Na podstawie popularnych seriali, filmów czy wiadomości w mediach budujemy sobie często sensacyjny obraz pracy kryminalistyka. Oczami wyobraźni widzimy go zawieszonego nad mikroskopem w mrokach laboratorium. A jak jest naprawdę?
W grudniowej Strefie Psyche wyruszymy wspólnie w podróż po tajnikach pracy kryminologa. Poznamy stojące przed nim wyzwania wymagające dokładności, pasji, umiejętności analitycznych i łączenia wiedzy z różnych dziedzin nauki. Posłuchamy o tym, jak rozpoznawane są i zabezpieczane ślady kryminalistyczne i jakie mają znaczenie w procesie budowy wersji zdarzenia. Następnie podczas warsztatów staniemy przed pasjonującym wyzwaniem samodzielnego poszukiwania i oznaczania śladów kryminalistycznych.
Zajęcia poprowadzi mgr Beata Wójcik, biegły z zakresu badań daktyloskopijnych, wizualizacji śladów, badań struktury materiałów i rękawiczek. Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy.
Projekt Strefa Psyche jest dofinansowany ze środków MNiSW.
Wykład
Budowa wersji zdarzenia na podstawie śladów kryminalistycznych
Jakie ślady kryminalistyczne występują na miejscu zdarzenia? Jakie są ich rodzaje, jak się je zabezpiecza i jakie warunki mają wpływ na ich jakość? W jaki sposób wpływają one na możliwości wnioskowania i jak ważne są w budowie wersji zdarzenia? Porozmawiamy o tym, a także o sytuacjach, kiedy ślady kryminalistyczne stają się kluczowe dla uprawdopodobnienia lub wykluczenia typowanego przebiegu zdarzeń.
Termin i miejsce
14 grudnia 2017 r., godz. 17.30-19.00, sala 204
Uniwersytet SWPS, Wydział Zamiejscowy w Katowicach
ul. Techników 9
Warsztat
Projektowanie oględzin przy użyciu obrazu
Podczas warsztatów wspólnie przeanalizujemy opisy oraz zdjęcia miejsca zdarzeń. Na ich podstawie, korzystając także z wiedzy zdobytej podczas wykładu poszukamy wspólnie śladów kryminalistycznych. Oznaczymy je i zbudujemy własne wersje toku wydarzeń. Podyskutujemy także o naszych różnorodnych sposobach wnioskowania.
Termin i miejsce
14 grudnia 2017 r., godz. 19.15-20.45, sala 204
Uniwersytet SWPS, Wydział Zamiejscowy w Katowicach
ul. Techników 9
Prelegentka
mgr Beata Wójcik – biegły z zakresu badan daktyloskopijnych, wizualizacji śladów, badań struktury materiałów i rękawiczek. Operator i koordynator systemów AFIS. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Podinspektor Policji w st. sp. Przez 14 lat była zastępcą Naczelnika LK KWP Katowice i jednoczenie Kierownikiem Jakości zgodnie z Normą 17025.
Kontakt
Patrycja Paczyńska-Jasińska
Specjalista ds. marketingu i PR
tel. 32 750 60 84 | tel. kom. +48 785 202 511
e-mail: [email protected]