Okazuje się, że wydajność ludzkiego mózgu wcale nie jest stała. Wszystko dzięki temu, że jego ważną cechą jest plastyczność. Jak to się dzieje, że uszkodzony mózg może się naprawić? Co to jest neuroplastyczność? Na czym polega i jak jest wywoływana trwała zmiana w mózgu? Na te pytania odpowie prof. dr hab. Małgorzata Kossut z Uniwersytetu SWPS.

Wstęp wolny. Obowiązują  zapisy za pośrednictwem formularza.

Wydarzenie objęte jest patronatem Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS i wpisuje się w obchody XI Światowego Tygodnia Mózgu.

14 marca
17.00-18.30
Poznań

O wykładzie

Wiemy z chemii, że plastyczność jest cechą na przykład metali – srebra czy złota. Ich kształt można znienić pod wpływem temperatury i nacisku. Plastyczność odróżniamy od elastyczności. Kiedy ściskamy gumową piłkę, zmienia ona kształt, lecz gdy przestaniemy to robić, wraca do wyjściowej wielkości: na tym właśnie polega zjawisko elastyczności.

Plastyczny jest też mózg. O jego tajnikach opowie ekspert w dziedzinie neuroplastyczności – prof. dr hab. Małgorzata Kossut. Podczas spotkania sprawdzimy, na czym polega neuroplastyczność, kiedy się pojawia i jak można na nią wpływać. Dowiemy się również, jak wpływa na proces uczenia się czy powstawania uzależnień. Odpowiemy również na pytania, czy uszkodzony mózg może się naprawić oraz na czym polega kompensacja i reorganizacja połączeń nerwowych.

Wykład poprzedzi wystąpienie dr hab. Jarosława Michałowskiego, prof. Uniwersytetu SWPS – dziekana Wydziału Zamiejscowego Uniwersytetu SWPS w Poznaniu.

Prof. dr hab. Małgorzata Kossut

258 Kossut Malgorzata biel

Neurobiolog. Zajmuje się neuronalnymi i molekularnymi mechanizmami uczenia się i pamięci oraz obrazowaniem plastyczności mózgu. Kieruje Pracownią Neuroplastyczności w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego. Zainicjowała stworzenie Polskiego Towarzystwa Badań Układu Nerwowego. Jest członkiem zarządu Europejskiego Stowarzyszenia na Rzecz Krzewienia Wiedzy o Mózgu DANA, członkiem rzeczywistym PAN i członkiem korespondentem PAU. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu neurobiologii.

[Form 20190314_StrefaPsyche_Poznan not found!]

Miejsce

Wydział Zamiejscowy Uniwersytetu SWPS w Poznaniu
ul. Kutrzeby 10

Kontakt

Katarzyna Kwaśnik, tel. +48 697 690 482
e-mail: [email protected]

Zapraszamy na webinar

Jak działa mózg? Zapraszamy na spotkanie online, podczas którego porozmawiamy o tym, dlaczego tak trudno jest go badać i o dostępnych dziś metodach śledzenia jego aktywności. Opowiemy też o ograniczeniach w jego funkcjonowaniu i pułapkach myślenia w codziennym życiu.

Gospodarzem spotkania będzie psycholog i psychoterapeutka Joanna Gutral, a gościem webinaru będzie dr Maksymilian Bielecki – psycholog i neurokognitywista.

20 marca
18.00-19.00
online

Archiwum wydarzeń

Zobacz także

Group 426 Group 430 strefa zarzadznia logo 05 logo white kopia logo white kopia