Tegoroczny listopad to doskonały moment na mówienie o wolności – osobistej, słowa, obyczajowej, politycznej. Szeroko rozumiana wolność myślenia i dokonywania ocen stanie się w kolejnej odsłonie Strefy Psyche pretekstem do debaty o pułapkach moralności. Prof. Bogdan Wojciszke, psycholog i wykładowca Uniwersytetu SWPS, opowie o tym, jak psychologia pomaga rozumieć coraz bardziej złożony świat i stawiać czoła jego wyzwaniom.
Partnerem wydarzenia jest Wydawnictwo Smak Słowa, wydawca „Homo nie całkiem sapiens”, książki będącej zapisem rozmowy dziennikarza Marcina Rotkiewicza z prof. Wojciszke.
Homo nie całkiem sapiens, czyli o pułapkach moralności
Psychologia pomaga nie tylko lepiej funkcjonować na co dzień, rozumieć swoje emocje, siebie samego i relacje z innymi. Udokumentowana, oparta na wynikach badań wiedza psychologiczna pozwala także dokonywać mądrych ocen, wysuwać ugruntowane wnioski, sprawnie dyskutować na tematy ważne, podejmować bardziej świadome i celne wybory.
W czasach postprawdy i rewolucji wartości musimy starać się wychodzić poza zdrowy rozsądek i myśleć samodzielnie, odwołując się do rzetelnych źródeł i głębokiej wiedzy o człowieku. Pomaga w tym psychologia, która codziennie stawia pytania o ludzką naturę, jawne i ukryte mechanizmy nami rządzące. Moralność, polityka, władza, relacje płci, dobro i zło – to tylko wybrane tematy nieustannie przez psychologów zgłębiane. Warto sięgać po ich badawczo uargumentowane odpowiedzi, by lepiej rozumieć świat, a w konsekwencji – lepiej i mądrzej żyć.
prof. dr hab. Bogdan Wojciszke – psycholog, autorytet w dziedzinie psychologii miłości i władzy. Zajmuje się zagadnieniami z zakresu psychologii osobowości i psychologii społecznej. Prowadzi liczne badania dotyczące spostrzegania i oceniania ludzi, rozpatrując, jaki wpływ na ten proces mają wspólnotowość (moralność i funkcjonowanie społeczne) i sprawczość (sprawność, kompetencja, nastawienie na cele). Analizuje mechanizmy rządzące zachowaniami, myśleniem i emocjami osób pozostających w bliskich związkach uczuciowych. Zajmuje się również psychologią statusu i władzy, bada m.in., w jaki sposób zdobycie władzy czy podwyższenie statusu zmieniają funkcjonowanie człowieka. Interesuje się także postawami Polaków wobec przekształceń własnościowych, produktywnością i godnością jako wartościami etycznymi współczesnego społeczeństwa polskiego.
Autor poczytnych książek: „Alfabet miłości” (2015), „Kobieta zmienną jest” (2012), „Psychologia społeczna” (2011), „Człowiek wśród ludzi: zarys psychologii społecznej” (2002), „Psychologia miłości: intymność, namiętność, zaangażowanie” (1994), „Procesy oceniania ludzi” (1991), oraz wielu artykułów naukowych, publikowanych w prestiżowych czasopismach polskich i zagranicznych, takich jak „Studia Psychologiczne”, „Journal of Experimental Social Psychology”, „European Journal of Social Psychology”.
Partnerem wydarzenia jest Wydawnictwo Smak Słowa, wydawca książkowej rozmowy Marcina Rotkiewicza z prof. Wojciszke pt. „Homo nie całkiem sapiens”. Po wykładzie książka oraz inne publikacje wydawnictwa w specjalnej cenie -40%. Więcej o książce »
Termin i miejsce
13 listopada 2018 (wtorek), godz. 17.00
Uniwersytet SWPS w Poznaniu, ul. Kutrzeby 10