Psychopatia to zaburzenie osobowości, które doskwiera jednostkom na pozór normalnie funkcjonującym w społeczeństwie. Powstaje zatem pytanie jak rozpoznać psychopatę? Czy każdy psychopata to przestępca? Czy można wyleczyć się z psychopatii? Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi podczas wykładu dr. hab. Daniela Boduszka, prof. Uniwersytetu SWPS, który przedstawi nowy model psychopatii na podstawie własnych, prowadzonych w ostatnich latach, badań. Spotkanie w ramach Strefy Psyche odbędzie się 24 października o godz. 17.30 na Uniwersytecie SWPS w Katowicach. Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy.
Projekt Strefa Psyche jest dofinansowany ze środków MNiSW.
UWAGA! Zapisy prowadzone są już tylko na listę rezerwową.
Wykład
Nowa metoda profilowania psychopatii
Wczesne teorie i badania empiryczne wskazują, ze skrajne antyspołeczne tendencje są integralnym czynnikiem konstruktu psychopatii. To stwierdzenie doprowadziło do błędnych wniosków jeśli chodzi o częstotliwość występowania psychopatii w populacji ogólnej i więziennej. Nowy model psychopatii przedstawiony przez prof. Boduszka sugeruje, ze tendencje kryminalne/antyspołeczne powinny być traktowane jako potencjalna konsekwencja cech psychopatycznych, a nie integralna część tego konstruktu. Na najbliższym wykładzie publicznym prof. Boduszek przedstawi swoja nowa teorie psychopatii (Psychopathic Personality Traits Model – PPTM) i model profilowania psychopatii wśród więźniów, populacji ogólnej, dzieci i młodzieży.
Termin i miejsce
24 października, godzina 17.30 -19.00, Aula
Uniwersytet SWPS w Katowicach
ul. Techników 9
Prof. Daniel Boduszek
Doktorat z psychologii kryminalnej uzyskał na University of Ulster (Wielka Brytania), habilitacje z psychologii na Uniwersytecie SWPS (Polska) a profesurę z psychologii kryminalnej na University of Huddersfield (Wielka Brytania). Jest założycielem recenzowanego międzynarodowego czasopisma naukowego Journal of Criminal Psychology oraz członkiem rad redakcyjnych Journal of Criminal Justice i Deviant Behavior. Prof. Boduszek posiada szerokie doświadczenie w pracy w więzieniach w różnych krajach. Prowadzi badania naukowe wśród więźniów w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Pakistanie, Tanzanii, na Karaibach i w Polsce. Jego zainteresowania naukowe obejmują zagadnienia psychopatii kryminalnej, kryminalnych struktur poznawczych, samobójstw i zdrowia psychicznego w więzieniach, a także problematykę zabójstw, recydywy oraz prizonizacji. Jego badania były finansowane przez Unię Europejską, Economic and Social Research Council i UNICEF, i zostały opublikowane w międzynarodowych czasopismach recenzowanych.
Kontakt
Patrycja Paczyńska-Jasińska
Specjalista ds. marketingu i PR
tel. 32 750 60 84 | tel. kom. +48 785 202 511
e-mail: [email protected]