Czym jest uzależnienie? Dlaczego tracimy kontrolę nad wykonywaniem niektórych czynności? Jaki rodzaj terapii powinny podjąć osoby uzależnienie? Na czym polega praca biegłego sądowego i jakie powinien posiadać kompetencje? Czy ekspertyzy biegłych sądowych są zawsze wiarygodne? Na te i inne pytania będzie można uzyskać odpowiedź podczas Strefy Psyche Ekstra w Częstochowie. Już 31 maja o psychologicznym opiniodawstwie sądowym opowie dr Bogdan Lach – profiler policyjny i biegły sądowy. Z kolei tematykę psychoterapii uzależnień poruszy podczas wykładu Małgorzata Kowalcze – psycholog kliniczny i psychoterapeta.
Aby wziąć udział w wydarzeniach, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy.
Projekt Strefa Psyche jest dofinansowany z MNiSW.
Wykład I
Psychologiczne opiniodawstwo sądowe
W obecnej dekadzie obserwuje się gwałtowny wzrost zapotrzebowania organów ścigania oraz wymiaru sprawiedliwości na działania wspomagające biegłych sądowych psychologów. Kim jest biegły sądowy psycholog? Jak można zostać biegłym sądowym? Na czym polega jego praca? Jakie musi spełniać wymagania? Jak wygląda jego warsztat pracy?
To tylko nieliczne z pytań, na które będzie można uzyskać odpowiedź w trakcie wykładu. Ponadto zostaną szczegółowo omówione niektóre obszary praktycznej sądowej działalności psychologów.
Termin i miejsce
31 maja 2017 r. (środa), godz. 17.00–18.30
Hotel Sonex, ul. Krakowska 45, Częstochowa
dr Bogdan Lach
Adiunkt Uniwersytetu SWPS w Katowicach, emerytowany podinspektor Policji. Psycholog biegły z zakresu psychologii profilowania, specjalista w dziedzinie przestępczości brutalnej, porfiler policyjny. Stworzył ponad 400 profili psychologicznych i kryminalistycznych w sprawach zabójstw, zgwałceń, pedofilii oraz podpaleń. Uczestniczył min. w takich sprawach jak: sprawa Wampira z Sosnowca Piotra S., seryjnego zabójcy prostytutek Mariusza H., wielokrotnego zabójcy z Katowic Leszka R., seryjnego gwałciciela działającego na terenie Katowic – Tomasza K. oraz w końcowej fazie prowadzonego postępowania w sprawie zabójstwa Krzysztof Olewnika. Kierownik merytoryczny podyplomowego studium dla biegłych sądowych psychologów przy Uniwersytecie SWPS. Biegły sądowy opiniujący w sprawach cywilnych (ubezwłasnowolnienia, o zapłatę zadośćuczynienie) oraz karnych. Wydał ponad 4000 opinii psychologicznych z różnych zakresów, w tym ponad 200 w sprawach cywilnych o zapłatę. Od 1999 roku konsultant ds. negocjacji policyjnych. Od lat współpracuje z mediami ogólnopolskimi jako ekspert i komentator wydarzeń kryminalnych. Przez media nazwany „ojcem profilowania psychologicznego w Polsce”.
Wykład II
Zintegrowana psychoterapia uzależnień
Wokół psychoterapii osób uzależnionych zawsze pojawiało się wiele pytań i kontrowersji. Podstawowe dylematy w obszarze uzależnień to m.in.: psychoterapia indywidualna czy grupowa, abstynencja czy redukcja szkód jako cel terapeutyczny, psychoterapia behawioralno-poznawcza czy integracyjna, psychoterapia czy farmakoterapia, psychoterapia konfrontująca czy motywująca. W trakcie wykładu prowadząca ustosunkuje się do tych dylematów. Zwróci przy tym uwagę na liczne problemy osób uzależnionych, które wymagają indywidualnego podejścia w pracy terapeutycznej. Opowie także o znaczeniu psychoterapii integracyjnej prowadzonej na podstawie różnych paradygmatów teoretycznych, dostosowanych do możliwości i problemów pacjenta.
Termin i miejsce
31 maja 2017 r. (środa), godz. 18.45–20.15
Hotel Sonex, ul. Krakowska 45, Częstochowa
Małgorzata Kowalcze
Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Ośrodka Profilaktyki i Leczenia Uzależnień w Zabrzu; specjalista psychologii klinicznej, psychoterapeuta i superwizor Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego; trener Polskiego Towarzystwa Psychologicznego; terapeuta uzależnień i superwizor Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii; terapeuta psychodramy Europejskiego Instytutu Psychodramy; członek Komisji Etyki przy KBdsPN.
Kontakt
Patrycja Paczyńska-Jasińska
Specjalista ds. marketingu i PR
tel. 32 750 60 84 | tel. kom. +48 785 202 511
e-mail: [email protected]