, ul. Kutrzeby 10