Wszyscy potrzebujemy bliskości, ale nie zawsze wiemy, jak ją budować. Jedni uciekają, bojąc się jej siły, drudzy są „żarłokami intymności”, definiując bliskość seksualną jako bliskość stricte. W grudniowej Strefie Psyche Magdalena Sękowska, dyrektor Kliniki Uniwersytetu SWPS, opowie o roli bliskości, o budowaniu jej w dorosłości poprzez seks, kontrolę, pseudoautonomię i symbiozę. Na wykładzie porozmawiamy także o granicach i potrzebach oraz o tym, co robić, by całować i być całowanym jednocześnie.
Budowanie relacji z innymi
Aktualnie uważa się, że jedną z najważniejszych kompetencji XXI wieku jest kompetencja budowania relacji z innymi. Jej ważność mieści się nie tylko w tym, że w świecie coraz częściej musimy ze sobą współpracować i komunikować się, ale także w tym, że aby przeżyć w zdrowiu psychicznym, potrzebujemy relacji z innymi, które są dla nas wszystkich najbardziej podstawowym pożywieniem emocjonalnym.
To, jak budujemy nasze relacje z innymi, zależy od naszych wzorców dawania i brania emocjonalnej więzi. Jedni z nas mają blokadę na jej przyjmowanie, a inni zrobią wszystko, aby ją zdobyć.
Na wykładzie poszukamy odpowiedzi na wiele pytań. Jak widzieć siebie w tak silnych potrzebach bliskości z innymi, zachowując swoją osobowościową autonomię? Jakie sposoby budowania relacji z innymi są optymalne – te w oddzielaniu się od innych, te w uzależnianiu się od innych czy te, które dają przestrzeń do wyboru?
Magdalena Sękowska – psycholog, psychoterapeuta z ponad 30-letnim doświadczeniem w pracy z rodzinami, dziećmi, parami. Dyrektor Kliniki Uniwersytetu SWPS: Rodzina-Para-Jednostka. Prowadzi psychoterapię par oraz pracę nastawioną na indywidualną poprawę zdolności relacyjnych. Od 25 lat wykorzystuje autorską metodę obserwacji dziecka w warunkach naturalnych – w systemie rodzinnym i w systemie edukacyjnym. Wspiera rodziców w ich relacjach z dziećmi wykorzystując założenie, że w rodzinie istnieją najważniejsze zasoby do wprowadzenia zmiany. Zajmuje się psychoterapią osób z trudnościami w tworzeniu bliskich relacji z innymi.
Termin i miejsce
17 grudnia 2018 r., godz. 18.00,
Uniwersytet SWPS w Poznaniu
ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10
61-719 Poznań
Sala 004
Kontakt
Joanna Szumowska
tel. 61 27 11 211 | tel. kom. +48 785 643 688
email: [email protected]