Czym jest pomoc psychologiczna? Czym różni się pomoc specjalisty od rozmowy i wsparcia ze strony bliskich? Komu i w jakich sytuacjach trudno sobie poradzić bez pomocy psychologa? Te pytania mogą nurtować nie tylko osoby zainteresowane wykonywaniem zawodu psychologa. Są ważne dla każdego, kto przeżywał w swoim życiu kryzys emocjonalny, czyli odczuwał, że dany okres w życiu lub dane sytuacje, których doświadczył, były trudne do udźwignięcia. Podczas Dnia z psychologią o pomocy psychologicznej opowiadać będzie dr Mateusz Zatorski – psycholog, psychotransplantolog, wykładowca Uniwersytetu SWPS.
Wstęp wolny. Obowiązują zapisy za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego.
Wydarzenie objęte jest patronatem Strefy Psyche.
Jak pomagają psychologowie?
Podczas wykładu zaprezentowane zostaną różne przykłady kryzysów emocjonalnych, które prowadzący zestawi z adekwatnymi do nich formami pomocy psychologicznej. Poznamy również nie zawsze oczywiste różnice między interwencją kryzysową i terapią długoterminową oraz między psychoedukacją a psychoterapią. Na koniec zebrani zostaną zaproszeni na sesję pomocy psychologicznej, w której wykorzystamy techniki oparte na Terapii Akceptacji i Zaangażowania. Uczestnicy spotkania będą więc mogli poczuć na własnej skórze, czym jest pomoc psychologiczna.
dr Mateusz Zatorski – adiunkt w Zakładzie Psychologii Klinicznej i Zdrowia Uniwersytetu SWPS w Poznaniu. Psycholog kliniczny w trakcie specjalizacji w IPiN w Warszawie. Psychotransplantolog – przez ponad 10 lat zaangażowany w pracę z pacjentami przygotowywanymi do transplantacji i osobami po tych zabiegach. Od początku swojej kariery zawodowej łączył dwa światy – medycyny i psychologii. Prowadzi własną praktykę psychologiczną: diagnozę, interwencję kryzysową, a także działania terapeutyczne oparte na metodach ACT. Autor licznych szkoleń dotyczących komunikacji interpersonalnej i pracy z własnymi emocjami przeznaczonych m.in. dla personelu medycznego (lekarzy różnych specjalności, pielęgniarek i koordynatorów transplantacyjnych). Jego zainteresowania badawcze skupiają się na pojęciu świadomości własnego ciała, zaburzeniach psychosomatycznych i somatopsychicznych, a także refleksyjności i uważności.
Termin i miejsce
4 marca 2020 r., godz. 17.00–18.30, sala A001
Uniwersytet SWPS w Poznaniu
ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10
Kontakt
Anna Szulczewska
tel. 785 643 688
e-mail: [email protected]