Skupienie na cielesności jeszcze nigdy nie było tak silne jak obecnie. Trwa moda na smukłe, zdrowe ciało. Z docierających zewsząd przekazów wynika, że ma być jędrne i atrakcyjne. Jak w tym wszystkim postrzegamy siebie i swoje ciało? Czy to, jak odbieramy nasze odbicie w lustrze, ma wpływ na codzienne funkcjonowanie? O postrzeganiu własnej cielesności porozmawiamy 25 kwietnia podczas wykładu dr hab. Anny Brytek-Matery, prof. Uniwersytetu SWPS. Spotkanie, organizowane w ramach Strefy Psyche Ekstra, odbędzie się w Muzeum Śląskim w Katowicach, które jest partnerem wydarzenia. Na uczestników spotkania czeka dodatkowa, wyjątkowa atrakcja – wystawa Reflection / Odbicie/ אָפּשפּיגלונג izraelskiego artysty Daniela Karavana, będąca bezpośrednią inspiracją dla wykładu.
Uwaga – limit miejsc na warsztat został wyczerpany.
Projekt Strefa Psyche jest dofinansowany ze środków MNiSW.Wykład
Ja w lustrze – postrzeganie siebie i swojego ciała
Głównym tematem spotkania jest postrzeganie własnej cielesności z perspektywy antropologii oraz psychologii. Omówione zostaną kanony piękna ciała na przestrzeni wieków, jego uniwersalne wzorce oraz typy budowy. Prof. Brytek-Matera omówi także zagadnienia dotyczące
obrazu ciała: jego komponentów oraz zaburzeń z nim związanych. Ponadto, uczestnicy dowiedzą się, jak postrzeganie własnego ciała wpływa na funkcjonowanie człowieka.
dr hab. Anna Brytek-Matera, prof. Uniwersytetu SWPS
Zajmuje się psychologią jedzenia, obrazem ciała i obrazem siebie. Łączy pracę nauczyciela akademickiego z aktywnością kliniczną. Posiada doświadczenie w pracy terapeutycznej z osobami z zaburzeniami odżywiania oraz ich rodzinami. Interesuje się problematyką zaburzeń odżywiania (jadłowstręt i bulimia psychiczna), psychospołecznymi aspektami nadwagi i otyłości, (nie)prawidłowymi nawykami i postawami żywieniowymi oraz obrazem ciała i własnej cielesności w kontekście zdrowia i choroby (m.in. niezadowolenie z ciała, internalizacja ideału szczupłej sylwetki, zaburzenia obrazu ciała). Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu psychologii jedzenia oraz zaburzeń okresu dzieciństwa i adolescencji. W pracy wykładowcy akademickiego ceni pasję, samodzielność oraz zaangażowanie w dążeniu do pogłębiania i stosowania wiedzy w praktyce.
Wystawa
„Reflection/Odbicie”
Pretekstem do wykładu jest wystawa „Reflection / Odbicie/ אָפּשפּיגלונג autorstwa Daniela Karavana, prezentowana w przestrzeni Galerii Jednego Dzieła w Muzeum Śląskim. Pochodzący z Tel Awiwu Karavan znany jest w świecie sztuki ze swoich monumentalnych instalacji rzeźbiarskich. Praca Reflection/Odbicie/ אָפּשפּיגלונג pod względem zwartości i jednorodności jest najbardziej radykalną aranżacją z jego wszystkich dotychczasowych projektów.
Rozwinął w niej charakterystyczne dla swojej późnej twórczości środki wyrazu. Należą do nich lustrzane refleksy, pomyślane jako negatywowe odbicie fragmentów rzeczywistości „wykrojonych” z tła i zagarniających wizerunek widza, który w ten sposób staje się nieodłącznym elementem dzieła. Podobnie symboliczną rolę spełniają też wysmukłe drabiny wprowadzane w obszar jego artystycznych penetracji.
Skomponowana z luster praca Reflection / Odbicie / אָפּשפּיגלונג pozbawia betonową Galerię Jednego Dzieła jej monumentalnego charakteru, oferując w zamian poczucie obcowania z totalną fikcją, w której można się odnaleźć dzięki wnikliwej obserwacji własnego odbicia i odkryć swoją nierozpoznaną dotąd naturę. Kuratorem wystawy jest Anda Rottenberg.
Uczestnicy wykładu „Ja w lustrze” będą mogli także obejrzeć wystawę oglądając ją z dystansu na wyznaczonej ścieżce lub wręcz doświadczyć tytułowego odbicia wchodząc do wnętrza instalacji Karavana.
Partner
Termin i miejsce
25 kwietnia 2017 r., godz. 17.30–19.00
Muzeum Śląskie w Katowicach
ul. Dobrowolskiego 1