„Przyjemność miłości trwa chwilę, a ból miłości trwa całe życie”, mówiła amerykańska gwiazda filmowa Bette Davis. Miłość – uczucie wspaniałe i uskrzydlające, może być jednocześnie bardzo trudne. W filmie dokumentalnym „Lubow – miłość po rosyjsku” noblistka Swietłana Aleksijewicz przygląda się miłości w kulturze rosyjskiej, gdzie szczęśliwa miłość niemal nie istnieje, gdyż nierozerwalnie wiąże się z cierpieniem. Czy miłość musi boleć? Po seansie dyskutować będą o tym Magdalena Sękowska – psycholog, dyrektor Kliniki Uniwersytetu SWPS oraz Łukasz Raszewski – z zawodu lekarz radioterapeuta, z pasji kinoman i filmoterapeuta.
Pokaz filmu „Lubow – miłość po rosyjsku”
Miłość szczęśliwa nie należy do wielkich tematów literatury rosyjskiej. Ale wojna, cierpienie, absurd życia czy inne egzystencjalne problemy – już tak. Pisząca po rosyjsku białoruska noblistka Swietłana Aleksijewicz, która sama do tej pory nie zajmowała się tematyką miłości, przeprowadziła szereg wywiadów z Rosjanami, by w filmowym kadrze uchwycić tę nieznaną część rosyjskiej duszy.
W miejsce wielkich bohaterów Dostojewskiego i Tołstoja, Aleksijewicz wprowadza emerytów, nowożeńców, fryzjerkę, etnolożkę, malarza, tłumaczkę i innych zwyczajnych ludzi, którzy przeżyli miłość i dziś, starannie dobierając słowa, próbują opowiedzieć, czym było to doświadczenie. Pisarka staje się wrażliwym medium, dzięki któremu introwertyczni, często głęboko skryci rozmówcy, zaczynają przemawiać literaturą.
O ile uczucie miłości jest prawdopodobnie uniwersum kultury, to doświadczenie, świadomość i pamięć uczucia różni się międzykulturowo, międzyjednostkowo i – jak sugeruje film Staffana Juléna – międzynarodowo.
Filmoterapia z sensem 3
Filmoterapia z sensem ma już dwa lata! Podczas naszych psychologicznych spotkań z filmem dokumentalnym odbyliśmy ponad 50 rozmów, w których brało udział ponad 4,5 tysiąca widzów, w 4 miastach. Po tym ogromnym sukcesie ruszamy z trzecią edycją cyklu.
Do kina przychodzi się po emocje, ale również ze swoimi własnymi uczuciami. W jaki sposób połączyć te dwa światy? Podczas siedmiu comiesięcznych spotkań będziemy rozmawiać o kwestiach fundamentalnych dla naszego życia i dobrego funkcjonowania w świecie, takich jak: miłość, pasja, samotność, zmiana. Polem dyskusji będą filmy dokumentalne z festiwalu Millennium Docs Against Gravity, które jak w soczewce skupiają ludzkie życie. Po filmach wraz z zaproszonymi gośćmi będziemy prowadzić dyskusyjny klub filmowy, czyli rozmawiać i konfrontować wspólne emocje oraz światopoglądy.
Głównym celem cyklu jest pokazanie, w jaki sposób możemy wykorzystywać film jako narzędzie do pracy z własnymi emocjami. Dlatego na spotkania zawsze zapraszamy specjalistów z Uniwersytetu SWPS.
O ekspertach
Magdalena Sękowska – psycholog, psychoterapeuta, trener i konsultant zarządzania. Dyrektor Kliniki Uniwersytetu SWPS Rodzina – Para – Jednostka w Poznaniu. Prowadzi psychoterapię indywidualną w oparciu o metodę genogramu i analizy skryptów międzypokoleniowych. W praktykę wprowadziła autorską metodę obserwacji dziecka i rodziny w warunkach naturalnych. Pracuje z parami w kryzysie oraz z tymi, które chcą rozwijać swój styl komunikowania się. Od ponad 25 lat prowadzi również konsultacje dla firm, managerów, zarządów. Bada i diagnozuje kulturę organizacyjną oraz proponuje rożnego rodzaju działania zaradcze i rozwojowe.
Łukasz Raszewski – z zawodu lekarz radioterapeuta, z pasji kinoman i filmoterapeuta.
Organizator
- Millennium Docs Against Gravity
Partnerzy
- Uniwersytet SWPS
- Magazyn SENS
- Filmoterapia.pl
- Kino Muza
Termin i miejsce
- 21 lutego 2019, godz. 20.00
- Kino Muza
(Scena na piętrze), ul. Masztalarska 8, Poznań - UWAGA! Kino Muza na czas remontu zmieniło lokalizację
Bilety
Bilety na seanse – od 12 do 18zł
Zakup w kasie Kina Muza lub poprzez stronę www.kinomuza.pl
Kino Muza nie przyjmuje rezerwacji