Chociaż o prawach kobiet mówi się bardzo wiele w różnych szerokościach i długościach geograficznych, istnieją na Ziemi miejsca, gdzie bycie kobietą stanowi wyzwanie, a nawet realne zagrożenie życia. Hissy Hilal, która w swojej twórczości przeciwstawia się patriarchatowi, jest bohaterką filmu „Poetka z Arabii”. Skąd czerpie siłę, by konfrontować się z kulturą, w której wyrosła?
Po seansie porozmawiamy o wolności kobiet w kulturze islamu, jak wygląda ich codzienność, co mogą, a czego nie mogą, jakie są ich prawa. W dyskusji udział wezmą: dr hab. Maurycy Zajęcki, prof. Uniwersytetu SWPS, prawnik i wykładowca Uniwersytetu SWPS, dr Maciej Kościelniak, psycholog społeczny oraz Łukasz Raszewski, kinoman i filmoterapeuta.
Pokaz filmu „Poetka z Arabii”
Bronią Hissy Hilal, domorosłej poetki, są słowa. Kobieta decyduje się wziąć udział w telewizyjnym show „Million’s Poet”, nadawanym w Abu Dhabi, największym konkursie poetyckim w świecie arabskim, zdominowanym przez mężczyzn. W swojej poezji Hilal krytykuje patriarchat i ekstremizmy. Nie widzimy przy tym jej twarzy, nie ma paszportu, nie może prowadzić samochodu, każda jej aktywność wymaga zgody męża. Jak zdobyła wiedzę i odwagę, aby zaryzykować swoje życie i wkroczyć na scenę? Oto jej historia.
Filmoterapia z sensem
Do kina przychodzi się po emocje, ale również ze swoimi własnymi uczuciami – w jaki sposób połączyć te dwa światy? Podczas comiesięcznych spotkań rozmawiamy o kwestiach fundamentalnych dla naszego życia i dobrego funkcjonowania w świecie, takich jak: miłość, pasja, samotność, zmiana. Polem dyskusji są filmy dokumentalne z festiwalu Millennium Docs Against Gravity, które jak w soczewce skupiają ludzkie życie. Po filmach wraz z zaproszonymi gośćmi prowadzimy dyskusyjny klub filmowy, czyli rozmawiamy i konfrontujemy światopoglądy. Głównym celem cyklu jest pokazanie, w jaki sposób możemy wykorzystywać film jako narzędzie do pracy z własnymi emocjami.
Kurs filmoterapii – doświadczalne spotkania po filmie. Podczas spotkań widzowie będą mieli okazję dowiedzieć się, na czym polega filmoterapia i jakie narzędzia się w niej stosuje. O programie filmoterapii można przeczytać na: www.filmoterapia.pl.
dr hab. Maurycy Zajęcki, profesor Uniwersytetu SWPS
prawnik, wykładowca Uniwersytetu SWPS w Poznaniu. Zajmuje się historią i filozofią prawa. W kręgu jego zainteresowań jest teoria wykładni prawa oraz kultura prawna Chin
dr Maciej Kościelniak
psycholog, specjalizuje się w szeroko pojętej psychologii społecznej, psychologii wpływu społecznego oraz ekonomii behawioralnej. Zajmuje się problematyką wyboru ścieżki kariery i przekwalifikowania zawodowego. Na poznańskim wydziale Uniwersytetu SWPS prowadzi zajęcia z zakresu psychologii społecznej, umiejętności akademickich (z wykorzystaniem IT) oraz metodologii badań psychologicznych i statystyki – zaawansowana.
Łukasz Raszewski
Z zawodu lekarz radioterapeuta, z pasji kinoman filmoterapeuta. Prelegent w DKF „Kamera” przy Kinie Muza w Poznaniu. Juror sekcji Venice Days na 72. MFF w Wenecji oraz Festiwalu Etiuda & Anima w Krakowie. Fan filmów stawiających znaki zapytania w miejscu kropek.
Organizator
- Millennium Docs Against Gravity
Partnerzy
- Uniwersytet SWPS
- Magazyn SENS
- Filmoterapia.pl
- Kino MUZA
Termin i miejsce
- 18 kwietnia 2019, godz. 20.00
- Kino Muza (Scena na piętrze), ul. Masztalarska 8, Poznań
UWAGA! Kino Muza na czas remontu zmieniło lokalizację
Bilety
Bilety na seanse – od 12 do 18 zł
Zakup w kasie Kina Muza lub poprzez stronę www.kinomuza.pl
Kino Muza nie przyjmuje rezerwacji