W jaki sposób lepiej poznać człowieka? Czy zgłębienie problematyki mózg a umysł pozwala zrozumieć ludzką złożoność? Dlaczego zachowujemy się w określony sposób? Skąd biorą się zaburzenia na tle seksualnym? Co to są zachowania parafilne i kiedy wybiegają od norm ustalanych przez społeczeństwo? Na te i wiele innych pytań będzie można uzyskać odpowiedź podczas wykładów w ramach Strefy Psyche Ekstra w Krakowie.
Już 12 czerwca o znaczeniu myślenia klinicznego we współczesnej neuropsychologii mówić będzie Joanna Metta-Pieszka. Natomiast o zaburzeniach seksualnych, perwersjach, dewiacjach i parafiliach wykład wygłosi dr n. med. Wiesław Czerniekiewicz.
Aby wziąć udział w wydarzeniach, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy.
Projekt Strefa Psyche jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Wykład I
Znacznie myślenia klinicznego we współczesnej neuropsychologii
Studiowanie problematyki obejmującej neuropsychologię kliniczną i diagnozę neuropsychologiczną jest bardzo ciekawe, bo integruje w naszym umyśle obraz człowieka, tak często, w środowisku psychologów, podzielonego, na: „biologicznego" i „psychicznego". Otwiera nas i uwrażliwia zarówno na złożoność, jak i nieuchronność relacji: mózg-zachowanie. Rozumienie tej relacji ma szczególne znaczenie w czasach współczesnych, w których ma miejsce tak intensywny rozwoju neuronauk, w tym neuropsychiatrii, w czasach powszechności neuroobrazowania. Stawia przed neuropsychologiem pytanie o cel i rodzaj planowanej diagnozy. Nie jest to pytanie o tzw. organikę. Współcześnie jest to pytanie o stan funkcji mózgowych, o stan funkcjonowania poznawczo-behawioralnego, o dostępny w badaniu profil deficytów funkcji poznawczych, wykonawczych i emocjonalnych. Rozważania o neuropsychologii należy zacząć od współczesnej definicji tej dyscypliny.
Termin i miejsce
12 czerwca, godz. 17.00-18.30
Hotel PTTK Wyspiański
ul. Westerplatte 15, 31-033 Kraków
sala Złoty Róg
mgr Joanna Metta-Pieszka
absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, specjalność neuropsychologia kliniczna (1992). Związana zawodowo z: Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu (od 1993 r. do nadal), NZOZ Kompas PZP dla Dzieci i Młodzieży w Będzinie (od 2007r. do nadal). Zrealizowała 5-letnie, teoretyczne i praktyczne, szkolenie specjalizacyjne w Gliwicach, Krakowie i Warszawie (2006-2011) i uzyskała tytuł specjalisty psychologii klinicznej, subspecjalizacja neuropsychologia, w CEM w Łodzi (2011 r.) Obowiązki zawodowe realizuje na oddziałach: neurologii, neurochirurgii, rehabilitacji medycznej. Zajmuje się diagnozą neuropsychologiczną u osób z dysfunkcjami ośrodkowego układu nerwowego, jak również procesem rehabilitacji neuropsychologicznej. Jest członkiem zespołu diagnostyczno-terapeutycznego schorzeń neurorozwojowych w PZP dla Dzieci i Młodzieży. Ma doświadczenie zawodowe w obszarze orzecznictwa jako Biegły Sądowy i Konsultant ZUS (2004-2014). Jest autorem specjalistycznych szkoleń z zakresu postępowania diagnostycznego w neuropsychologii, realizowanych w placówkach oświatowych, medycznych i resortowych. Jest kierownikiem studiów podyplomowych z zakresu neuropsychologii na Uniwersytecie SWPS w Katowicach: Neuropsychologia kliniczna i diagnoza neuropsychologiczna w ujęciu praktycznym (od 2014). Swoje kompetencje zawodowe doskonali na spotkaniach superwizyjnych oraz specjalistycznych szkoleniach z zakresu problemów neuropsychologii klinicznej. Jej zainteresowania zawodowe są zogniskowane wokół neuroanatomicznych korelatów zaburzeń neurobehawioralnych oraz problemów efektywności diagnozy, w tym diagnostycznej wartości testów przesiewowych w neuropsychologii klinicznej.
Wykład II
Perwersje, zboczenia, dewiacje, parafilie, zaburzenia parafilne. Objawy, etiologia, leczenie
W wykładzie zostanie przedstawiony zakres treściowy poszczególnych pojęć wymienionych w temacie wystąpienia. Zostanie również zasygnalizowany rys historyczny zachodzących zmian w ocenie zachowań seksualnych człowieka uznawanych jako perwersyjne i jako prawidłowe. Zostaną omówione objawy kliniczne, metody diagnozy, etiologia i leczenie parafilii. W leczeniu parafilii będą uwzględnione zarówno metody psychoterapeutyczne jak i farmakoterapia. Szczególna uwaga będzie poświęcona tym zaburzeniom parafilnym, których realizacja przynosi szkody i cierpienie osobom dotkniętym tymi zaburzeniami, jak również tym , których realizacja jest penalizowana.
Termin i miejsce
12 czerwca, godz. 18.45 – 20.15
Hotel PTTK Wyspiański
ul. Westerplatte 15, 31-033 Kraków
sala Złoty Róg
dr n. med. Wiesław Czernikiewicz
seksuolog, specjalista - ginekolog. Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Przewodniczący Sekcji Seksuologii Sądowej Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Superwizor Psychoterapii Zaburzeń Seksualnych. Kierownik Zakładu Seksuologii Klinicznej Instytutu Seksuologii PTS. Posiada Certyfikat Seksuologa Klinicznego nr 2 oraz Certyfikat Seksuologa Sądowego, a także 35-letnie doświadczenie w pracy klinicznej z pacjentami seksuologicznymi.
Kontakt
Patrycja Paczyńska-Jasińska
Specjalista ds. marketingu i PR
tel. 32 750 60 84 | tel. kom. +48 785 202 511
e-mail: [email protected]