Często psy i koty są niemal jak członkowie rodziny. Dla dzieci to idealni towarzysze zabaw, ale też powiernicy ich najskrytszych tajemnic. To przyjaciele, którym należy się troska i szacunek. Ta relacja uwrażliwia najmłodszych i w dużym stopniu pomaga w kształtowaniu empatycznej postawy wobec innych. O kształtowaniu więzi między dziećmi i młodzieżą a zwierzętami opowie Agnieszka Potocka – dogoterapeutka, doktorantka Uniwersytetu SWPS.
Już po raz szósty Miasto Poznań organizuje Poznańskie Dni Rodziny. Jest to czas, w którym proponowany jest szereg wydarzeń, spotkań i imprez o charakterze integrującym całe rodziny i promującym życie rodzinne. www.poznan.pl/poznanskiednirodziny
Poznański wydział Uniwersytetu SWPS po raz kolejny włączył się w organizację tego wydarzenia.
Rola psa i kota w rodzinie
Podczas wykładu porozmawiamy o roli psów i kotów w życiu dzieci i młodzieży, w środowisku rodzinnym i szkolnym. Zastanowimy się, czym jest więź, która łączy ze zwierzętami, i jakie korzyści przynosi obu stronom. Bo pies albo kot może być przyjacielem, powiernikiem tajemnic, kompanem do wspólnych zabaw. Nie można zapominać, że jest też istotą, której należy pomóc, zrozumieć jej potrzeby i ograniczenia. Troska i szacunek wobec zwierzęcia mogą być punktem wyjścia do kształtowania postaw społecznych nakierowanych nie tylko na własne korzyści, lecz także na potrzeby innych. Ważne, aby rodzice i opiekunowie mieli świadomość, że to oni powinni wprowadzić dzieci w ten ludzko-zwierzęcy świat. Nauczyli je porozumiewania ze zwierzętami w bezpieczny dla obu stron sposób. Na spotkaniu przedstawione zostaną dobre praktyki w kształtowaniu więzi dającej korzyści zarówno ludziom, jak i zwierzętom.
mgr Agnieszka Potocka
Oligofrenopedagożka, dogoterapeutka AAI, nauczycielka etyki, doktorantka na Uniwersytecie SWPS. Jej zainteresowania naukowe dotyczą relacji ludzi z innymi zwierzętami, w tym postaw ludzi wobec zwierząt oraz wpływu zwierząt towarzyszących na zdrowie i kondycję człowieka. Przez wiele lat pracowała z dziećmi i osobami dorosłymi, prowadząc zajęcia dogoterapii ze swoją suczką – labradorką Passi. Prowadzi szkolenia dla przyszłych dogoterapeutów i felinoterapeutów. Należy do międzynarodowych organizacji The International Society for Anthrozoology (ISAZ), The International Association of Human-Animal Interaction Organizations (IAHAIO) i The International Society for Animal Assisted Therapy (ISAAT), zrzeszających osoby i organizacje aktywne w obszarze antro(po)zoologii.
[Form Spotkanie_21052018_Poznan not found!]
Kontakt
Anna Szulczewska
Koordynator Strefy Psyche sekcja Rodzica w Poznaniu
tel. 61 271 12 22
e-mail: [email protected]
Miejsce
Uniwersytet SWPS, Wydział Zamiejscowy w Poznaniu, ul. Kutrzeby 10